FINANSEWINDYKACJANajbardziej zadłużone firmy w Polsce. Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej...

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce. Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej

Najbardziej zadłużone firmy w Polsce. Długi dwóch spółek większe od zadłużenia całej branży handlowej

Firma MGBI przygotowała aktualną listę najbardziej zadłużonych polskich przedsiębiorstw. Pierwsze dwie spółki należące do grupy VB Leasing, a więc VB Leasing SA oraz VB Leasing SA Automotive S.K.A. mają łącznie ponad 10 miliardów złotych niespłaconych zobowiązań. To więcej niż poziom zadłużenia całej krajowej branży handlowej, wynoszący 9,2 mld zł.

Lista uwzględnia 30 polskich firm, które w minionym roku rozpoczęły postępowanie restrukturyzacyjne. Ich przyszłe losy będą więc w ogromnym stopniu uzależnione od skuteczności tych postępowań.

Absolutny dominant

Pierwsze miejsce na sporządzonej przez MGBI liście zajmuje VB Leasing SA z 8,113 mld złotych zobowiązań. Na drugim zaś znalazła się spółka VB Leasing SA Automotive S.K.A., której suma zadłużenia sięga 1,959 miliarda zł. – Te dwie, zjednoczone pod szyldem Getin Noble Banku, jako głównego akcjonariusza, spółki mają więc 10,072 miliarda złotych zadłużenia. To wielokrotnie więcej niż wartość wszystkich, skumulowanych zobowiązań pozostałych 28 przedsiębiorstw ujętych na naszej liście. Warto także podkreślić, że kolejka kandydatów do potencjalnej upadłości robi się niestety coraz dłuższa, bo liczba postępowań restrukturyzacyjnych znacznie wzrosła w ub. r. Możemy się więc spodziewać, że upadłości o dużej sumie zobowiązań będzie więcej. Wszystko zależy jednak od tego, jak się zakończą postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęte w poprzednich latach – tłumaczy Michał Grzechowiak, analityk i szef produktu w MGBI.

Łączne zadłużenie pozostałych 28 firm uwzględnionych w rankingu to 3,637 mld złotych, zatem niemal trzykrotnie mniej niż wartość zobowiązań dwóch pierwszych spółek z listy MGBI.

Reszta stawki

Na trzecim miejscu listy znalazł się Neonet SA w Restrukturyzacji, z 671,1 mln złotych w zobowiązaniach. Czwarte przypadło Firmie Budowlanej Antczak z woj. Dolnośląskiego, która powinna spłacić swoim wierzycielom 267,7 mln złotych. Na piątym miejscu znajdziemy Manufakturę Piwa Wódki i Wina SA Janusza Palikota, której zadłużenie wynosi aktualnie 244,9 mln zł. Najwięcej obciążonych najwyższymi zobowiązaniami przedsiębiorstw odnajdziemy w województwach mazowieckim oraz dolnośląskim.

Skala zadłużenia najsilniej dotkniętych problemami finansowymi firm faktycznie może zadziwiać, jednak jest ona zwykle adekwatna do skali prowadzonego biznesu i w większości przypadków zrozumiała. Jako że wszystkie firmy ujęte w liście znajdują się w procesie restrukturyzacji nie można na tą chwilę zakładać, że czeka ich nieuchronna upadłość, gdyż proces ten przewiduje szereg możliwości kontynuowania działalności firmy. Warto więc śledzić postęp wydarzeń w przypadku przedsiębiorstw z tej listy by przekonać się, na ile postępowania restrukturyzacyjne będą w ich przypadku skuteczne – dodaje Sylwia Szerenos, doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...