PRZEMYSŁInnowacyjna świeca jodowa Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu

Innowacyjna świeca jodowa Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu

Innowacyjna świeca jodowa Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu – niezależne komercyjne centrum R&D dostarczające innowacyjne rozwiązania technologiczne, we współpracy z Gala Group Poland opracowało i opatentowało zapachową świecę jodową. Rozwiązanie to posiada nie tylko walory estetyczne i zapachowe, ale także czerpie z właściwości jodu, który wykazuje korzystne działanie na nasz organizm i wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. Spółka po przeanalizowaniu potencjału rynkowego produktu w Polsce i w Niemczech rozpoczęła tworzenie strategii sprzedażowej dla nowej marki. Komercyjna sprzedaż świec planowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku. Produkcja realizowana będzie na istniejących liniach produkcyjnych Gala Group Poland.

Naukowcy i eksperci z CBRTP i Gala Group Poland opracowali technologię produkcji świec zapachowych, bazującą na autorskiej mieszance jodu, parafin i olejów naturalnych. Wynalazek jest chroniony patentem, a jego właściciel – CBRTP przygotowuje się do wprowadzenia go na rynek w Polsce. Na bazie unikatowej mieszanki powstanie cała seria świec o różnych rozmiarach  i zapachach.

Branża produkcji świec to prężnie rozwijający się dział przemysłu, a my chcemy zagospodarować rynkową niszę, stąd opracowana przez nas wspólnie z Gala Group Poland świeca jodowa. Dotychczas nie było na rynku takiego produktu, jesteśmy pionierami w tym zakresie. Nasza świeca to unikalna propozycja, która poza walorami aromaterapii, dzięki zawartemu w niej jodowi może wpływać korzystnie również na zdrowie użytkowników i działać wspomagająco  w otoczeniu, w którym będzie używana – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – Mamy ambitne plany rozwoju dotyczące naszej świecy, a ich realizację rozpoczniemy od rynku polskiego i niemieckiego – dodaje Grzegorz Putynkowski.

Opracowanie odpowiedniego składu świecy było ogromnym wyzwaniem dla naukowców i ekspertów. Udało im się stworzyć nieosiągalne wcześniej, stabilne połączenie jodu z olejami naturalnymi, ograniczające jego aktywność chemiczną.

Jod jest pierwiastkiem pożytecznym, ale stawiającym przed nami wiele wyzwań. Jest trudny do użycia, szczególnie w procesach przemysłowych, ze względu na wysoką reaktywność. Ciężko przechowywać go w instalacjach i zbiornikach z materiałów konwencjonalnych, ponieważ reaguje z materiałami, z których są zbudowane, niszcząc instalacje produkcyjne. Co warte podkreślenia – naszym specjalistom udało się uporać z tym niezwykle trudnym wyzwaniem. Dopiero w wyniku spalania mieszanek parafinowo-olejowych zawartych w świecy, jod powraca do postaci aktywnej, która nie tylko może wspomagać organizm człowieka, lecz także pomaga niszczyć wirusy, bakterie i grzyby – podkreśla Grzegorz Putynkowski.

Na początek produkt trafi do sprzedaży w wybranych punktach. W planach firmy jest również wprowadzenie na rynek szerszej gamy produktów, nie tylko w segmencie premium.

Najważniejszym składnikiem świecy jest jod, którego niedobór, według szacunków WHO może dotyczyć nawet 2 mld ludzi na świecie. Choć pierwiastek i jego działanie obrosły wieloma mitami, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek bierze udział m.in. w produkcji hormonów tarczycy T3 i T4, co pokazują liczne badania. Dodatkowo wpływa na pracę mózgu, wspierając utrzymanie koncentracji i możliwości zapamiętywania.

Jodu zawartego w świecy nie da się przedawkować. Zapalona świeca stopniowo uwalnia jod, który można wdychać z powietrzem. W tym samym czasie pierwiastek osiada na meblach i płaskich powierzchniach wraz z kurzem, wspierając zwalczanie bakterii, wirusów i grzybów. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia – mówi dr Robert Socha – dyrektor R&D z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

CBRTP generuje bieżące przychody z realizacji projektów i sprzedaży usług doradczych i R&D oraz długoterminowe z tytułu licencji lub sprzedaży praw do zaprojektowanych rozwiązań lub wynalazków. W ciągu 10 lat działalności CBRTP zrealizowało ponad 20 projektów, a wartość bieżącego pipeline’u wynosi 130 mln zł.

Z danych The Observatory of Economic Complexity (OEC) wynika, że Polska zajmuje pierwsze miejsce na liście eksporterów świec. Z kolei analizy Statista wskazują, że przychody na rynku świec wyniosą w 2023 r. 70,35 mln USD.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...