wtorek, 29 kwietnia, 2025

Przerwa NBP w zakupach złota. Mimo tego Polska w światowej czołówce posiadaczy kruszcu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Przez wiele miesięcy ubiegłego roku emocjonowaliśmy się cyklicznymi zakupami złota przez Narodowy Bank Polski. Zakupami, jakie rozpoczęto w kwietniu i zakończono w listopadzie. W tym okresie rezerwy złota NBP wzrosły o 130 ton do poziomu 358,7 ton, co stanowi 12,3% aktywów rezerwowych. Z danych za grudzień wynika, że rezerwy złota nie zostały już powiększone. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi prezesa NBP, który wyraził chęć zwiększenia udziału złota w rezerwach do 20% można zakładać, że grudzień był jedynie pauzą, a nie końcem zakupów.

Jeśli spojrzymy na listopadowe dane o oficjalnych rezerwach złota poszczególnych krajów, Polska zajmuje obecnie 15. miejsce na świecie. Na razie niestety nie wiemy, czy tegoroczne zakupy były sprowadzane do Polski. Ze sprawozdania finansowego NBP na koniec grudnia 2022 r. wynikało, że pod naszą kontrolą znajduje się 104,9 ton. Reszta składowana jest najprawdopodobniej w londyńskich skarbcach Banku Anglii.

Jak wskazuje Światowa Rada Złota – złoto jest ważnym składnikiem rezerw banku centralnego ze względu na jego bezpieczeństwo, płynność i zwrot z inwestycji. To właśnie te trzy elementy powodują, że banki centralne dążą do tego, aby posiadać ten kruszec. Z szacunków Światowej Rady Złota wynika, że ok. 1/5 wydobytego do tej pory złota na świecie jest obecnie w rękach banków centralnych.

Otwartą pozostaje oczywiście kwestia, jaki udział złota pod własną kontrolą uznać za optymalny. Warto bowiem pamiętać, że gdyby pojawiła się potrzeba szybkiego skorzystania z tychże rezerw, powinny one być zlokalizowane blisko dużego ośrodka handlowego, a takowym jest właśnie Londyn. Wówczas transakcja np. z innym bankiem centralnym pozbawiona byłaby już wyzwań logistycznych, a sprowadzała się jedynie do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Sprawozdanie finansowe NBP za ubiegły rok zostanie najprawdopodobniej przekazane w okolicach kwietnia i wówczas dowiemy się, czy ilość złota pod naszą kontrolą uległa zmianie w stosunku do stanu z końca 2022 roku – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Zauważmy również, że w kontekście podejścia do rezerw złota utrzymywanych przez banki centralne, wiele zmieniło się po rozpoczęciu agresji na Ukrainę przez Rosję w lutym 2022 roku. Rosja została szybko ukarana m.in. zamrożeniem jej rezerw walutowych, przechowywanych w zachodnim systemie bankowym. Rezerw szacowanych na ok. 300 mld USD. Ponadto została także wykluczona z systemu płatności SWIFT. Wiele krajów, zwłaszcza reprezentujących wschodni blok gospodarczy, zdało sobie wówczas sprawę z ryzyka strony trzeciej, jakim obarczony jest dolar amerykański, ale i najważniejsze waluty zachodnie.

Od tego czasu widoczne jest przyspieszenie trendu uniezależniania się od dolara, ale i redukowania ekspozycji w amerykańskich papierach skarbowych. Z drugiej strony rośnie z kolei udział złota w bilansach banków centralnych, a także na znaczeniu zyskują trendy repatriacji kruszcu. Ubiegły rok okazał się też rekordowym pod względem skali zakupów złota przez banki centralne, które wyniosły netto 1136 ton.

Choć Narodowy Bank Polski nie prowadził zakupów złota w 2022 roku, bardzo uaktywnił się pod tym względem w roku minionym, zajmując pod względem wolumenu zakupów drugie po Chinach miejsce.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Złoto z kolejnym ATH, po którym przyszła korekta. To koniec hossy, czy dopiero początek?

Cena złota osiągnęła historyczne maksimum, przekraczając poziom 3499 USD...

Niepewność sprzyja złotu. Kurs dolara słabnie, Trump uderza w Powella

Wydaje się, że należałoby raczej mówić o doprowadzeniu do...

Bitcoin bije rekordy, złoto traci. W Polsce średnia płaca rośnie, ale zatrudnienie spada

Wzrost średniej płacy zawsze cieszy. Trzeba jednak pamiętać, że...

Podobne tematy

00:04:00

Presja na RPP rośnie. Rynek obstawia nawet trzy cięcia stóp w 2025 r.

Realna dynamika funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się...
00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...
00:10:43

Od początku roku polski inwestor zarobił na złocie 7,5% – amerykański dwa razy więcej

Polski inwestor inwestujący złote w złoto zarobił od początku...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie