PRACA I KARIERAObywatele Ukrainy przeczekują w Polsce i nie spieszy im się na zachód

Obywatele Ukrainy przeczekują w Polsce i nie spieszy im się na zachód

Obywatele Ukrainy przeczekują w Polsce i nie spieszy im się na zachód

Co drugi pracownik tymczasowy z Ukrainy przeczekuje w Polsce i obserwuje jak rozwinie się sytuacja w ojczyźnie. Chętnych do wyjazdu z Polski na zachód jest mniej niż jeszcze rok temu. Aż 59% ankietowanych nie planuje wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina, co oznacza wzrost względem zeszłego roku o 15 punktów procentowych. Jednym z ograniczeń jest bariera językowa, bo tylko co czwarty obywatel Ukrainy deklaruje komunikatywną znajomość języka angielskiego.

Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku, jakie mają plany na najbliższe miesiące? Przedstawiamy wyniki najnowszego raportu międzynarodowej agencji pracy OTTO Work Force.

Obywatele Ukrainy zadomowili się w Polsce

Obywatele Ukrainy zapytani o plany na najbliższe miesiące najczęściej odpowiadali, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie – 54% ankietowanych. To wzrost o 11 punktów procentowych wobec 2022 roku, kiedy to takiej odpowiedzi udzieliło 43% ankietowanych. Z kolei 30% badanych planuje rozpocząć naukę języka polskiego i w tym przypadku mamy spadek popularności tej odpowiedzi względem zeszłego roku o 8 punktów procentowych. Znalezienie samodzielnego mieszkania planuje 29% ankietowanych, mamy tutaj wzrost o 8% procentowych. O 10% zmalała natomiast liczba odpowiedzi dotycząca sprowadzenia do Polski rodziny z Ukrainy.

“Plany naszych pracowników tymczasowych na najbliższe miesiące skupione są przede wszystkim wokół dalszego pobytu w Polsce, nauki języka polskiego i znalezienia samodzielnego mieszkania. Porównując wyniki badań z zeszłorocznym zestawieniem widać, że na popularności zyskały odpowiedzi związane z pobytem w Polsce i chęcią usamodzielnienia się. Można więc przypuszczać, że obywatle Ukrainy czują się w Polsce coraz pewniej i będą chcieli związać się z naszym krajem na dłużej” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce 1

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

Ukraińcy już nie tacy chętni do wyjazdu na zachód

Spośród badanych obywateli Ukrainy aż 59% odpowiedziało, że nie planuje wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina, co oznacza wzrost względem zeszłego roku o 15 punktów procentowych. Natomiast tylko 16% odpowiedziało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż Ukraina, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych względem 2022 roku. Ankietowani planujący wyjazd do innego kraju najczęściej wskazywali na Niemcy (18% badanych) oraz Kanadę/USA (15% badanych). Co drugi ankietowany deklarujący wyjazd ma we wskazanym przez siebie kraju rodzinę lub przyjaciół.

Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce 2

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

Niemal co drugi obywatel Ukrainy zna język polski

Według raportu OTTO Work Force niemal połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy deklaruje, że zna język polski w stopniu komunikatywnym. Natomiast co czwarty ankietowany deklaruje znajomość języka angielskiego. Jednocześnie aż 30% spośród badanych wskazało, że nie zna żadnego języka obcego.

“Wojna w Ukrainie wciąż się przedłuża, a to sprawia, że uchodźcy coraz mocniej zadomawiają się w Polsce. Ukraińskie dzieci uczęszczają do polskich szkół i przedszkoli, a ich rodzice starają się mocniej dopasować do polskiego rynku pracy. Niemal połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy deklaruje znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym, co oznacza, że obywatle Ukrainy wykorzystali ostanie miesiące na naukę języka, przez co mogą czuć się w Polsce jeszcze swobodniej. Jednocześnie spośród ankietowanych tylko co czwarty deklaruje znajomość języka angielskiego. Można więc przypuszczać, że bariera językowa jest jednym z powodów tego, że aż 59% pracowników z Ukrainy nie planuje wyjazdu z Polski do innego kraju. Oczywiście nie bez znaczenia jest także bliskość geograficzna Polski i możliwość odwiedzenia rodziny, która pozostała w Ukrainie” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce 3

Źródło: “Jak pracownicy z Ukrainy oceniają pracę i życie w Polsce w 2023 roku”, OTTO Work Force Central Europe, 2023

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...