wtorek, 5 grudnia, 2023
GOSPODARKANBP zaskoczył

NBP zaskoczył

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

NBP zaskoczył

NBP zaskoczył pozostawiając stopy procentowe bez zmian (rynek szacował spadek stóp o 0,25 p.p.). Główna stopa pozostaje zatem na poziomie 5,75%. NBP uzasadnił swoją decyzję faktem, że już na poprzednich dwóch posiedzeniach obniżył stopy łącznie o 1 p.p., a także niepewnością co do dalszego rozwoju polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz ich wpływu na inflację. NBP nie spodziewa się osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2,5% w 2024 r. ani nawet w 2025 r. (zgodnie z prognozą inflacja w 2025 r. wyniesie 3,75% – środek przedziału). Co więcej, prezes NBP A. Glapiński niedawno zasygnalizował raczej stabilne stopy procentowe do marca 2024 r. i ostrożniejsze nastawienie NBP do obniżek stóp w kolejnych kwartałach.

Wrześniowe dane z niemieckiego przemysłu rozczarowały. Podczas gdy nowe zamówienia wzrosły o 0,2% m/m (szacunki rynkowe: 1,5% m/m), porównanie w ujęciu kwartalnym pokazało, że zamówienia były o 3,9% niższe w III niż w II kwartale.

Jednocześnie po raz 4. z rzędu odnotowano spadek produkcji (- 1,4% m/m wobec szacunków rynkowych: -0,1% m/m), a sektor przemysłowy nie wykazuje oznak ożywienia. Niemiecka inflacja za październik została potwierdzona na poziomie 3,8% r/r, najniższym od dwóch lat.

Euro osłabiło się nieznacznie w stosunku do dolara i w piątek rano notowane było w pobliżu 1,067 USD/EUR. Złoty umocnił się dzięki NBP i Glapińskiemu, a w piątek rano notowany był w pobliżu 4,42 PLN/EUR i 4,15 PLN/USD.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...