środa, 29 marca, 2023
PRACA I KARIERAJak Ukraińcy szukają pracy? – wyniki badania Politechniki Gdańskiej i Gremi Personal

Jak Ukraińcy szukają pracy? – wyniki badania Politechniki Gdańskiej i Gremi Personal

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Jak Ukraińcy szukają pracy? – wyniki badania Politechniki Gdańskiej i Gremi Personal

Emigracja zarobkowa Ukraińców sprzed rosyjskiej wojny 24 lutego 2022 szybko i stosunkowo łatwo uzyskiwała w Polsce pracę, mimo, że warunki otrzymania pracy były bardziej skomplikowane biurokratycznie, niż obecnie – wynika z badania Wydziału Zarządzania Politechniki Gdańskiej i Gremi Personal. Zasadniczo zmienił się tylko sposób zdobywania pracy.

60 % badanych twierdzi, że nie miało problemu ze znalezieniem pracy. Znaczny odsetek Ukraińców o ofertach pracy dowiadywał się z Internetu – tak odpowiedziało ponad 30% badanych.

Z badania wynika, że migracja zarobkowa sprzed wojny (2006 – 2020) była stosunkowo łatwa – kto szukał pracy, przyjeżdżał z gwarancją zatrudnienia już z Ukrainy, albo stosunkowo szybko znajdował pracę w Polsce. Duże skupiska Ukraińców w większych miastach sieciowały się i wspierały, dokładnie tak samo jak 2.5 miliona Polaków, które po wejściu do Unii Europejskiej wyemigrowało na Zachód: do Niemczech i dalej do Wielkiej Brytanii i Irlandii. W naturalny sposób pojawiły się wakaty, z analizy danych z Roczników Statystycznych widać wyraźnie, że bezrobocie spadło dokładnie w 2006 roku i pojawiły się duże luki na rynku pracy. – komentuje prof. Krystyna Gomółka z Wydziału Zarządzania Politechniki Gdańskiej, jedna ze współautorek badania dla Gremi Personal.

1/3 Ukraińców dowiadywała się o możliwości zatrudnienia z Internetu – zmienił się więc zasadniczo sposób pozyskiwania pracowników. Tylko 21 % pracowników znalazło pracę przez agencję pośredniczącą. Czy to koniec agencji pośrednictwa pracy?

Jest XXI wiek, więc nie dziwi nas, że akurat tak szukają pracy obywatele Ukrainy. Jak słusznie zauważyła prof. Gomółka, Ukraińcy są bardzo rodzinnym i lojalnym narodem – za granicą czują wspólnotę, ba, widać to zresztą w trakcie wojny, która trwa już od ponad roku. Teraz wystarczy Whatsapp, Telegram czy inny sposób komunikacji w sieci. Ukraińcy też nadal korzystają z systemu poleceń – jeśli jedna osoba z rodziny czy bliskich z kręgu towarzyskiego znalazła dobrą pracę pod względem warunków i płacy, polecali innym bądź wręcz pomagali w przeprowadzce innym. I co bardzo ważne – Ukraińcy szukają pracy w języku ukraińskim bądź rosyjskim. Ale czy to może oznaczać koniec agencji zatrudnienia? Wątpię, bo mimo, że obecnie jest stosunkowo łatwo znaleźć pracę, to nadal trzeba wypełnić biurokratyczne warunki i znać język polski, żeby uzyskać legalizację zgodnie z literą prawa, więc międzynarodowe agencje pracy zawsze będą miały przewagę. – komentuje Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. – Z badania wynika też, że tylko 1,75 % respondentów długo poszukiwała zatrudnienia. Gdyby skorzystali z naszych usług, nie mieliby żadnego problemu. – dodaje Dzhobolda.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...