FINANSEKtóre nacje wydają najwięcej na bożonarodzeniowy obiad? Polski barszcz oraz pierogi z...

Które nacje wydają najwięcej na bożonarodzeniowy obiad? Polski barszcz oraz pierogi z grzybami i kapustą jednym z najtańszych w Europie

Które nacje wydają najwięcej na bożonarodzeniowy obiad? Polski barszcz oraz pierogi z grzybami i kapustą jednym z najtańszych w Europie

  • Polski barszcz z pierogami na dole listy badanych rynków
  • Narody, które na Wigilię jedzą indyka ponoszą najwyższe koszty, a hiszpański posiłek jest drugim najdroższym, tuż po niemieckiej gęsi z dodatkami
  • Rumuni wydają najmniej na tradycyjny świąteczny obiad, składający się z sarmali z mamałygą i cozonakiem (wieprzowo-wołowych gołąbków owiniętych w liście kiszonej kapusty z dodatkami)

Rodziny w Niemczech mogą stanąć w obliczu najdroższych świątecznych kolacji na świecie w tym roku – wynika z badania przeprowadzonego w 11 krajach na trzech kontynentach przez sieć inwestowania społecznościowego eToro. Ale ile zapłacimy za Wigilię w Polsce?

eToro przyjrzało się cenom tradycyjnych składników potraw bożonarodzeniowych w lokalnych supermarketach i stwierdziło, że typowy niemiecki świąteczny posiłek składający się z pieczonej gęsi i dodatków (w tym bekonu, jabłek i cebuli) będzie kosztować 310,70 złoty na wyżywienie czteroosobowej rodziny, z czego sama 3-kilogramowa gęś kosztuje ponad 270 złoty. Na drugim końcu spektrum, typowa rumuńska uczta bożonarodzeniowa, czyli sarmale i typowe dodatki, takie jak kwaśna śmietana i ostra papryka, kosztowałaby czteroosobową rodzinę zaledwie 120,57 złoty.

Podczas gdy niemieckie rodziny mają do czynienia z najdroższą świąteczną kolacją według badania eToro, kilka innych krajów jedzących drób boryka się z podobnie wysokimi kosztami. Na przykład rodziny hiszpańskie wydadzą podobnie wysokie sumy na świąteczny posiłek – za indyka z jabłkami, rodzynkami i cebulą zapłacą 283,70 złoty. Odstępstwem jest Wielka Brytania, gdzie koszty indyka są niższe. Aby cieszyć się tradycyjną brytyjską świąteczną kolacją z indyka i klasycznych dodatków, rodziny w Wielkiej Brytanii będą musiały zapłacić 151,30 złoty.

Jak wygląda polska Wigilia na tle świątecznych kolacji w innych krajach? Na pierwszy rzut oka wydaje się być jedną z najtańszych. Jednak w zestawieniu porównaliśmy koszt tylko jednego dania – pierogów z kapustą i grzybami (wraz z barszczem), które okazały się znacznie tańsze od mięsnych dań serwowanych na stołach w innych krajach. Jednak cała polska Wigilia – składająca się z 12 dań wcale nie będzie znacząco tańsza od podobnych kolacji serwowanych w Europie Zachodniej czy w USA.

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro, skomentował: „Rodziny na całym świecie odczuwają znaczny wzrost cen żywności, która przeciętnie drożała powyżej oficjalnego wskaźnika inflacji. W Polsce w ciągu roku żywność zdrożała o 22,3 proc. podczas gdy oficjalna inflacja wyniosła 17,4 proc. Ten wzrost cen widać w przypadku kosztów Wigilii czy świątecznego obiadu.

Inflacja dotyka cen żywności na całym świecie, jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują tutaj spore różnice. To pokazuje, że presja inflacyjna ma także charakter lokalny, a nie wynika tylko z globalnych czynników.

W wielu krajach odpowiedzią na rosnące ceny jest poszukiwanie oszczędności poprzez różne produkty alternatywne np. stosowanie tańszego mięsa z kurczaka zamiast wołowiny czy wieprzowiny. W Polsce w święta obowiązuje zasada <postaw się a zastaw się>, zatem większość polskich rodzin na Wigilii oszczędzać nie będzie. Ekonomia może być jednak bodźcem do bardziej rodzinnych świat poprzez organizowanie zbiorowych Wigilii, bo kiedy do stołu zasiada kilka rodzin, koszty w przeliczeniu na rodzinę są znacznie niższe.”

Składniki Ceny w PLN Ceny w EUR
1.5 kg kiszonej kapusty 9,00 1.91
0.3 kg suszonych borowików 96,00 20.38
500g mąki pszennej 4,00 0.85
1 kg cebuli 5,00 1.06
0.3 l oleju lnianego 11,00 2.34
1 kg buraków 2,00 0.42
1 kg antonówek 6,00 1.27
przyprawy 10,00 2.12
   
Razem 143,00 30.36
Waluta PLN EUR

 

Tabela przedstawia koszt składników świątecznego obiadu w 11 krajach (PLN)

Ranking Kraj Potrawa świąteczna Koszt (PLN)
1 Niemcy Gęś z dodatkami 310,70
2 Hiszpania Indyk z dodatkami 283,70
3 Włochy Tortellini z wywarem 222
4 Holandia Rolada wieprzowa 210,33
5 USA Indyk z dodatkami 206,40
6 Francja Indyk z dodatkami 191,30
7 Australia Barbecue 162
8 Dania Pieczeń wieprzowa 160
9 UK Indyk z dodatkami 151,30
10 Polska Barszcz z pierogami z kapustą i grzybami 141,60
11 Norwegia Pieczeń wieprzowa 125
12 Rumunia Wieprzowo-wołowe gołąbki zawijane w kiszoną kapustę z dodatkami 120,50

 

Polacy (po Norwegach i Rumunach) będą cieszyć się trzecią najtańszą świąteczną kolacją spośród krajów objętych badaniem – z typowym polskim świątecznym posiłkiem składającym się z pierogów z kapustą i grzybami oraz barszczem, które dla czteroosobowej rodziny kosztują około 141,60 złoty.

Ceny żywności rosły w tym roku na całym świecie: w Wielkiej Brytanii żywność zdrożała o 16,2 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy., w Unii Europejskiej – o 17,8 proc., a w Polsce – o 22,3 proc.

Żródła:

https://www.mniammniam.com/barszcz-czerwony-magdy-gessler

https://kuchnia.wp.pl/pierogi-wigilijne-przepis-magdy-gessler-6455268227397249a

https://www.biedronka.pl/pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...