niedziela, 28 maja, 2023
FIRMYEDP Renewables zwiększa produkcję czystej energii w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables zwiększa produkcję czystej energii w pierwszym kwartale 2023 r.

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

EDP Renewables zwiększa produkcję czystej energii w pierwszym kwartale 2023 r.

  • W pierwszym kwartale 2023 r. EDPR wyprodukowała 10,2 TWh czystej energii, o 11% więcej niż w tym samym okresie w poprzednim roku.
  • Moc zainstalowana w inwestycjach na etapie budowy wzrosła o 1 GW do rekordowego poziomu 5 GW

EDP Renewables (EDPR) umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej i zwiększa moc zainstalowaną w swoich obiektach oraz produkcję czystej energii na całym świecie. Energia wytworzona w obszarze LATAM stanowi ponad 10% ogółu energii wyprodukowanej przez EDPR – pierwszy raz odkąd spółka wkroczyła na rynki w Ameryce Południowej.

W pierwszym kwartale 2023 roku EDP Renewables wyprodukowała 10,2 TWh czystej energii – o 11% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co zawdzięcza dywersyfikacji geograficznej i technologicznej. Energia wytworzona w Europie stanowi 34% łącznej produkcji EDPR, energia wyprodukowana w Ameryce Północnej odpowiada za 50%, zaś poziom produkcji energii w Ameryce Południowej podwoił się – głównie za sprawą przyrostu mocy zainstalowanej w Brazylii po oficjalnej inauguracji Monte Verde, największego kompleksu obiektów OZE w portfelu EDPR. W regionie Azji i Pacyfiku (APAC) ilość energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych wzrosła ponad czterokrotnie, co przyspieszyło transformację energetyczną na tamtejszych rynkach i przyrost mocy zainstalowanej w elektrowniach słonecznych EDPR.

W tym okresie łączna moc zainstalowana w obiektach EDPR wzrosła do 14,8 GW, z których 1,7 GW zostało dodanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy (uwzględniając transakcje obrotu aktywami). Obiekty w Europie i Ameryce Północnej stanowią odpowiednio 38% i 49% aktywów w portfelu EDPR.

EDPR stale przyspiesza inwestycje w obiekty energetyki odnawialnej na całym świecie. Obecnie spółka osiągnęła rekordowe 5 GW mocy zainstalowanej w obiektach na etapie budowy, co oznacza przyrost mocy o 1 GW w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na który składają się elektrownie słoneczne, elektrownie wiatrowe i systemy magazynowania energii, które mają zostać oddane do użytku w ciągu najbliższych kilku lat.

W pierwszym kwartale 2023 roku EDPR rozpoczęła prace budowlane w swojej pierwszej inwestycji w Chile: farmie wiatrowej o mocy zainstalowanej ok. 80 MW. W fazę budowlaną weszła również pierwsza inwestycja w Holandii o mocy 10 MWac, realizowana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR. Pozostałe znaczące inwestycje na etapie budowy, z terminem realizacji przypadającym po 2023 roku, to morska elektrownia wiatrowa Moray West w Wielkiej Brytanii oraz morska elektrownia wiatrowa Noirmoutier we Francji, realizowana w ramach JV Ocean Winds.

EDPR stale dywersyfikuje swój portfel technologiczny, z naciskiem na elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową i projekty energetyki rozproszonej, które już stanowią 12% portfela spółki. Lądowe farmy wiatrowe odpowiadają za 86% mocy zainstalowanej netto EDPR, zaś morskie farmy wiatrowe za 2%.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Co nas czeka na rynku obligacji korporacyjnych

0
„Pozostajemy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji korporacyjnych w Polsce. Mając na uwadze bieżącą sytuację makroekonomiczną oraz perspektywy ścieżki stóp procentowych, ta klasa aktywów powinna pozwolić na osiągnięcie relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Stabilizacja rentowności na...

REIT-y w Polsce to już temat zamknięty?

0
Tematowi uchwalenia polskich przepisów wprowadzających spółki typu REIT było poświęconych już kilka artykułów, które przygotowali eksperci portalu NieruchomosciSzybko.pl. Trudno się jednak dziwić, bo o regulacjach sprzyjających rozwojowi dywidendowych spółek nieruchomościowych była mowa już jesienią...

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych

0
Wysoka inflacja z pewnością skłania coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. – Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w...