FIRMYNajlepsze polskie startupy w 2023 roku - zwycięzcy Aulerów

Najlepsze polskie startupy w 2023 roku – zwycięzcy Aulerów

Najlepsze polskie startupy w 2023 roku – zwycięzcy Aulerów

Surfer, WorkTrips.com i Foodsi zostali laureatami tegorocznych Aulerów, najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych nagród dla polskich startupów z globalnym potencjałem. Po raz pierwszy Aula Polska przyznała także nagrodę “Rookie of the Year” dla najlepszej młodej firmy o przychodach do 1 mln złotych. Zwycięzcą w tej kategorii został Noctuai. Wręczono również nagrody specjalne od partnerów wydarzenia.

Aulery zostały rozdane po raz trzynasty. Do tegorocznego konkursu nadesłano ponad 130 zgłoszeń. Spośród nich, jury złożone z 40 inwestorów, ekspertów branżowych, founderów i przedstawicieli mediów, wybrało 25 pretendentów do nagród głównych oraz nominowało 15 najbardziej obiecujących startupów w kategorii Rookie of the Year. Gala finałowa odbyła się 13.12 w warszawskim Kampusie Google.

Nagrody główne zdobyły firmy Surfer, WorkTrips.com i Foodsi. W nowej kategorii Rookie of the Year Aulera zgarnął Noctuai. OChK – dostawca chmury obliczeniowej w modelu multicloud i partner rozdania Aulerów – przyznał swoje wyróżnienie dla spółki Calamari, tworzącej oprogramowanie do zarządzania obszarem HR. Orange – drugi z partnerów wydarzenia – wyróżnił spółkę Plenti, specjalizującą się w wypożyczaniu elektroniki użytkowej. Docenił także zwycięzcę kategorii głównej – WorkTrips.com, platformę do organizacji podróży biznesowych. Bootstrapem roku 2023 został Surfer, który tym samym dołożył do głównej nagrody kolejne wyróżnienie.

To był rok pełen wyzwań dla środowiska startupowego, ale zwycięzcy Aulerów udowadniają, że można się skalować i osiągać świetne wyniki nawet przy niesprzyjającym otoczeniu rynkowym. To biznesy, które inspirują obecne i kolejne pokolenia founderów do poszukiwania własnej drogi do sukcesu. Olbrzymie gratulacje dla tegorocznych laureatów – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT, Prezes Fundacji Aula Polska.

Kim są zwycięzcy Aulerów?

Surfer to platforma AI maksymalizująca zwrot z inwestycji w działania SEO, oferująca szereg narzędzi pomagających w pisaniu treści, które zwiększają ruch organiczny na stronach internetowych. Z usług firmy korzysta 17 tysięcy klientów, a jej przychody w 2022 r. wyniosły 17 mln dolarów. Surfer powstał w 2017 roku i jest bootstrapem, co oznacza, że rozwija się bez zewnętrznego finansowania. Zatrudnia 90 osób.

Dwa wyróżnienia od najbardziej uznanej społeczności startupowej w Polsce to niemały zaszczyt dla Surfera. Nagrodę Bootstrap Roku dedykujemy wszystkim, którzy decydują się obrać tę ścieżkę rozwoju firmy, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak jest trudna. Kampus Google to dla mnie szczególne miejsce. Gdybym nie przyjechał tu pięć lat temu, nie wiadomo czy trafiłbym do spółki z Michałem, Lucjanem, Sławkiem i Kazikiem. Wtedy de facto dla mnie zaczęła się ta zwariowana przygoda z Surferem, m.in. dzięki osobie, którą poznałem w tych murach. To tutaj bije serce startupowej Polski i miło jest tu wrócić, tym razem w roli zdobywcy Aulerapowiedział Tomasz Niezgoda, Co-Founder, Head of Marketing w Surfer.

WorkTrips.com to platforma podróżnicza z AI, pomagająca firmom zaoszczędzić nawet 30% na kosztach podróży pracowników. Zapewnia dostęp do 2,2 mln hoteli, 900+ linii lotniczych, pociągów, autobusów, Ubera, ubezpieczeń i wsparcia 24/7. Pozwala planować, rezerwować i rozliczać podróże służbowe bezgotówkowo, zgodnie z ESG, obniżając koszty i emisję CO2. Firma powstała w 2017 roku. 4 lata później pozyskała 1 mln euro finansowania. W 2022 osiągnęła przychody na poziomie 36 mln zł. Jest finalistą i laureatem wielu konkursów, organizowanych m.in. przez Google, Vodafone czy INcredibles.

