środa, 15 stycznia, 2025

Pandemia mobilizuje Polaków do ubezpieczania się na życie

Wraz z pojawieniem się Covid-19 i jego kolejnych odmian Polacy dostrzegli, że ryzyko poważnego zachorowania czy śmierci jest bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej. Obawy o zdrowie i życie bliskich mobilizują Polaków do sięgania po ubezpieczenia na życie i zdrowie. Czy ten trend utrzyma się w 2022 roku? Czego możemy spodziewać się w tym roku? Odpowiada Anna Wąsik z zespołu wsparcia ekspertów – ubezpieczenia na życie w Grupie ANG.

Od 2020 roku, kiedy to większość działań nakierowanych na ochronę zdrowia i życia skupia się wokół walki z Covid-19 i przeciwdziałaniu jego skutkom, jeszcze większego znaczenia niż kiedykolwiek wcześniej nabiera zabezpieczenie siebie i bliskich na wypadek wstąpienia ciężkich zachorowań. Dziś na przykład obserwujemy zainteresowanie wykupowaniem opcji ubezpieczeń na życie z rozszerzeniem o niewydolność oddechową. Jestem zdania, że w kolejnych latach, poza ubezpieczeniami związanymi z wystąpieniem niewydolności oddechowej, to właśnie ubezpieczenia na wypadek zachorowania mi.in na nowotwór zyskają na znaczeniu. Szczególnie, że w czasie pandemii wiele osób odkłada profilaktykę nowotworową w czasie i nie bada się regularnie.

W 2022 roku spodziewamy się dalszego wzrostu sprzedaży ubezpieczeń na życie. Ten trend spowodowany jest obawami o to, co przyniesie przyszłość. Dziś trudno jest prognozować, ile jeszcze mutacji koronawirusa będziemy doświadczać i ile z nich pojawi się w nowym roku. Ten niepokój motywuje do zadbania o finansową przyszłość naszych bliskich i nas samych. Nie chcemy pozostać bez środków do życia po utracie bliskiej osoby lub pozostawić bliskich bez zabezpieczenia finansowego, jeśli to nas zabraknie.

Co jeszcze czeka nas w ubezpieczeniach na życie w 2022 roku?

W 2021 roku ubezpieczyciele odnotowali większą liczbę wypłat świadczeń za choroby, pobyt w szpitalu i śmierć. To zaś może spowodować podniesienie cen w polisach życiowo-zdrowotnych i prywatnych pakietów medycznych.

Jeśli chodzi o konsumentów, i to na co powinny przygotować się towarzystwa ubezpieczeniowe, to rozszerzenie oferty o produkty emerytalne i oszczędnościowe. Z roku na rok odnotowujemy coraz więcej pytań ze strony klientów o produkty emerytalne, by mieć godną przyszłość. Wzrasta także zainteresowanie polisami, gdzie oszczędzanie jest niezależnie od sytuacji polityczno-gospodarczej.

Anna Wąsik, od 17 lat związana jest z branżą finansową. W Grupie ANG, będącą największą niezależną od inwestorów instytucjonalnych firmą pośrednictwa finansowego w Polsce i jedyną działającą na zasadach akcjonariatu pracowniczego, pracuje od 2020 roku. Odpowiada za wsparcie ekspertów kredytowo-ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń na życie.

Autor

Popularne w tym tygodniu

Ewolucja cyberzagrożeń w 2025 roku: kluczowe trendy i zagrożenia

Cyberprzestępcy nadal polegają na wielu „klasycznych”, istniejących od dziesięcioleci...

Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę

14 stycznia na orbitę poleci najmniejszy polski satelita HYPE,...

Węgierski forint słabnie, niemiecki eksport rośnie, a chińska inflacja pozostaje stabilna

Węgierska waluta nie ma ostatnio najlepszej passy. Wczorajsze dane...

Podobne tematy

Waloryzacja czynszów w 2025 r. – co czeka najemców?

Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele...

Ważny moment dla 1,3 mln przedsiębiorców – rozliczenie wakacji składkowych ZUS

Szacuje się, że około 1,3 miliona przedsiębiorców złożyło w...

Zmiany w ubezpieczeniu OC wózków widłowych

Choć nie należą do typowych środków transportu, wózki widłowe...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

Prezes Arche wskazuje cele firmy na 2025 r. „Nasze plany są bardzo ambitne”

Notowane na Catalyst Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie