EDUKACJAKompetencje miękkie – gdzie i jak je rozwijać?

Kompetencje miękkie – gdzie i jak je rozwijać?

Kompetencje miękkie – gdzie i jak je rozwijać?

Czy wiesz, że każdy z nas posiada tzw. kompetencje miękkie i twarde? Te pierwsze ułatwiają nawiązywanie relacji społecznych – zwłaszcza tych zawodowych. Drugie zaś pomagają w wykonywaniu powierzanych nam przez pracodawcę zadań.

Rynek pracy wciąż stawia nowe wymagania przed poszukującymi zatrudnienia. Zachęca ich tym samym do nieustannego poszerzania swojej wiedzy czy zdobywania nowych umiejętności. Wymusza też w pewien sposób dążenie do rozwoju osobistego, w tym do doskonalenia kompetencji miękkich. Dowiedz się, czym są kompetencje miękkie i poznaj ich przykłady. Sprawdź, czy wiesz, gdzie i jak można je najskuteczniej rozwijać.

Czym są kompetencje miękkie?

Mówiąc najogólniej kompetencje miękkie to umiejętności społeczne oraz osobiste. W odróżnieniu od kompetencji twardych (czyli poziomu posiadanej wiedzy i umiejętności praktycznych) trudno jest je zmierzyć i jednoznacznie ocenić. Można jedynie mówić o określonym stopniu ich opanowania i umiejętności posługiwania się nimi.

Przeczytaj więcej o kompetencjach miękkich: https://szkolenia.certes.pl/kompetencje-miekkie/

Kompetencje miękkie są związane z naszym charakterem oraz stylem bycia. Cechuje je także swego rodzaju wszechstronność i uniwersalizm – bez względu na zajmowane stanowisko są zawsze przydatne i mile widziane.  Warto w nie inwestować i je doskonalić – również we własnym zakresie. Aby je opanować, musisz poświęcić im więcej czasu. Powinieneś też być przygotowany na to, że będzie to proces dość monotonny.

Kompetencje miękkie stają się coraz bardziej pożądane przez pracodawców. Dlaczego? Dzieje się tak z kilku powodów. Miękkie umiejętności interpersonalne:

 • informują potencjalnego pracodawcę o tym, czy będziesz w stanie sprostać trudnym zadaniom;
 • pomagają pracodawcy ocenić, czy będziesz umiał pracować w zespole na korzyść firmy;
 • określają stopień Twojego zaangażowania w rozwój firmy, ale i własny;
 • pomagają w ocenie tego, czy rzeczywiście posiadasz predyspozycje niezbędne na stanowisko, o które się ubiegasz.

Przykłady kompetencji miękkich i ich wpływ na efektywność pracy

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy potrzebujesz zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich. Kompetencje twarde takie jak np. prawo jazdy, znajomość języków obcych czy umiejętność obsługi określonego sprzętu lub narzędzi ułatwiają zdobycie danego stanowiska oraz pomagają należycie wypełniać powierzone obowiązki. Odnoszą się one do wiedzy i umiejętności fachowych.

Jakie znaczenie mają umiejętności miękkie?

 1. Są niezbędne przy tworzeniu poprawnych stosunków z innymi współpracownikami.
 2. Ułatwiają podporządkowanie się zwierzchnikom.
 3. Pomagają też w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
 4. Usprawniają wykonywanie powierzonych zadań.

Umiejętności miękkie mają też wpływ na naszą efektywność w pracy. Oto przykłady:

 • umiejętność pracy zespołowej – ułatwia ona integrację ze współpracownikami, co z kolei ma wpływ na osiągane przez zespół wyniki;
 • kreatywne myślenie i działanie – ta umiejętność pozwala na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, co przekłada się na skuteczność;
 • umiejętność organizacji i planowania – umiejętność ta wpływa na szybkość wykonywania zadań; usprawnia też podejmowane działania;
 • odporność na stres – pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami oraz ułatwia staranne wykonywanie zadań pod presją czasu;
 • empatia – jest to umiejętność, dzięki której o wiele łatwiej jest dopasować się do zespołu i wpływać pośrednio na jego skuteczność.

Gdzie i jak rozwijać kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie można rozwijać na wiele sposobów. Możesz je poszerzać dzięki obserwacjom samego siebie, dokonując analizy własnych zachowań i reakcji, a następnie powtarzać te najbardziej pomocne. Najlepsze efekty uzyskasz jednak, doskonaląc swoje umiejętności miękkie w trakcie specjalistycznych szkoleń i kursów pod okiem doświadczonych trenerów.

Przeczytaj więcej o szkoleniach dotyczących kompetencji miękkich: https://szkolenia.certes.pl/szkolenia/efektywnosc-osobista/

Gdzie najlepiej się na nie udać? Chociaż ośrodków szkoleniowych, gdzie można trenować miękkie umiejętności interpersonalne w Polsce jest sporo, to jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Jest nim ośrodek Certes.

Dlaczego właśnie to miejsce jest najlepsze?

 1. Certes to uznana firma szkoleniowo-doradcza z ponad 18-letnim doświadczeniem.
 2. Firma oferuje bogaty program szkoleń stacjonarnych, jak i on-line.
 3. Placówka może poszczycić się sporym wyróżnieniem, czyli 1. miejscem w rankingu firm szkoleniowych (Gazeta Finansowa 2021).

Jakie szkolenia umiejętności miękkich oferuje Certes? Dotyczą one między innymi takich dziedzin jak:

 • komunikacja interpersonalna – umiejętność słuchania, ale i nawiązywania poprawnych relacji z innymi osobami
 • praca zespołowa – umiejętność pracy i efektywnego działania w grupie
 • zarządzanie zespołem – umiejętność motywowania i inspirowania innych do działania
 • zarządzanie czasem pracy – umiejętność efektywnego organizowania pracy własnej, ale również innych;
 • negocjacje i rozwiązywanie konfliktów – umiejętność łagodzenia konfliktów oraz nawiązywania kontaktu z osobami „trudnymi”.

Pamiętaj, że wybierając odpowiednie szkolenie umiejętności miękkich dopasować je do stanowiska, o które chcesz się ubiegać, bądź jakie już zajmujesz. Dzięki temu łatwiej dostrzeżesz efekty i staniesz się bardziej skuteczny w podejmowanych działaniach. Zmieni się również Twoja samoocena i zyskasz na pewności siebie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą szkoleniową. Zainwestuj w siebie! To najlepsze co możesz zrobić dla siebie!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...