GIEŁDA I INWESTYCJENvidia przebiła oczekiwania, ogłosiła podział akcji i dywidendę. Elon Musk chce wykorzystać...

Nvidia przebiła oczekiwania, ogłosiła podział akcji i dywidendę. Elon Musk chce wykorzystać jej chipy w swoim superkomputerze

Nvidia przebiła oczekiwania, ogłosiła podział akcji i dywidendę. Elon Musk chce wykorzystać jej chipy w swoim superkomputerze

Elon Musk chce stworzyć superkomputer do 2025 r., którego konstrukcja będzie opierać się na chipach Nvidii. Jedna z najbardziej innowacyjnych spółek ostatnich lat – Nvidia, przekroczyła swoją kapitalizacją cały niemiecki rynek akcji.

Nvidia kolejny kwartał z rzędu przebiła rynkowe oczekiwania. Poza lepszymi wynikami na poziomie wszystkich najistotniejszych danych finansowych, spółka zapowiedziała także podział akcji oraz podwyższenie dywidendy.

– Nvidia jest gwiazdą ostatnich lat ponieważ odnotowała gigantyczne wzrosty, a tylko od 2023 r. jej kurs wzrósł o ponad 680% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji XTB. – Jest to kosmiczny wzrost, zwłaszcza że dotyczy spółki dużej, dobrze już rozwiniętej, a jest efektem boomu na sztuczną inteligencję. Wedle starego przysłowia, podczas gorączki złota najlepiej produkować łopaty i tym właśnie zajmuje się Nvidia. Gdy spółki zaczynają coraz bardziej wykorzystywać AI, Nvidia dostarcza im procesory, dzięki którym można trenować sztuczna inteligencję na ogromnych zestawach danych.

Spółka zaraportowała przychody w wysokości 26,04 mld USD (+260% r/r), co stanowi poziom aż o 5% wyższy niż prognozowano. W ujęciu r/r oznacza to dynamikę w wysokości 262%. Wśród segmentów najlepiej dalej radzi sobie segment Data Center, który wzrósł do 22,56 mld USD i przebił oczekiwania rynku o 6,78%. Lepsze wyniki Nvidia osiągnęła także w Gamingu, drugim najważniejszym segmencie przychodów, w którym zaraportowała 2,6 mld USD (o 1,17% wyżej od konsensusu).

Poza wyższymi przychodami spółce udało się także zaraportować lekko niższe od prognoz wydatki operacyjne, co przełożyło się na mocną poprawę marż w ujęciu r/r (marża brutto wzrosłą o 12,1 p.p. do 78,9%). W efekcie spółka osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 18 mld USD, co stanowi aż 492% wyższy wynik niż w poprzednim roku oraz zysk netto w wysokości 15,24 mld USD (+461% r/r oraz +9% wobec oczekiwań analityków).

– Nvidia stała się dzięki swym wynikom motorem napędowym wyników amerykańskiego rynku akcji, to jest spółka, która ciągnęła indeksy do góry – dodaje ekspert XTB. – Ale to się zmienia, ze tego względu, że jej wyniki są aż tak dobre, że Nvidia będzie pokazywać inwestorom co się dzieje z całym rynkiem sztucznej inteligencji.

Na poziomie zysku na akcję spółka zaraportowała 6,12 USD, co również przebija konsensus rynkowy prognozujący 5,65 USD.

W związku z rekordowymi wynikami i optymistycznymi prognozami na przyszłość, Nvidia ogłosiła 10-krotny podział akcji oraz zwiększenie wypłaty dywidendy. Split zapowiedziano na 7 czerwca 2024 r., a wypłata dywidendy zostanie zwiększona o 150% do 0,10 USD, co po podziale będzie oznaczało 0,01 USD na akcję.

– Split zwykle działa na zasadzie psychologicznej gry z inwestorami i jest to efekt zakotwiczenia – wyjaśnia T.Turski. – Jest to sytuacja, gdy inwestor jest przyzwyczajony do drogich akcji spółki (w przypadku Nvidi to poziom aż 1 100 USD za akcję), a po splicie akcje mogą wydawać się znacznie tańsze, co stwarza dodatkową zachętę do ich kupowania. I kurs akcji może wzrosnąć.

Prognozy Nvidii na następny kwartał również okazały się powyżej oczekiwań. Spółka przewiduje, że w 2Q25 (rok obrotowy spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) osiągnie 28 mld USD (+/- 2%), co przewyższa rynkowe prognozy zakładające 26,8 mld USD.

Podział akcji i zwiększenie dywidendy to oznaka zaufania Nvidii do jej perspektyw wzrostu. Wyniki spółki podtrzymały mocną kondycję firmy, a także utwierdziły ją jako prawdziwego lidera wyścigu technologicznego związanego z rozwojem AI. Szerokie wykorzystanie jej produktów, od gier i grafiki po samochody autonomiczne i centra danych, sprawia, że przed spółką dalej prezentują się mocne perspektywy wzrostu, szczególnie, że wraz z kolejnymi raportami firma udowadnia, że potrafi dbać zarówno o dynamiczny rozwój przychodów, jak i o poprawę marż.

Wycena Nvidii znów odskoczyła od całego rynku i spółka rośnie po informacji o planowanym wykorzystaniu chipów producenta przez xAI, nowy start up Elona Muska. Musk chce stworzyć superkomputer do 2025 r., którego konstrukcja będzie opierać się na chipach Nvidii H100 i ma pomóc w trenowaniu oraz rozwijaniu nowej wersji Groka, modelu AI konstruowanego przez xAI.

– Nvidia stała się niewolnikiem własnego sukcesu, ponieważ analitycy i przede wszystkim inwestorzy mają wobec niej ogromne oczekiwania, już nie wystarczy, że przebije oczekiwania rynkowe, to przebicie musi być odpowiednio duże – komentuje T.Turski z XTB.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...