GOSPODARKAPłace w Polsce rosną, zatrudnienie spada

Płace w Polsce rosną, zatrudnienie spada

  • Wzrost płac w polskim sektorze prywatnym przyspieszył w sierpniu do 11,1% r/r (szacunki rynkowe 10,8% r/r, 10,6% r/r w lipcu). Pomimo tego wzrostu, tempo wzrostu spowalnia od początku tego roku (choć pozostaje dwucyfrowe).
  • Zatrudnienie spadło w sierpniu o 0,5% r/r (-0,4% r/r w lipcu), jednak rynek pracy w Polsce pozostaje silny ze względu na silny popyt krajowy w sektorze usług. Polski przemysł radził sobie w sierpniu słabiej ze względu na słaby popyt zagraniczny, a produkcja spadła o 1,5% r/r (szacunki rynkowe -0,2% r/r). Bazowa inflacja konsumencka spadła do 3,7% r/r.

Globalne rynki walutowe

  • W USA Fed obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co było niespodziewanym ruchem, a dolar osłabił się.

W sierpniu wzrost płac w polskim sektorze prywatnym przyspieszył do 11,1% w ujęciu rocznym (w porównaniu do prognoz rynkowych wynoszących 10,8% oraz wzrostu o 10,6% w lipcu). Mimo że wzrost pozostaje dwucyfrowy, tempo jego wzrostu wyraźnie spowalnia od początku tego roku. Z kolei zatrudnienie w sierpniu spadło o 0,5% w ujęciu rocznym (po spadku o 0,4% w lipcu). Choć liczba miejsc pracy zmniejszyła się o około 20 tysięcy, polski rynek pracy nadal jest w dobrej kondycji, głównie dzięki silnemu popytowi krajowemu w sektorze usług.

Polski przemysł natomiast radził sobie gorzej w sierpniu, co było wynikiem słabego popytu zagranicznego. Produkcja spadła o 1,5% w ujęciu rocznym (wobec prognoz rynkowych na poziomie -0,2%). Bazowa inflacja konsumencka w Polsce spowolniła w sierpniu do 3,7% w ujęciu rocznym, co wskazuje na wyhamowanie presji inflacyjnej.

Na rynku międzynarodowym, Amerykański Bank Centralny (Fed) niespodziewanie obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do przedziału 4,75-5,00%. Jak wynika z komunikatu prasowego, Fed jest pewny, że inflacja w USA powróci do poziomu 2%, a gospodarka i rynek pracy osiągną równowagę. Według przewodniczącego Fed, Jerome’a Powella, ostatnie raporty z rynku pracy wskazują na ochłodzenie, co skłoniło bank do podjęcia działań prewencyjnych, mających na celu utrzymanie stabilności rynku pracy.

Handel na parze EUR/USD w bieżącym tygodniu odbywał się głównie w przedziale 1,111 – 1,118 USD za euro. Mimo osłabienia dolara po decyzji Fed, nie odnotowano znaczących strat. Złoty był notowany głównie w przedziale 4,265 – 4,285 PLN za euro, a para walutowa USD/PLN wahała się w przedziale 3,82 – 3,86 PLN za dolara, przy czym w piątek rano kurs wynosił nieco ponad 3,82 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...
Exit mobile version