niedziela, 6 kwietnia, 2025

Mniej gotówki na rynku mieszkaniowym

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Gotówka wciąż odpowiada za znaczną część transakcji na rynku mieszkaniowym, ale jej udział jest mniejszy niż w 2022 r. – potwierdzają to wyniki badania nastrojów rynkowych, które wśród pośredników przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.    

Strumień gotówki cały czas płynie, ale nie jest już tak rwący. Wyniki badania nastrojów rynkowych wskazują, że udział środków własnych w transakcjach jest mniejszy niż w 2022 r. Kiedy w ubiegłym roku zapytaliśmy agentów, jaki był udział gotówki na rynku sprzedaży mieszkań, w środowisku pośredników przeważały odpowiedzi, że było to ponad 80 proc. ich transakcji. Był to efekt m.in. zaciągnięcia hamulca kredytowego na skutek zmiany wysokości stóp procentowych oraz tego, że kupujący chcieli uciekać z gotówką przed rosnącą inflacją. W 2023 r. wygląda to już inaczej – mówi Rafał Bieńkowski, PR manager portalu Nieruchomosci-online.pl.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym po III kwartale 2023 r. wzięło udział ponad 1,1 tys. przedstawicieli biur nieruchomości z całej Polski. Wyniki wskazują, że klient gotówkowy odpowiada obecnie za 20-40 proc. transakcji realizowanych na rynku wtórnym mieszkań – tak wskazała jedna trzecia pośredników, i to zarówno w przypadku kawalerek, jak i większych mieszkań. Nieco mniej agentów odpowiedziało natomiast, że środki własne finansują 40-60 proc. pilotowanych przez nich transakcji.

Co ważne, mniej niż co piąty pośrednik wskazał tym razem, że gotówka pojawia się w ponad 80 proc. jego transakcji sprzedaży mieszkań. W 2022 r. takie doświadczenia miała aż połowa badanych.

Tak więc po roku 2022, w którym królowały transakcje gotówkowe, teraz obserwujemy powrót klienta kredytowego. Ma to oczywiście związek ze startem „Bezpiecznego Kredytu 2%”, większą zdolnością kredytową Polaków w kontekście zwykłych hipotek, a także zaciągnięciem kredytów przez osoby, które – widząc drożejące mieszkania – nie chciały już odkładać decyzji o pójściu do banku. Nie bez znaczenia było też wyhamowanie dynamiki wzrostu cen. Chociaż inflacja wciąż jest duża, to jednak presja na ucieczkę z gotówką wydaje się już nie tak wielka jak wcześniej – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

Skalę ożywienia na rynku kredytowym potwierdzają najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej. Tylko we wrześniu br. w ujęciu liczbowym banki udzieliły 18,1 tys. kredytów mieszkaniowych i był to najwyższy od grudnia 2021 r. poziom miesięcznej akcji kredytowej. Widoczny jest też bardzo pozytywny skutek uruchomienia BK2%. Według szacunków BIK tylko we wrześniu banki udzieliły w ramach tego programu 9,3 tys. kredytów, co stanowiło 51 proc. wszystkich udzielonych wówczas kredytów.

Od lipca głównym motorem napędowym był BK2%. On z kolei pociągnął za sobą również tych, którzy nie kwalifikują się do programu, ale kierują się zasadą „lepiej kupić teraz drogo niż później drożej”. Rynek się odkorkował. Nie jest jeszcze na pełnych obrotach, ale kolejne obniżki stóp procentowych i zwiększenie dostępności kredytów powinny dalej pociągnąć trend ożywienia rynku – komentuje Patryk Jaworski z biura Jaworski Nieruchomości w Poznaniu.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zadłużenie firm budowlanych rośnie. Branża liczy na ratunek z KPO

Dla budownictwa miniony rok był jednym z najgorszych od...

Reforma planistyczna uderzy w domy jednorodzinne. Czy twoja działka straci na wartości?

Wdrażana obecnie reforma planistyczna szczególnie dotknie budownictwo jednorodzinne, które,...

Czy rynek hipotek budzi się na wiosnę? Wzrosty w lutym, nadzieje na kolejne miesiące

Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła...

Deweloperzy o czasie realizacji inwestycji: formalności dłuższe niż budowa

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, konieczność uzyskiwania decyzji środowiskowych...

Ceny mieszkań w dół. Marcowy Barometr pokazuje pierwsze oznaki ostudzenia rynku

Zmiana retoryki politycznej w USA względem Rosji i Europy...

Podobne tematy

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Czego boją się Polacy? Zdrowie bliskich i własne ważniejsze niż inflacja

Polacy obecnie najbardziej boją się chorób, przede wszystkim swoich...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie