czwartek, 30 czerwca, 2022
INWESTYCJEJeden obraz pobił dwa rekordy - praca Wróblewskiego najdroższym dziełem sztuki w...

Jeden obraz pobił dwa rekordy – praca Wróblewskiego najdroższym dziełem sztuki w Polsce

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Jeden obraz pobił dwa rekordy – praca Wróblewskiego najdroższym dziełem sztuki w Polsce

Na wtorkowej aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum padł kolejny rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki. Obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordową cenę 13,44 mln zł (cena z opłatą aukcyjną), stając się nie tylko najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce ale i najdrożej sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku. Poprzednie rekordy w obu kategoriach również należały do DESA Unicum – do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem była praca „M22” Wojciecha Fangora, sprzedana za 7,4 mln zł w grudniu 2020 roku, a najdroższym dziełem sztuki – „Tłum III”, składająca się z 50 figur praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana za 13,2 mln zł w październiku tego roku.

Ubiegłoroczny rekord wartości obrazu został na wtorkowej aukcji przebity dwukrotnie – również praca Romana Opałki Detal 407817 – 434714″ z cyklu „1965/1 – ∞” sprzedała się za rekordową cenę 8,64 mln zł (cena z opłatą aukcyjną). Jest to najdrożej sprzedana praca tego artysty na świecie.

Całkowity obrót z aukcji wyniósł blisko 32 mln zł, co oznacza, że była to najlepsza pod względem obrotu aukcja sztuki w historii polskiego rynku.

Dzisiejsza aukcja „Klasycy awangardy po 1945 roku” potwierdza ogromne zainteresowanie, jakim nieprzerwanie cieszą się aukcje sztuki współczesnej. Obrót na niej wyniósł blisko 32 mln zł, czyli miał wartość ponad 30% ubiegłorocznego obrotu na wszystkich aukcjach sztuki powojennej, który wyniósł ponad 100 mln i zapewnił nam ponad 50% udziałów w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie. Dzisiejsza aukcja to pierwsza z trzech grudniowych aukcji sztuki współczesnej, które przygotowaliśmy – jeszcze w tym tygodniu, 2 grudnia, będą miały miejsce także aukcje „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” oraz „Pop-art, Popkultura, Postmodernizm”, na której  po raz pierwszy pojawi się obiekt NFT”– mówi Juliusz Windorbski, Prezes DESA S.A.

Obraz „Dwie mężatki” („Dwie młode mężatki”) Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii „Kontrastów społecznych” i przedstawia dwie, wyznające odmienne wartości, kobiety. Jedną z nich jest zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka z nagim niemowlęciem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim” ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Inny obraz Wróblewskiego wystawiony na dzisiejszej aukcji, „Pejzaż z wysokim niebem” z 1953 roku został sprzedany za 1,8 mln zł.

Za 8,64 mln złotych sprzedana została praca Romana Opałki „Detal 407817 – 434714” z cyklu „1965/1 – ∞”, wyceniana na 6-8 mln złotych. Ten konceptualny cykl rozpoczął się 1965 roku, w którym artysta zaczął pokrywać płótna rzędami kolejnych cyfr, co miało oddawać upływ czasu. Każdemu kolejnemu obrazowi towarzyszyła fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się oraz nagranie jego głosu. Opałka realizował cykl 1965/1 – ∞” do swojej śmierci w 2011 roku.

Na dzisiejszej aukcji nabywców znalazło aż 45 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej, w tym wybitne dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora oraz Edwarda Dwurnika.

Rekordy cenowe osiągnęły m.in. praca Jan Dobkowskiego „Okeanida z Delos” sprzedana za 204 tys. zł, która jest najdrożej sprzedaną pracą tego artysty, praca Stanisława Fijałkowskiego „24.X.71” sprzedana za 480 tys. zł, praca Alfreda Lenicy „Plamy na niebie i ziemi”, która osiągnęła kwotę 408 tys. zł oraz obraz Teresy Tyszkiewicz „Gest” sprzedany za 192 tys. zł. Również praca Edwarda Dwurnika „Bajkał” osiągnęła rekordową dla tego artysty kwotę 504 tys. zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...