POLITYKAPrezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, ogłosił decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Ustawa ta przewidywała finansowanie mediów publicznych kwotą 3 miliardów złotych. Prezydent uzasadnił swoją decyzję rażącym łamaniem Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa, podkreślając, że media publiczne wymagają najpierw rzetelnej i zgodnej z prawem naprawy.

Prezydent Duda zaznaczył, że weto nie oznacza rezygnacji z innych ważnych kwestii poruszonych w ustawie. Zapowiedział złożenie własnego projektu ustawy niezwłocznie po Świętach. Projekt ten ma dotyczyć między innymi podwyżek dla nauczycieli oraz innych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

W związku z podjętą decyzją, prezydent wezwał Marszałka Sejmu, Szymona Hołownię, oraz Marszałka Senatu, Małgorzatę Kidawę-Błońską, do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia jego projektu jeszcze w tym roku.

Prezydent Duda podkreślił, że próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej przez większość parlamentarną jest obecnie niemożliwa do zaakceptowania. Zaznaczył, że w jego projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe, w tym podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, zostaną zachowane.

Odpowiedź na decyzję prezydenta przyszła ze strony premiera. Premier skomentował sytuację w mediach społecznościowych, wyrażając opinię, że prezydenckie weto pozbawia pieniędzy nauczycieli przedszkolnych i początkujących, a także umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Premier określił tę decyzję jako wstydliwą, jednocześnie życząc prezydentowi Wesołych Świąt i uspokajając poszkodowanych, że poradzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Decyzja prezydenta wywołała żywą dyskusję wśród polityków i opinii publicznej, stając się kolejnym ważnym punktem w debacie na temat finansowania mediów publicznych oraz innych kluczowych wydatków budżetowych Polski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...