wtorek, 22 czerwca, 2021
SPORTJuż w sobotę poznamy wyniki corocznego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca...

Już w sobotę poznamy wyniki corocznego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku

-

Już w sobotę poznamy wyniki corocznego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku

Już w sobotę poznamy wyniki corocznego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku. Ponieważ jednak to wydarzenie ma charakter plebiscytu, firma doradcza Sport Management Polska oraz instytut badawczy Sport Analytics postanowiły przeprowadzić ogólnopolskie, reprezentatywne badanie dotyczące tego kto wg. Polaków zasługuje na tytuł Sportowca Roku 2020 w Polsce. Ankietowanym przestawiono zbiór tych samych co w plebiscycie, 15 nominowanych sportowców. Zapytano dodatkowo także o Sportowe Odkrycie Roku.

Badanie opinii zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski ze względu na płeć i wiek (18 – 54 lata) wśród osób deklarujących zainteresowanie sportem. Badanie zrealizowano w dniach 4-6 stycznia 2021 roku. Dobór próby był warstwowo – proporcjonalny. Wielkość próby badawczej wyniosła 1065 osób (CAWI N=1065)

W opinii ankietowanych, na tytuł polskiego Sportowca Roku za rok 2020 najbardziej zasługuje Robert Lewandowski. Polski napastnik w pierwszej „trójce” wyprzedził Igę Świątek oraz Dawida Kubackiego.

Tuż poza finałowym podium uplasował się zwycięzca ubiegłorocznego Plebiscytu – Bartosz Zmarzlik.

Na wysokie, piąte miejsce wdarł się z impetem Jan Błachowicz – zawodnik MMA i Mistrz Świata organizacji UFC w wadze półciężkiej.

Miejsce Kto Twoim zdaniem był Sportowcem Roku 2020 w Polsce?

TOP 5

1 Robert Lewandowski (piłka nożna)
2 Iga Świątek (tenis)
3 Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
4 Bartosz Zmarzlik (żużel)
5 Jan Błachowicz (MMA)

Tuż za pierwszą piątką uplasował się natomiast Kamil Stoch. Serial „Gambit Królowej” przyniósł nie tylko renesans szachów, ale zwiększył zainteresowanie sukcesami polskiego arcymistrza szachowego. Jan-Krzysztof Duda uplasował się na wysokim, siódmym miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamyka natomiast pływaczka Katarzyna Wasick.

– Plebiscyty rządzą się swoimi regułami, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić ogólnopolskie, reprezentatywne badanie na temat postrzegania polskich sportowców przez osoby zainteresowane sportem. Pierwsza dwójka nie dziwi w ogóle. To z tej pary można spodziewać się także zwycięzcy plebiscytu. Na trzecim miejscu spodziewałem się raczej Bartosza Zmarzlika. Niewykluczone jednak, że pozycję sukcesów skoczków tradycyjnie wzmacnia jak zwykle końcówka roku, gdy informacji na ich temat jest najwięcej. Wysokie miejsce zajął Jan Błachowicz reprezentujący MMA – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, ekspert z zakresu konsultingu i marketingu.

Miejsce Kto Twoim zdaniem był Sportowcem Roku 2020 w Polsce?
1 Robert Lewandowski (piłka nożna)
2 Iga Świątek (tenis)
3 Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
4 Bartosz Zmarzlik (żużel)
5 Jan Błachowicz (MMA)
6 Kamil Stoch (skoki narciarskie)
7 Jan-Krzysztof Duda (szachy)
8 Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
9 Michał Kwiatkowski (kolarstwo)
10 Katarzyna Wasick (pływanie)
11 Wilfredo Leon (siatkówka)
12 Magomedmurad Gadżijew (zapasy)
13 Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
14 Natalia Maliszewska (short-track)
15 Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)

– Małą rewolucją w TOP 10 jest natomiast obecność szachisty. Niewykluczone, że doszło do swoistej synergii sukcesów Jana-Krzysztofa Dudy oraz zainteresowania szachami na niwie popularności serialu „Gambit Królowej”. Razem sprawiło to, że polskie szachy stały się ogólnym beneficjentem tej sytuacji co zaowocowało wysokim siódmym miejscem dla zawodnika. Miłym zaskoczeniem jest także obecność w pierwszej dziesiątce pływaczki Katarzyny Wasick. Pod nazwiskiem panieńskim Wilk, ta zawodniczka startowała na dużych imprezach przecież już od czasów Igrzysk w Pekinie. Ale dopiero w 2020r. wybuchł jej talent i okazała się najszybszą pływaczką świata. Osiągnęła szósty wynik w historii na 50 metrów kraulem – dodaje Grzegorz Kita.

Ciekawy jest rozkład odpowiedzi w poszczególnych grupach wiekowych. W grupie wiekowej 45-54 lat rozkład odpowiedzi jest taki sam jak w badaniu ogólnym. Natomiast w grupach młodszych można zaobserwować ciekawe różnice.

  • w grupie wiekowej 25-34 lata zwycięża Iga Świątek!
  • z kolei Bartosz Zmarzlik wędruje z 4. miejsca na drugie w opiniach osób w wieku 18-24 lata.
  • miejsce wyżej przesuwa się natomiast Dawid Kubacki wśród ankietowanych w wieku 35-44 lata, ale jednocześnie spada o jedno miejsce niżej w grupie 18-24 lata.
  • trzy pozycje spada Jan Błachowicz w grupie 35-44 lata.
Miejsce Kto Twoim zdaniem był Sportowcem Roku 2020 w Polsce?

 

Różnice w grupach wiekowych

18-24 lat 25-34 lata 35-44 lat
1 Robert Lewandowski (piłka nożna) 1 2 1
2 Iga Świątek (tenis) 3 1 3
3 Dawid Kubacki (skoki narciarskie) 4 3 2
4 Bartosz Zmarzlik (żużel) 2 4 5
5 Jan Błachowicz (MMA) 5 5 8
6 Kamil Stoch (skoki narciarskie) 7 6 4
7 Jan-Krzysztof Duda (szachy) 6 7 7

– Dominacja Roberta Lewandowskiego nie może dziwić. Osiągnął on w minionym roku praktycznie wszystko co mógł dokonać. Jestem bardzo ciekawy, czy zeszłoroczny zwycięzca rankingu Bartosz Zmarzlik w oficjalnym plebiscycie będzie wyżej niż w naszym badaniu. Plebiscyt PS rządzi się swoimi prawami i jest mocno uzależniony od „mobilizacji” fanów danej dyscypliny. Mimo, że Zmarzlik budzi różne emocje wśród kibiców czarnego sportu, sympatycy „jazdy w lewo” mają świadomość, że jest on na ten moment najlepszym ambasadorem Speedwaya i zrobią wszystko by ponownie było o nim głośno  – mówi Paweł Chmielowski ze Sport Analytics.

Ankietowani nie mają natomiast żadnych wątpliwości, kto zasługuje na tytuł sportowego objawienia roku w polskim sporcie. Z miażdżącą przewagą wygrywa Iga Świątek, którą wskazało prawie 73% badanych. Jednak drugim w kolejności odkryciem roku nie okazał się Jan-Krzysztof Duda, ale Krzysztof Ratajski, który w emocjonujący sposób awansował do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w darcie.

Miejsce Największe sportowe odkrycie roku 2020 Procent
1 Iga Świątek 72,7
2 Krzysztof Ratajski 15,1
3 Jan-Krzysztof Duda 9,2
4 odpowiedź „ktoś inny” 3,0

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...