sobota, 10 kwietnia, 2021
WALUTYKRYPTOWALUTYNie tylko Tesla. General Motors przekonuje się do bitcoinów

Nie tylko Tesla. General Motors przekonuje się do bitcoinów

-

Nie tylko Tesla. General Motors przekonuje się do bitcoinów

Już dziś są na rynku mali dealerzy samochodowi, którzy akceptują płatność bitcoinami. Zbliżamy się jednak do systemowych rozwiązań, bo po jednoznacznej deklaracji Elona Muska, również i General Motors ogłosiło, że przychylnie patrzy w kierunku kryptowalut. Marry Barry, szefowa koncernu, przekonuje że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jej firma umożliwiła płatność za samochody kryptowalutą.

Elon Musk w swoim zwyczaju ma wychodzenie przed szereg i ogłaszanie znienacka kolejnych nowin światu. Gdy w pierwszych dniach wiosny „ćwierknął”, że Tesla będzie akceptowała bitcoiny jako płatność za swoje samochody, niemal pewne było, że za nią pójdą następni. Wcześniej, bo w lutym Musk i jego firma zakupiła na giełdach kryptowalutę o wartości ok 1,5 miliarda dolarów. To największa taka transakcja, której oficjalnie dokonał światowy koncern.

Nie tylko Tesla inwestuje w blockchain

Rzuconą rękawicę podjął jeden z najstarszych i największych producentów samochodów – amerykański General Motors. Jednak jeszcze miesiąc temu szefowa koncernu Marry Barry stwierdziła, że jej firma nie ma żadnych planów inwestowania w Bitcoin.

Musk zmusił całą konkurencję do zmiany nastawienia. Przynajmniej jeśli chodzi o warstwę PR. Nie ma bowiem najmniejszych wątpliwości, że tak ogromny koncern jak General Motors od dłuższego czasu śledził możliwe rozwiązania i ułatwienia dla klientów. General Motors ma przecież spore doświadczenie jeśli chodzi o inwestowanie w blockchain – podkreśla Marcin Wituś, CEO Geco.one, platformy giełdowej do handlu aktami cyfrowymi, będącej częścią Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Marcin Wituś przypomina, że General Motors był jednym z pierwszych tradycyjnych producentów, który przeszedł Rubikon i dwa lata temu zainwestował w technologię blockchain, na której oparty jest rynek kryptowalut. GM rozpoczęła m.in. prace patentowe dotyczące zastosowania tej technologii w samochodach autonomicznych. Natomiast na początku 2019 wspólnie ze start-upem Spring Labs rozpoczęła pracę nad wdrożeniem systemów opartych na blockchain, które ułatwiłyby przepływ informacji oraz zapobiegłyby fałszerstwom.

General Motors po bitcoiny jedzie ciszej

Co powiedziała szefowa General Motors? Marry Barry na pytanie, które padło podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników jej firmy za czwarty kwartał 2020 roku, odpowiedziała Adamowi Jonasowi, analitykowi Morgan Stanley’a, że jej firma nie zamierza – wzorem Tesli – inwestować w rynek bitcoinów. Dodała jednak, że: „płatność bitcoinami czy innymi kryptowalutami, to jest coś, co będziemy monitorować i oceniać. Jeśli w przyszłości będzie na to duży popyt ze strony klientów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w to weszli”.

Marcin Wituś, jeden z twórców polskiej giełdy kryptowalut Geco.one podkreśla tymczasem, że konserwatywny przekaz, który pada z ust CEO General Motors, nie powinien nikogo dziwić. – Firma ta ma zupełnie inny styl zarządzania niż Tesla. Możliwa akceptacja bitcoinów przez jednego z największych producentów samochodów, to już kolejny sygnał, że o kryptowalucie nie możemy nadal rozmawiać w czasie przyszłym. To się po prostu już dzieje i bitcoiny są już częścią rynku. Jednak, żeby akceptować bitcoiny w salonach sprzedaży, to GM prawdopodobnie musiałby zmienić swoje relacje z dealerami, ponieważ to oni, a nie firma macierzysta, zajmują się transakcjami detalicznymi – uważa Marcin Wituś.

Natomiast amerykańska stacja CNBC – już po wypowiedzi Marry Barry – dotarła do jednego z indywidualnych dealerów samochodowych w USA, który akceptuje już bitcoiny i w jego salonie od paru lat można płacić za auta kryptowalutą.

Stabilizacja na rynku kryptowalut?

Pod koniec marca cena za bitcoina nieznacznie spadała i zbliżała się do 50 tys. dolarów. Po informacjach Muska, że Tesla umożliwi kupowanie aut za kryptowalutę, wartość bitcoina wzrosła do ok. 53 tysięcy dolarów. – Skok nie był jednak tak duży jak w lutym, gdy Musk poinformował, że jego firma kupiła bitcoiny warte 1,5 miliarda dolarów. Wtedy kurs wystrzelił nawet o kilkanaście procent. Informacje od General Motors, które zapewne też pobudzą do działania kolejne koncerny, zapewne spowodują stabilizację wartości bitcoina, a w dłuższej perspektywie kolejne wzrosty – komentuje CEO Geco.one.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...