poniedziałek, 14 kwietnia, 2025

Obniżki stóp? Rynek jest pewny, banki centralne mniej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynki finansowe lubią skrajności. W swym optymizmie potrafią wpaść w zbyt mocne oczekiwania, tak jest w przypadku decyzji o obniżkach stóp procentowych. Dla Polski przewidują trzy obniżki do połowy 2024 r.

Wyraźnie spadająca inflacja daje przestrzeń do obniżek, choć same banki centralne mówią, że walka z wysokimi cenami ciągle trwa, co może jednocześnie doprowadzić do stłumienia gospodarki.

– Inflacja spada dość mocno, jednak należy pamiętać, że mamy do czynienia z efektem bazy, a ten efekt jest już na wyczerpaniu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Banki centralne dość jasno wskazują jednak, że w 2024 roku cel inflacyjny nie będzie osiągnięty, natomiast rynki są bardzo agresywne w swej ocenie.

Jak na obniżki w USA, w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii patrzy rynek? W Wielkiej Brytanii inflacja spadła dosyć głęboko do 3,9% r/r z poziomu 4,6% r/r, (oczekiwano mniejszego spadku do 4,3% r/r). W ujęciu miesięcznym mamy spadek inflacji na poziomie 0,2% m/m, choć oczekiwano niewielkiego wzrostu na poziomie 0,1% m/m. Oczywiście do osiągnięcia celu 2,0% jest jeszcze bardzo daleko, bo kończy się nam efekt bardzo wysokiej bazy, ale jednocześnie mamy zwiększenie wycen rynku na nadchodzące obniżki. Przed publikacją inflacji rynek wyceniał 25% prawdopodobieństwo na obniżki w marcu. Teraz jest to wycena niemal 40% i rynek oczekuje, że pierwsza obniżka pojawi się do maja.

Wyceny na obniżki zwiększają się również w strefie euro, choć szefowa EBC, Christine Lagarde wyklucza możliwość tak wczesnych ruchów jak marzec. Na ten miesiąc rynek daje 40% prawdopodobieństwo, ale już do kwietnia rynek widzi nawet 1,5 obniżki. Może to iść za sprawą publikacji inflacji producenckiej w Niemczech. Deflacja jest tam cały czas widoczna, choć minimalnie wyhamowała. Inflacja PPI w Niemczech za listopad wyniosła -7,9% r/r przy oczekiwaniu -7,5% r/r, przy poprzednim poziomie -11,0% r/r.

Rynek jest jeszcze bardziej ekstremalny, patrząc na USA. Tam walka z inflacją przebiegała najlepiej, gdyż wskaźnik inflacji CPI za listopad spadł do 3,1% r/r. Rynek wycenia, że prawdopodobieństwo na obniżkę w marcu wynosi już ponad 75%! To bardzo dużo. Wygórowane oczekiwania rynku próbowali nieco zbić bankierzy centralni z USA po ostatniej grudniowej decyzji, ale efekt jest zupełnie odwrotny. Goldman Sachs oczekuje, że Fed obniży stopy w przyszłym roku aż 5 krotnie! Kluczowe pytanie jest takie, czy obniżki będą związane z szybkim powrotem inflacji do celu, czy jednak z nowymi problemami gospodarczymi.

Rynki reagują wycenami akcji. Rekordowe poziomy osiągają indeksy S&P500 i Nadaq. Spadają natomiast rentowności obligacji rządowych. Szeroki indeks warszawskiej giełdy też wyznacza historyczne szczyty (znalazł się blisko 80 tys. pkt.).

– W przypadku Polski szczyt inflacyjny mieliśmy w lutym, a więc w 2024 r. z efektu bazy jeszcze skorzystamy, z początkiem wiosny inflacja może być relatywnie niska – komentuje M.Stajniak z XTB.

Oczekiwania dotyczące spadku stóp procentowych w Polsce są dużo słabsze. Rynek niemal zgodnie wyklucza obniżki w pierwszych trzech miesiącach roku.

W marcu opublikowany zostanie nowy raport NBP. Teraz rynek wycenia, że do połowy 2024 r. dojdzie do trzech obniżek stóp procentowych po 25 pkt. bazowych.

– Szczególnie ciekawa może okazać się kwietniowa decyzja RPP – dodaje M.Stajniak.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Donald Trump podnosi cła. Polska branża eksportowa pod presją, ale nastroje stabilne

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zakrojone...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie