WALUTYZŁOTOJP Morgan przewiduje rekordową cenę złota

JP Morgan przewiduje rekordową cenę złota

JP Morgan przewiduje rekordową cenę złota

Skarbiec NBP, Bank Anglii, a od 2023 roku także nowojorski Bank Rezerwy Federalnej – w tych trzech miejscach Narodowy Bank Polski przechowuje złoto, którego rezerwy to już blisko 360 ton. Z kolei amerykański JP Morgan prognozuje, że na koniec 2024 roku cena królewskiego kruszcu może osiągnąć nawet 2300 dolarów za uncję.

W minionym tygodniu, w przeciwieństwie do poprzedniego, złoto zachowywało się dość stabilnie – wahania kursu nie przekraczały 10 dolarów, a cena konsolidowała się w przedziale 2020-2030 USD za uncję.

Kiedy FED obniży stopy?

Rynek z kolei spoglądał w kierunku Stanów Zjednoczonych, w oczekiwaniu na nowe dane dotyczące wzrostu amerykańskiej gospodarki w ostatnim kwartale 2023 roku.

– Wall Street zakładało, że ten wzrost powinien wynieść około 2 procent. Pierwszy odczyt, podany przez amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych, wyniósł 3,3 proc., czyli dużo więcej niż wstępna wycena rynkowa. Co prawda w tym tygodniu nie wpłynęło to bezpośrednio na cenę złota, natomiast z całą pewnością będzie miało wpływ na decyzję FED-u o ewentualnej obniżce stóp procentowych – wskazuje Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl,

Pewne jest, że nie dojdzie do niej w styczniu. Wcześniej pod uwagę brano scenariusz pierwszej tegorocznej obniżki w marcu, natomiast obecnie – wedle CME FedWatch Tool – szanse na to wynoszą nieco ponad 50 procent, a na utrzymanie ich na obecnym poziomie – 48,5%. Z kolei prawdopodobieństwo obniżki w maju o 25 punktów bazowych to już 48,9%. Nieco mniej, bo 39,5% wynosi szansa na obniżkę o 50 punktów bazowych, a prawdopodobieństwo tego, że stopy pozostaną bez zmian to tylko 10,8 procent.

– Ostateczna decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej z pewnością mocno odbije się na rynku złota. Obniżenie stóp procentowych powinno oczywiście pozytywnie wpłynąć na cenę królewskiego kruszcu, ale zanosi się na to, że ta perspektywa może nieco odsunąć się w czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że FED w tym roku z pewnością stopy procentowe będzie obniżał, więc w dalszym horyzoncie czasowym zadziała to na korzyść kursu złota wyrażonego w amerykańskim dolarze – wyjaśnia Michał Tekliński.

JP Morgan stawia na rekord, a NBP zdradza, gdzie trzyma złoto

Swoje prognozy odnośnie ceny kruszcu opublikował w minionym tygodniu JP Morgan, czyli jeden z największych banków inwestycyjnych świata.

– JP Morgan rzeczywiście zakłada, że polityka FED-u, który obawiając się recesji będzie obniżał stopy procentowe, przełoży się na kurs złota. Jednak zdaniem amerykańskich bankierów na cenę kruszcu, zwłaszcza w drugiej połowie roku, wpłyną najprawdopodobniej głównie napięcia geopolityczne na całym świecie – nie tylko w Ukrainie, ale i na Bliskim Wschodzie, a także pokaźne zakupy złota przez banki centralne – mówi ekspert Goldsaver.pl

Jak prognozują amerykański bankierzy, kurs złota na koniec 2024 roku może wynosić nawet 2300 USD/oz, czyli znacznie więcej niż na koniec ubiegłego roku. Wszystko wskazuje zatem na to, że kruszec kolejny raz pobije historyczny rekord, jeśli chodzi o cenę za jedną uncję. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się także, gdzie tak naprawdę znajduje się złoto, które kupił Narodowy Bank Polski.

– Znajduje się ono w trzech miejscach. Trochę w skarbcu w Polsce, trochę w Wielkiej Brytanii, ale o tym wiedzieliśmy już wcześniej, bo kilka lat temu NBP ściągał część naszych rezerw złota właśnie z londyńskiego Banku Anglii, gdzie kiedyś składowane były całe polskie zasoby. Ale ostatnie nasze zakupy, dokonane przede wszystkim w zeszłym roku, znajdują się w USA, a konkretnie w siedzibie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku – wylicza Michał Tekliński.

Jak w ostatnim raporcie poinformował Narodowy Bank Polski, do końca grudnia 2023 roku miał on w swoim posiadaniu przeszło 11,53 miliona uncji złota (czyli ponad 358 ton), których wartość wynosiła niemal 93,6 miliarda złotych. Oznacza to, że w ciągu ubiegłego roku NBP zwiększył swoje rezerwy złota o 4,18 mln uncji (około 130 ton), a wartość posiadanych przez bank rezerw wzrosła o prawie 35 mld złotych.

– Obecnie rezerwy złota, wynoszące niespełna 360 ton kruszcu i warte 23,8 mld USD, stanowią 12,3 procent wszystkich oficjalnych aktywów rezerwowych będących w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego, o łącznej wartości blisko 194 mld dolarów. NBP deklaruje, że dąży do poziomu 20 procent, ale nie zamierza się z tym specjalnie śpieszyć – dodaje Michał Tekliński.

Jak informuje Narodowy Bank Polski, rezerwy złota gromadzone są w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (około 12,5 kg), zawiera co najmniej 99,5% czystego złota, w widocznym miejscu zaznaczona jest jej próba, oznakowanie rafinera i rok produkcji. Każda ze sztab NBP jest także jednoznacznie identyfikowalna.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...