czwartek, 16 stycznia, 2025

Nowelizacja Prawa Pogrzebowego wciąż w zamrażarce. PIBP wzywa rząd do działania

– Wielokrotnie wnioskowaliśmy o wzmożenie kontroli w firmach naszego sektora niezatrudniających u siebie osób w oparciu o żadną z legalnych form – w taki sposób Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej odnosi się do rządowej zapowiedzi powołania tzw. „Super Urzędu” do walki z szarą strefą.

Znaczne zwiększenie liczby kontroli przedsiębiorstw czy swoista „ofensywa legislacyjna” – takie m.in. działania zapowiada rząd, wypowiadając walkę z szarą strefą w gospodarce.

„Super Urząd” będzie walczył z szarą strefą. Polska Izba Branży Pogrzebowej reaguje na to z zadowoleniem

Jak podawały media, ma w tym celu powołać specjalny „Super Urząd”, w składzie którego znaleźliby się przedstawiciele  ministerstw i urzędów oraz – być może także – służb mundurowych. Zajęliby się oni m.in. analizą danych z poszczególnych sektorów gospodarki, tworząc odpowiednie instrumenty do przeciwdziałania pozbawionym legalności czynnościom w poszczególnych firmach.

– Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP) z zadowoleniem przyjęła informację dotyczącą powołania „Super Urzędu” do walki z szara strefą – deklaruje Robert Czyżak, prezes PIBP.

Tylko co czwarta firma pogrzebowa zatrudnia pracowników i odprowadza z tego tytułu obowiązujące podatki  i składki

Przypomina on jednocześnie, że kierowana przez niego Izba apelowała już do decydentów o podjęcie w tym obszarze stosownych działań. – Wielokrotnie wnioskowaliśmy o wzmożenie kontroli w firmach naszego sektora niezatrudniających u siebie osób w oparciu o żadną z legalnych form – przyznaje.

Jak wskazuje, rynek usług funeralnych w naszym kraju to ponad 2 tysiące firm pogrzebowych, z których tylko co czwarta zatrudnia pracowników i odprowadza z tego tytułu obowiązujące podatki i składki ZUS. – Dzisiaj w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób. Szacujemy, że na tym procederze Skarb Państwa traci rok rocznie około 3 mld złotych – alarmuje Robert Czyżak. Jego zdaniem uczciwie działające firmy pogrzebowe zatrudniające wykwalifikowanych pracowników nie są dziś w stanie rywalizować z tak wielką patologią w branży. – Cieszymy się, że do pracy w super urzędzie skierowani będą pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy oraz ZUS, który ma wręcz idealne narzędzie do kontroli przedsiębiorstw funeralnych, bowiem do wypłaty zasiłku pogrzebowego konieczna jest faktura wystawiana rodzinie osoby zmarłej. Łatwo zweryfikować jest więc taką firmę i określić, jakie zatrudnienie miała w czasie organizacji danej usługi – zwraca uwagę prezes PIBP.

Polska Izba Branży Pogrzebowej – gotowa do współpracy przy walce z szarą strefą. Skarb Państwa zyskałby znaczne środki.

Zastrzega przy tym jednak, że niestety do tej pory ZUS nie skorzystał z takiej możliwości. – Polska Izba Branży Pogrzebowej jest chętna i gotowa do współpracy z nowo powstałym urzędem – tak, aby uszczelnić samą branżę, i tym samym wpłynąć na szybsze podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego, co pomogłoby w znacznym stopniu odciążyć rodziny osób zmarłych przy organizacji pochówku – stwierdza Robert Czyżak.

Według niego, dzisiaj brak uszczelnienia sektora funeralnego powoduje trudne do naprawienia szkody. – Coraz częściej spotykamy się ze stwierdzeniem, że rodziny osób zmarłych muszą zaciągać nawet kredyty, aby móc godnie pożegnać swoich bliskich – uważa. Dodaje, że działania, których celem stanie się likwidacja bądź nawet znaczne ograniczenie szarej strefy, mogłyby ten negatywny trend zablokować. – Skarb Państwa zyskałby znaczne środki z tego tytułu. Można by je przeznaczyć m.in. na szybsze podwyższenie zasiłku pogrzebowego – prognozuje prezes PIBP.

Gotowy jest projekt nowelizacji Prawa Pogrzebowego, który pomógłby uporać się z szarą strefą

Przypomina także, że w gotowym już od prawie 2 lat projekcie nowelizacji Prawa Pogrzebowego znajdują się rozwiązania, które w znacznym stopniu przyczynić się mogą do uporania się raz na zawsze z szarą strefą. – Dotyczą one m.in. obowiązku zatrudniania osób w świadczących usługi funeralne przedsiębiorstwach w oparciu o umowę o pracę, dzięki czemu będą oni potem mieli prawo do wszystkich świadczeń, a Skarb Państwa – środki na ich wypłacenie – podaje Robert Czyżak.

Projekt nowelizacji Prawa Pogrzebowego znajduje się już od ponad półtora roku w tzw. „rządowej zamrażarce” i – zdaniem PIBP – gotowy jest do natychmiastowego nawet przyjęcia przez Radę Ministrów, a następnie – skierowania go do prac sejmowych.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Rzecznik MŚP sprzeciwia się likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierowała do...

Organizacje branżowe krytykują zmiany w programie „Mój Elektryk 2.0” i apelują o zmiany

Apel branży leasingu i wynajmu oraz organizacji pracodawców do...

Kryzys demograficzny w Polsce. Jak brak stabilności na rynku pracy wpływa na decyzje rodziców?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych dziewięciu...

Raport z rynku pracy w USA za grudzień – kluczowy sygnał dla inwestorów i polityki Fed

Dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy za grudzień wzbudza...

Podobne tematy

Holcim podsumowuje pierwszy rok po transformacji

Rok 2024 w Holcim Polska stał pod znakiem transformacji...

8/10 polskich firm deklaruje gotowość zapłaty okupu w przypadku ataku ransomware

Eksperci VECTO opublikowali właśnie siódmą edycję raportu VECTO: „Cyberbezpieczeństwo...

Kod nie musi być złośliwy, żeby ułatwić atak hakerom. Wystarczą luki

Ryzyko cyberataków może wyprzedzić konflikty zbrojne w rankingu...

Cyfryzacja administracji publicznej – jak Polska prezentuje się na tle Zachodu?

Zarządzanie danymi w administracji publicznej to temat, który staje...

2024 na plusie, ale 2025 stawia wyzwania dla branży badawczej

Dwa ostatnie lata były stabilne w branży badawczej. Przychody...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie