czwartek, 28 września, 2023
ENERGETYKAMorska farma wiatrowa Baltic Power zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych

Morska farma wiatrowa Baltic Power zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Morska farma wiatrowa Baltic Power zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych

Rada Nadzorcza ORLEN podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Rozpoczęcie fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku, po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz skompletowaniu pozwoleń budowlanych. Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power jest na tym etapie najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce.

– Efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 roku Grupa ORLEN dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy. Kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa. Jako regionalni pionierzy w tym obszarze, musieliśmy wykonać olbrzymią pracę przygotowawczą i administracyjną oraz zbudować nowe kompetencje, które będziemy mogli wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzisiejsza decyzja to kamień milowy, który znacząco przybliża nas do osiągnięcia strategicznych celów koncernu – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Projekt Baltic Power, w którym ORLEN posiada ponad 51% udziałów, to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej realizowany w Polsce. Jego całkowity budżet szacowany jest na około 4,73 mld EUR i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w kwocie ok. 4,05 mld EUR), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

Udziałowcy inwestycji zakładają, że jej finansowanie realizowane będzie w formule Project Finance, czyli modelu, w którym spłata zobowiązań oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt. Formuła finansowania Project Finance jest szczególnie korzystna dla inwestycji, które wymagają znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych. Jednocześnie wpisuje się w założenia finansowe zaktualizowanej strategii ORLEN2030.

Projekt Baltic Power posiada wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Posiada również zabezpieczone umowy na wszystkie kluczowe komponenty farmy – w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty – wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jednym z warunków osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej pozostaje pozyskanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...