sobota, 23 października, 2021
PRACA I KARIERAKontrakting - sposób na wyjście z kryzysu kadrowego

Kontrakting – sposób na wyjście z kryzysu kadrowego

-

Umowa o pracę przez lata była najbardziej pożądaną formą zatrudnienia. Polskie warunki płacowe spowodowały jednak odpływ wysokiej klasy specjalistów do krajów za naszą zachodnią granicą. Z biegiem lat trend ten był coraz bardziej widoczny. W końcu trzeba było pogodzić się z tym, że rynek pracownika pozostanie z nami na długo. Pracodawcy zaczęli konkurować o fachowców. Zarobki wzrosły. Powszechne stały się także różnego rodzaju benefity pozapłacowe. Kiedy wydawało się, że sytuacja się ustabilizowała, nagle świat obiegła wieść o groźnym wirusie z Chin. Choć wcześniej mieliśmy do czynienia z różnorodnymi epidemiami, nikt nie spodziewał się, w jak wielkim stopniu wpłynie to na polską gospodarkę.

Kontrakting – sposób na wyjście z kryzysu kadrowego

Jakie problemy na rynku pracy spowodowała pandemia?

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem stwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku. 10 marca odwołano imprezy masowe. Jednak dopiero zamknięcie szkół dwa dni później skłoniło ludzi do potraktowania zagrożenia poważnie. 15 marca zamknięto granice kraju. 25 marca ograniczono w kontakty międzyludzkie.

Efekt? W maju 2020 roku ilość ofert pracy była aż o 41,6% mniejsza, niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym. Część przedsiębiorców przestaje zarabiać pieniądze. Wiele biznesów upada. Coraz więcej firm rozważa wejście w fazę obniżek wynagrodzeń. Następują lawinowe redukcje zatrudnienia.

Co robią pracodawcy, by pozyskać najlepszych pracowników?

Po częściowym odmrożeniu gospodarki pojawia się nowy problem. Przetrwanie kryzysu to jedno. Jak jednak funkcjonować po serii zwolnień? Jak ograniczać koszty? A nade wszystko – jak zabezpieczyć swoją firmę przed podobną sytuacją w przyszłości? Nad tymi pytaniami pochyla się obecnie ogromna część właścicieli przedsiębiorstw.

W tej sytuacji znaczenia nabiera kontrakting. Ten nowy trend na polskim rynku pracy jest oczywistą odpowiedzią na trudności powstałe w wyniku pandemii. Wedle prognoz dotyczących korporacji, do 2025 roku na kontraktach będzie zatrudnionych od 30 do 50% pracowników. Także po pandemii próby utrzymania firmy przy konieczności zmniejszania kosztów jej prowadzenia będą generować potrzebę skierowania się ku tej formie zatrudnienia.

Kontrakting – co to jest?

Zatrudnienie na kontrakt do złudzenia przypomina umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jednak kontrakt zawarty zostaje pomiędzy przedsiębiorstwami, a nie pomiędzy firmą i osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Umowa kontraktowa podlega pod przepisy Kodeksu Cywilnego. Ta cecha zasadniczo odróżnia ją od standardowej umowy o pracę, do której stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Dzięki temu warunki współpracy można kształtować ze znacznie większą swobodą.

W jakich branżach sprawdza się kontrakting?

Trudno jest znaleźć branżę, która w dzisiejszych czasach na kontrakcie nie skorzysta. Umowy kontraktowe przydadzą się zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz ludzi do wykonania określonych zadań. Niegdyś z tej formy zatrudnienia korzystali niemal wyłącznie marynarze, budowlańcy i sportowcy. Dziś jest coraz częściej wykorzystywana przez inżynierów, specjalistów IT i menedżerów.

Co ważne, na kontrakt można także zatrudnić pracowników o niższym zakresie kwalifikacji zawodowych. Firma, z którą podpisujesz umowę, odpowiada za realizację wyznaczonych im zadań zgodnie ze szczegółowymi zapisami zawartymi w umowie kontraktowej.

Kontrakting – co da Twojej firmie?

Przede wszystkim, korzystając z kontraktów, nie musisz wiązać się umową na czas nieokreślony. Podpisując kolejne kontrakty, możesz realizować różnorodne projekty. Dzięki kontraktingowi nie musisz szukać osób, które sprawdzą się w każdej sytuacji i dostosowywać działania przedsiębiorstwa do ich możliwości. Zamiast tego skupisz się na celach, które przyniosą Twojej firmie największy dochód. Skorzystasz przy tym ze wsparcia starannie wyselekcjonowanych fachowców.

Podsumowując, kontrakting jako forma współpracy nie tylko zwiększa możliwości rozwoju firmy. Ogranicza też koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak zatrudniać ludzi na kontraktach?

Prowadzenie wielokrotnej rekrutacji do różnorodnych projektów byłoby bardzo uciążliwe. Dlatego warto podjąć stałą współpracę z doświadczoną firmą, która skupia najlepszych specjalistów. W ten sposób pracodawca może ograniczyć wkładany w kontrakting wysiłek do absolutnego minimum. Twoim zadaniem będzie określenie, kogo Ci potrzeba i podpisanie umowy. To przedsiębiorstwo stanowiące drugą stronę umowy zajmie się selekcją. Na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za solidne wykonanie wskazanej pracy w określonym terminie.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....