środa, 14 kwietnia, 2021
MOTORYZACJANastroje na rynku handlu używanymi pojazdami

Nastroje na rynku handlu używanymi pojazdami

-

Nastroje na rynku handlu używanymi pojazdami

Ożywienie działalności handlowej w kwietniu – duże różnice odnotowane w Europie.

Eksperci Tradus, globalnej platformy handlowej dla używanych pojazdów w sektorach transportu, budownictwa i rolnictwa, przeanalizowali ruch na portalu zarejestrowany w kwietniu. Wszystko po to, by określić, czy oraz w jaki sposób europejski handel pojazdami użytkowymi odmraża się po marcowych wydarzeniach związanych z koronawirusem, oraz które kraje mają ten etap jeszcze przed sobą.  Biorąc pod uwagę wskaźniki popytu, podaży i aktywności handlowej, analitycy przyjrzeli się liczbie odsłon ogłoszeń, pozyskiwanych leadów i wolumenowi sprzedaży. Dane zostały zebrane z dziewięciu krajów europejskich z sektorów budownictwa, rolnictwa oraz transportu.

Ożywienie gospodarki, a w tym przemysłu pojazdów użytkowych, branży logistycznej oraz powierzchni magazynowych, jest obecnie jednym z głównych tematów w całej Europie. To one są w gruncie rzeczy uważane za kręgosłup rozwoju gospodarczego. Firma Tradus także podjęła działania wspierające ożywienie międzynarodowego handlu używanymi pojazdami – sprzedawcy, którzy teraz wykupią miesięczny dostęp do rozszerzonej wersji serwisu, otrzymają dwa miesiące gratis. Oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem, ze względu na możliwość dokonywania bezkontaktowych transakcji, jakie oferuje internetowa giełda maszyn.

Znaczący wzrost aktywności handlowej  w Europie – popyt wciąż w tyle

W kwietniu platforma handlowa odnotowała silny wzrost podaży (+44%) i znaczny wzrost popytu (+19%). W kategorii maszyn rolniczych zarejestrowano niewielki niedobór podaży, prawdopodobnie ze względu na fakt, że sezon nie był jednorodny, m.in. z uwagi na panującą suszę. „Wskaźniki pokazują znaczący wzrost działalności handlowej, który uważamy za bardzo pozytywny. Ze względu na wciąż stłumioną skłonność do inwestowania, popyt pozostaje nieco w tyle, ale i tutaj zaczynamy obserwować wzrost. Szok, jaki odczuliśmy w marcu jest już decydowanie za nami” – mówi Nadja Sörgel, dyrektor generalna w firmie Tradus.

% wzrost ogłoszeń sprzedających % wzrost wyświetleń ogłoszeń
Transport Budownictwo Rolnictwo Całość Transport Budownictwo Rolnictwo Całość
Wszystkie kraje 24% 32% -11% 44% 24% 21% 13% 19%

*Okresy porównawcze: Pierwsze dwa tygodnie kwietnia (1-15 kwietnia 2020 r.) vs. ostatnie dwa tygodnie kwietnia (16-30 kwietnia 2020 r.)

Zróżnicowany krajobraz w Europie

Wgląd w sytuację w poszczególnych krajach pokazuje ogromne różnice, które częściowo zdają się zaprzeczać sytuacji związanej z pandemią. Polska, mimo aktualnie rosnącej liczby nowych zakażeń i wielu rynkowych ograniczeń, w tym tych klimatycznych, prowadzi w rankingach krajowych pod względem wzrostu podaży, podczas gdy Hiszpania, która niedawno była jednym z najbardziej dotkniętych wirusem krajów, optymistycznie rozwija silny popyt:

Wzrost liczby ogłoszeń
  Transport Budownictwo Rolnictwo Całość
Polska 21% 37% 39% 129%
Niemcy 38% 6% 4% 38%
Niderlandy 7% 58% -27% 13%
Hiszpania 48% -24% -62% 11%
Francja -20% 253% -59% 2%
Wzrost wyświetleń ogłoszeń
Transport Budownictwo Rolnictwo Całość
Hiszpania 47% 35% 21% 41%
Rumunia 29% 56% 39% 34%
Francja 40% 25% 9% 28%
Niderlandy 17% 17% 28% 19%
Węgry 17% 17% 16% 17%

*Okresy porównawcze: Pierwsze dwa tygodnie kwietnia (1-15 kwietnia 2020 r.) vs. ostatnie dwa tygodnie kwietnia (16-30 kwietnia 2020 r.)

„Interesujące rynki zbytu to obecnie Hiszpania i Rumunia. Widzimy tam duży wzrost popytu i zainteresowania maszynami. Z drugiej strony, dynamicznie rosnącą podaż można zauważyć w Polsce i w Niemczech. Początkowo ożywi się handel wewnątrz krajów, ale wkrótce rękawicę przejmie także eksport. Najbardziej skorzystać mogą na tym Polska i Niemcy, które w tym segmencie tradycyjnie utrzymują silną pozycję. Jeśli chodzi o stabilność cen, Niemcy i Holandia są w dobrej sytuacji, ponieważ podaż i popyt są tu zrównoważone.” – podsumowuje Nadja Sörgel.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...