sobota, 23 października, 2021
BIZNESStoki zamknięte, ale są wyjątki, które dają żyć sklepom i wypożyczalniom sprzętu

Stoki zamknięte, ale są wyjątki, które dają żyć sklepom i wypożyczalniom sprzętu

-

Stoki zamknięte, ale są wyjątki, które dają żyć sklepom i wypożyczalniom sprzętu

Rumunia, Bułgaria i Szwajcaria – to właściwie jedyne kraje europejskie, w których działają stoki narciarskie. Funkcjonuje tam też cała infrastruktura towarzysząca uprawianiu sportów zimowych czyli sklepy i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. W pozostałej większości państw Europy panuje jednak lockdown, z którym związany jest zakaz korzystania z tras zjazdowych. Dlatego też w dotychczasowych mekkach narciarstwa i snowboardingu – np. we Francji wstrzymane jest też faktyczne działanie wypożyczalni czy sklepów narciarskich, a np. w Austrii mogą działać w ograniczonym zakresie. Tam jednak ich właściciele otrzymują od rządu pomoc – bez względu na to, jaki jest ich kod PKD. W Polsce – związana ze sportami zimowymi branża czeka na pomoc, a jednocześnie na otwarcie stoków i zapowiada walkę o swoje prawa.

Gigantyczną kolejkę narciarzy na stoku czy pogoń niedźwiedzia za narciarzem podczas zjazdu trasą – takie min. wiadomości z Rumunii przekazywały ostatnio media. Kraj ten, właściwie dopiero teraz, ma szanse przypomnieć innym, że posiada całkiem dobrą infrastrukturę narciarską oraz snowboardową i przyciągnąć turystów z całej Europy. Taka sama szansa stanęła przed uważaną u nas w latach osiemdziesiątych za raj dla amatorów narciarstwa Bułgarią. Ma ona wiele tras i ośrodków do uprawiania tego sportu, w górach Pirin i Rodopach.

– Tamtejsze rządy, jak widać, były ostrożniejsze z restrykcjami, co pozwoliło na normalne funkcjonowanie całej bazie noclegowej, a także podmiotom zajmującym się sprzedażą i wypożyczaniem sprzętu narciarskiego oraz snow boardowego – mówi Arkadiusz Walus przewodniczący Komitetu Narty Snowboard Outdoor, organizator targów i testów narciarskich Snow Expo.

Podobna co w Rumunii i Bułgarii sytuacja panuje w alpejskiej Szwajcarii, przez co głodni sportów zimowych Europejczycy korzystać mogą ze jej stoków i całej bazy stworzonej tam dla sportów zimowych. Od początku tego roku przyrost nowych zakażeń wyhamował znacząco i sytuuje się poniżej 2500 nowych przypadków w ciągu doby. Podobnie jest z  liczbą hospitalizacji i zgonów. Władze obserwują bacznie zagrożenie nowymi wariantami koronawirusa i reagują niemal błyskawicznie, wykazując się sprawnością – tak jak ostatnio, w przypadku odkrycia i szybkiego wyizolowania w jednym z hoteli w St. Moritz. Wszyscy, którzy korzystają ze szwajcarskiej infrastruktury narciarskiej ściśle respektują epidemiczne nakazy higieny i bezpieczeństwa. Dzięki temu branża sportów zimowych cały czas działa.

– Znaczna cześć szwajcarskiej gospodarki oparta jest na turystyce. Rząd w Bernie z pewnością wziął to pod uwagę przy planowaniu obostrzeń. Tamtejsi przedsiębiorcy z branży narciarskiej mogą być na razie spokojni o swój los. Nieco gorzej jest np. w sąsiedniej Francji, gdzie przynajmniej do końca stycznia wszystko jest zamknięte, ale tam wszystkie podmioty gospodarcze mają zapewnioną państwową pomoc. Pewną, choć np. w porównaniu z Niemcami, niewielką – tłumaczy Arkadiusz Walus. Wskazuje on jednocześnie, że reprezentowany przez niego segment rynku czyli producenci, sprzedawcy i właściciele wypożyczalni sprzętu narciarskiego, snowboardowego  czy outdoorowego cały czas czekają na rozmowę z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w sprawie oczekiwanego wsparcia. Firmy tej branży pozostają bowiem poza listą wsparcia dla gospodarki, jakie wynika z tzw. Tarczy PFR. – Zastanawiamy się, czy władze w ogóle zdają sobie sprawę, że istniejemy. A jeśli nawet tak, to z czego mamy żyć? – pyta Arkadiusz Walus, mając jednak nadzieję na pomoc i na to, że rząd odblokuje w końcu stoki. – Ciągle czekamy na ich pilne otwarcie. Dużo by ono dało, także rządowi, a tak – ma kolejną branżę, która konsekwentnie walczyć będzie o swoje prawa – zauważa.

Podaje jednocześnie, jak wygląda sytuacja z poszczególnych krajach Europy, zaznaczając jednak, że niemal w każdym z nich rząd udziela wsparcia przedsiębiorcom zajmującym się sprzętem narciarskim, snowboardowym i outdoorowym.

 • AUSTRIA – wyciągi narciarskie będą do 28 lutego dostępne dla lokalnych mieszkańców i klubów sportowych. Hotele i restauracje oficjalnie zamknięte także do 28.02.2021. Od 19 grudnia obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie liczba zachorowań na Covid-19 jest wyższa niż 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Mieszkańców obowiązuje zakaz opuszczania domów.
 • WŁOCHY – Ośrodki narciarskie oraz hotele we Włoszech pozostaną zamknięte do 18.02.2021. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, możliwe będzie korzystanie z infrastruktury narciarskiej w drugiej połowie lutego, w zależności od prowincji.
 • SZWAJCARIA – zniesiona obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających od 19.12.2020. Kantony narciarskie pozostają otwarte. Nie działają restauracje na stoku, ale już niektóre umożliwiają zamawianie i spożywanie posiłków na tarasach. Toalety w restauracjach na stoku otwarte.
 • FRANCJA – wyciągi pozostają zamknięte. Obecnie na terenie Francji obowiązuje godzina policyjna.
 • SŁOWACJA – niestety wyciągi i hotele zostały zamknięte z dniem 01.01.2021. Planowane otwarcie stoków od 25 stycznia. W kraju obowiązuje godzina policyjna i zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób.
 • CZECHY – aktualnie hotele i wyciągi pozostają zamknięte. Możliwe ponowne otwarcie 23.01.2021
 • POLSKA – wyciągi narciarskie zostaną zamknięte od 28 grudnia do końca stycznia, hotele zamknięte do końca stycznia (również podróże służbowe). po 18.01. kilka mniejszych wyciągów w Malopolsce i Sudetach faktycznie wznowiło działanie.
 • SZWECJA – brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu ze Szwecji dla osób przyjeżdżających z Polski. Po przekroczeniu granicy nie obowiązuje kwarantanna. Nie ma także żadnych ograniczeń dotyczących podróżowania po Szwecji. Zalecane jest zachowanie dystansu społecznego (2m). Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie ma miejsce na zasadach komercyjnych.
 • ANDORA – narciarskie stoki dla zagranicznych turystów mają zostać otwarte od początku lutego
 • RUMUNIA – wyciągi otwarte!
 • BUŁGARIA – wyciągi otwarte!

Warunkiem przekroczenia granicy większości tych Państw jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....