To wielkie wyróżnienie i doskonała okazja do zwiększenia widoczności naszego startupu! Społeczność zgromadzona wokół Aula Polska to dla nas źródło inspiracji i ogromnego potencjału. Bardzo dziękujemy całemu zespołowi za nieustanny trud wkładany w rozwój WorkTrips każdego dnia. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie wpływa bezpośrednio na ułatwianie i uprzyjemnianie podróży służbowych tysięcy ludzi na całym świecie. To dla nas naprawdę dużo znaczy! Dziękuję! powiedział Maciej Stopierzyński, Co-Founder i CTO w WorkTrips.com.

Foodsi to polska aplikacja pomagająca w walce z marnowaniem żywności. Za jej pomocą biznesy gastronomiczne i spożywcze redukują nadwyżki jedzenia, oferując produkty bliskie terminu przydatności oraz te, których nie udało się sprzedać, a użytkownicy kupują je w niższej cenie. Ważną częścią inicjatyw Foodsi jest działalność edukacyjna dotycząca marnowania żywności – startup dotychczas uratował ponad 2 mln paczek jedzenia. Aktualnie z aplikacji korzysta 1,5 mln użytkowników, a firma współpracuje z ponad pięcioma tysiącami platform, restauracji i sklepów, w tym Glovo, Free Now, Restaurant Week czy Tutlo. W 2022 spółka zdobyła finansowanie w wysokości 6 mln zł.

To bardzo ważne wyróżnienie dla Foodsi, a dla mnie osobiście najważniejsza spośród nagród, jakie otrzymaliśmy w ostatnich latach w Polsce. Aula to najstarsza społeczność startupowa w kraju i szczególnie teraz – w czasach wyzwań, gdy pieniędzy na rynku jest mniej – widać jak potrzebna jest ta inicjatywa. Startupy, które wygrały Aulery w poprzednich latach to firmy, które dowożą świetne wyniki, więc to nie tylko docenienie, ale także motywacja, żeby dalej mocno się rozwijać. To już drugi Auler, który zawiśnie w naszym biurze. Pierwszego wylicytowałem podczas finału WOŚP powiedział Mateusz Kowalczyk, Founder & CEO Foodsi.

Laureaci nagrody Rookie of the Year to Noctuai. Nazwa startupu nie bez powodów nawiązuje do łacińskiego określenia sowy, która doskonale widzi. Spółka dostarcza platformę AI Vision do rozszerzania i automatyzacji monitoringu wideo na potrzeby bezpieczeństwa oraz standardów BHP. Jej rozwiązania służą np. do wykrywania upadków i wyjść z łóżek w szpitalach czy detekcji dymu i ognia. Zostały wdrożone m.in. na stu szybach wiertniczych w USA. System Noctuai do wykrywania dymu i ognia przeszedł także testy akceptacyjne w tunelach w Kalifornii i jest przygotowywany do wdrożenia. Startup jest partnerem światowego lidera branży Video Management Systems. W 2022 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 700 000 złotych.

To dla nas pierwsze tego typu wyróżnienie i cieszę się, że jury złożone z ludzi z tak dużym doświadczeniem dostrzegło potencjał naszych rozwiązań. Aulery są rozpoznawalne i nawet jeśli ktoś nie uczestniczy bezpośrednio jako founder w cyklicznych spotkaniach Auli, to każdy wie, że istnieje ta inicjatywa. Od dawien dawna te nagrody są potwierdzeniem dokonań najlepszych startupów. To też zobowiązanie, bo zaistnieliśmy w kategorii Rookie, ale teraz musimy pokazać, że potrafimy się skalować i że nie zawiedziemy tego zaufaniapowiedział Maciej Migacz, CEO Noctuai.

Tradycja wręczania Aulerów sięga 2009 roku, gdy laureatami zostali Gastronauci, Goldenline oraz Nozbe. Od tego czasu przez ręce jury konkursu przeszło tysiące zgłoszeń, a na deskach Auli nagrody odebrało kilkadziesiąt wyróżniających się młodych firm, w tym obecni światowi liderzy w swoich sektorach: Brand24, Booksy, CallPage, HumanWay, Ramp, SalesManago, uPacjenta czy Vue Storefront.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...