NIERUCHOMOŚCIGUS: w 2021 roku więcej mieszkań oddanych przez deweloperów

GUS: w 2021 roku więcej mieszkań oddanych przez deweloperów

GUS: w 2021 roku więcej mieszkań oddanych przez deweloperów

Główny Urząd Statystyczny podał, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku oddano do użytku o 9 tysięcy mieszkań więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Znacznie wzrosła również liczba wydanych pozwoleń na budowę deweloperom oraz indywidualnym inwestorom. Wielkopolska to obok mazowieckiego region, w którym panuje największy boom na rynku budowlanym. 

Według danych GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku przekazano klucze do 72,2 tys. mieszkań, czyli o 13,3% więcej niż przed rokiem. Z tej puli ponad połowę lokali (41,9 tys.) oddali do użytku deweloperzy, a pozostałe mieszkania (28,8 tys.) inwestorzy indywidualni. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku na rynku pojawiło się o 2,4% więcej mieszkań deweloperskich i 32,4% lokali wybudowanych przez pozostałych inwestorów.  Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 94,7 mkw.

Tak duży wzrost mieszkań oddanych przez inwestorów indywidualnych wynika w dużej mierze ze szczególnej sytuacji, w jakiej znalazła się cała gospodarka – uważa Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży w poznańskiej firmie UWI Inwestycje. – Kryzys związany z pandemią koronawirusa sprawił, że inwestorzy, dla których budownictwo nie jest podstawową formą działalności, przekierowali właśnie tutaj znaczne środki. Miało to związek z wyłączeniem dużej części gospodarki – przedsiębiorcy nie mogąc rozwijać się w swoich macierzystych branżach, zwrócili się w stronę budownictwa – dodaje.

Więcej nowych pozwoleń na budowę

Jak wynika z raportu GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 111,5 tys. nowych mieszkań, tj. o 46,4% więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Zezwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (73,2 tys.) oraz indywidualni inwestorzy (37,5 tys.). Jest to wzrost, względem roku ubiegłego, odpowiednio o 56,5% i 30%.

Więcej wydanych zezwoleń to dowód na to, że pomimo pandemii branża budowlana wciąż rozwija się dynamicznie. Wystarczy spojrzeć na rynek poznański, gdzie w zeszłym roku oddano do użytku 15 tys. mieszkań, a co miesiąc sprzedaje się około 500 nowych – przekonuje Daria Miszczyk. – Mało jest jednak dużych inwestycji w ciekawych lokalizacjach z zielenią, przestrzenią i dostępem do terenów rekreacyjnych. Dobrym przykładem jest tu okolica Jeziora Maltańskiego, gdzie niedawno rozpoczęliśmy realizację trzeciego etapu osiedla Malta Wołkowyska – dodaje ekspertka UWI Inwestycje.

Statystyki GUS jednoznacznie wskazują, że największy ruch w branży budowlanej, zarówno jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytku, jak również te, których budowę dopiero rozpoczęto lub wydano na nie zezwolenie, występuje w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Najmniejszy ruch, jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, zanotowano w województwach świętokrzyskim i opolskim.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...