WALUTYKRYPTOWALUTYNowe regulacje dla branży kryptowalut, w tym unijne rozporządzenie MiCA. Co się...

Nowe regulacje dla branży kryptowalut, w tym unijne rozporządzenie MiCA. Co się zmieni?

Nowe regulacje dla branży kryptowalut, w tym unijne rozporządzenie MiCA. Co się zmieni?

Już dwie na dziesięć osób w Polsce wiedzą, czym są kryptowaluty, zatem adopcja kryptowalut w Polsce wynosi już 20%, a blisko milion Polaków posiadało lub posiada kryptowaluty. Także w kontekście dynamicznego wzrostu naszej giełdy zondacrypto, liczby imponują: mamy już ponad 1,35 mln klientów, a nasz poziom przychodów na przestrzeni ostatnich 2,5 roku osiągnął 37 milionów euro.

30 grudnia w życie wchodzi kolejna, kluczowa część regulacji unijnych, czyli rozporządzenia MiCA. Nie należy przy tym zapominać o przewidzianym do końca grudnia 2025 roku okresie przejściowym. Po upływie okresu przejściowego – który w każdym państwie europejskim może być inny – na wprowadzenie nowych regulacji oraz wewnętrznego ustawodawstwa, firmy prowadzące działalność w zakresie objętym MiCA utracą pozwolenie na jej prowadzenie, jeśli nie podejmą próby uzyskania licencji.

Równolegle w Polsce trwają prace nad przepisami lokalnymi, a właściwie uzupełnieniem MiCA, czyli ustawą o kryptoaktywach. I choć MiCA porusza głównie problemy rynku kryptowalut sprzed lat, a część przepisów nie nadąża za szybkim rozwojem branży, to zarówno z punktu widzenia użytkowników, jak i legalnie działających podmiotów, regulacje samego rynku są nie tyle wskazane, co wręcz niezbędne. Tylko w taki sposób podmioty licencjonowane, wiarygodne i działające z poszanowaniem przepisów, mogą wyłamać się z rzeczywistości archaicznych stereotypów i podchodzenia do kryptowalut jedynie w kontekście ryzyk i zagrożeń, a nie jako innowacyjnego aktywa finansowego.

MiCA to znakomity przyczynek do szerszego dialogu na temat pozycji kryptowalut na nowoczesnym rynku finansowym. Rozporządzenie daje również instrumenty nadzoru nad influencerami działającymi nieetycznie, wątpliwymi praktykami marketingowymi czy innymi aspektami manipulacji lub spekulacji. Edukacja, która jest elementem misji zondacrypto, a w Polsce realizowana jest także przez podmioty takie, jak Swiss-Polish Blockchain Association, Izba Gospodarcza Blockchain czy Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, jest kluczem do zwiększania poziomu wiedzy inwestorów, aby wszelkie decyzje inwestycyjne mogli podejmować w pełni świadomie.­

MiCA ujednolici przepisy dla wszystkich podmiotów kryptowalutowych, jednocześnie prawnie zabezpieczając konsumentów. A to wszystko prowadzi do celu, na którym zależy wszystkim legalnie działającym podmiotom, takim jak zondacrypto: do wzmocnienia stabilności europejskiego rynku kryptowalut przez wyeliminowanie firm o wątpliwych intencjach i pozycji. To z kolei prowadzić może do zwiększenia społecznego zaufania wobec kryptoaktywów i akceptacji ich roli w branży finansowej. Już teraz powoli się w niej rozpychają – przypominam, że aktualnie już blisko milion Polaków posiada te aktywa w swoim portfelu. A większa ochrona konsumentów oraz przejrzystość funkcjonowania przedsiębiorstw działających w branży tylko pomoże w kryptowalutowej ekspansji.

Wierzymy, że inicjowany przez nas od lat dialog w zakresie konieczności tworzenia wartościowych regulacji, uwzględniających interesy użytkowników i podmiotów rynkowych, docelowo przełoży się na realną ochronę użytkowników i – co równie ważne – niewyhamowywanie wzrostu dynamicznie rosnących podmiotów, takich jak zondacrypto, która już teraz jest branżowym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przemysław Kral, CEO zondacrypto

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony

Bilans pierwszego roku rządu: Plusy, minusy i wyzwania

0
Nowy skład rządu rozpoczął prace w połowie grudnia 2023 roku – po upływie dwunastu miesięcy trzeba stwierdzić, że gospodarka ma się ogólnie nieźle. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim zmiany w zakresie procesu...