ENERGETYKAJak uchronić się przed rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej?

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej?

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej?

W ostatnim czasie powstają liczne propozycje, jak zminimalizować skutki rosnących cen surowców i energii. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Czy istnieje optymalne rozwiązanie? Zdaniem ekspertów z firmy Naster, szansą na niezależność energetyczną oraz oszczędności w tym zakresie jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Ustawodawca chce uchronić obywateli przed rosnącymi cenami energii, jednak nie wszyscy skorzystają na proponowanych rozwiązaniach.

Zamrożenie cen energii ma z jednej strony chronić obywateli przed ich galopującym wzrostem, a z drugiej – zachęcić do jej oszczędzania. Rząd wprowadził limit zużycia, do wysokości którego będą obowiązywać dotychczasowe, niższe ceny. Szybko pojawiły się jednak głosy, że limit jest zbyt niski i dotknie między innymi właścicieli pomp ciepła. Nie oznacza to jednak, że pompy ciepła przestaną być opłacalne. Jedynym skutecznym rozwiązaniem na optymalizację kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostaje połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. 

Ceny energii z roku 2022, ale tylko dla niektórych

Sejm uchwalił 20 października 2022 r. ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i firm. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i firm – 785 zł za MWh.

Maksymalna cena energii dla podmiotów wrażliwych i firm ma obowiązywać do poziomu 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. W przypadku umów zawartych po 23 lutego 2022 r., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

Maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych obowiązuje po przekroczeniu rocznych limitów zużycia energii, które rząd wprowadził w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

  • 2000 kWh dla gospodarstw domowych,
  • 2600 kWh, jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna,
  • 3000 kWh, jeśli jest się rolnikiem lub posiada Kartę Dużej Rodziny.

Ustawa przewiduje, iż sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty, które będą uwzględniały stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi maksymalnych cen.

Ustawa przewiduje również, iż wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli przekazać odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, które będą nadmiarowym przychodem, według przyjętego w ustawie sposobu obliczania.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...