BIZNESPo BK2%, przed Mieszkaniem na Start. Jak zachowują się osoby kupujący w...

Po BK2%, przed Mieszkaniem na Start. Jak zachowują się osoby kupujący w momencie przejściowym?

Po BK2%, przed Mieszkaniem na Start. Jak zachowują się osoby kupujący w momencie przejściowym?

Czy wraz z zakończeniem programu Bezpieczny Kredyt 2% i w oczekiwaniu na Mieszkanie na Start ruch w biurach sprzedaży deweloperów zamarł? – Z informacji spływających do nas od czołowych deweloperów wynika, że zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie – mówi Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.

Pan Przemysław od kilkunastu lat mieszka z żoną w Toruniu. Wynajmuje mieszkanie blisko centrum, ale od jakiegoś czasu myśli o zakupie własnego mieszkania.

Kiedy w końcu uzbieraliśmy pieniądze na wkład własny na jakiś sensowny metraż, okazało się, że skończyły się środki na Bezpieczny Kredyt 2%. Teraz nowy rząd zapowiada kolejny program, ale ma on ruszyć najwcześniej latem i tak naprawdę dziś nie wiadomo, jakie będą kryteria, żeby załapać się na dopłaty. Nie wiemy, co robić – czekać czy decydować się na zakup mieszkania już teraz. Bo to, że ceny pójdą w górę, kiedy Mieszkanie na Start już ruszy, jest raczej pewne – mówi 37-latek.

Miałem jeszcze trochę odłożyć i kupić mieszkanie bliżej jesieni, ale dobiorę więcej kredytu i poszukam czegoś już teraz. Czuję, że kiedy za kilka miesięcy ludzie z programu rzucą się na mieszkania, ciężko będzie coś wybrać – to z kolei jeden z wielu podobnych komentarzy, które pojawiają się na facebookowych grupach poświęconych nieruchomościom.

Zapobiegliwi klienci wolą nie ryzykować?

Część osób ma wątpliwości, który moment na kupno mieszkania będzie lepszy. Jednak z informacji spływających do nas od czołowych deweloperów wynika, że zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie. Z jednej strony część osób kwalifikujących się do Mieszkania na Start nie wie, czy warto ryzykować czekając, bo nie ma jeszcze ostatecznych kryteriów. Z drugiej strony są osoby, które nie łapią się do programu i przyspieszają decyzje zakupowe, bo boją się, że za kilka miesięcy program wywoła wzrost cen, a oni oberwą rykoszetem – mówi Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.

Na ten moment nie widzimy takiej taktyki ze strony kupujących, aby wstrzymywali się z decyzją o zakupie ze względu na planowany nowy program dopłat do kredytów – mówi w rozmowie z Nieruchomości-online.pl Angelika Kliś, członkini zarządu spółki ATAL.

Nadal mamy też do czynienia z ograniczoną podażą mieszkań. Deweloperzy co prawda uruchomili nowe budowy, lecz nie na taką skalę, aby można było mówić o zrównoważeniu rynkowego popytu. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. W sytuacji deficytu nowe mieszkania mogą być więc jeszcze droższe, a upatrzone przez klientów lokale mogą szybko zniknąć z oferty. Zapobiegliwi klienci wolą nie ryzykować takiego scenariusza. Widzą także, jak przeszacowanych poziomów sięga wtórny rynek mieszkań. Grudniowe dane jednej z monitorujących go firm wykazały, że w Warszawie ceny ofertowe na rynku wtórnym niewiele różniły się od cen lokali w projektach deweloperskich – wyjaśnia Kliś.

Podobnego zdania jest Anita Makowska, starszy analityk biznesu w firmie Archicom. – Pierwszy kwartał 2024 r. to dobry czas dla tych, którzy nie planują korzystać z zapowiadanego programu rządowego Mieszkanie na Start, a zależy im na wyborze z poszerzającej się oferty rynkowej. To w praktyce liczne grono zarówno inwestorów, jak i osób poszukujących mieszkań na własny użytek – mówi.

I dodaje: – Istnieje więc grupa klientów, która może wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania w oczekiwaniu na przedstawienie szczegółów i uruchomienie programu, licząc na korzystniejsze warunki finansowania. Z drugiej strony są kupujący, którzy nie kwalifikują się do programu lub obawiają się wzrostu cen, a tym samym decydują się na zakup szybciej.

Grzegorz Smoliński, dyrektor działu sprzedaży w Dom Development: – W lutym podczas Warszawskich Targów Mieszkaniowych zaprezentowaliśmy ofertę około 1000 lokali w siedmiu dzielnicach stolicy. Frekwencja podczas tego wydarzenia przerosła nasze oczekiwania – targi odwiedziła rekordowa liczba osób. Powyższe dowodzi, że mieszkania postrzegane są cały czas jako bezpieczna inwestycja, ponieważ nie tracą na wartości i można je zagospodarować na wiele sposobów.

Dość wysoki poziom zainteresowania mieszkaniami w okresie przejściowym pomiędzy rządowymi programami potwierdzają także dane portalu Nieruchomosci-online.pl (łącznie dla rynku pierwotnego i wtórnego). – W styczniu 2024 r. liczba kontaktów, które osoby poszukujące nawiązały z ogłoszeniodawcami za pośrednictwem portalu, była o 30 proc. wyższa niż w styczniu 2023 r. Natomiast kiedy porównamy pierwszą połowę lutego, zainteresowanie mieszkaniami było o 20 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

Rynek to nie tylko rządowe programy

Eksperci, z którymi rozmawiał portal Nieruchomosci-online.pl, podkreślają jednak, że rynek nieźle radzi sobie także poza systemem dopłat.

Choć rządowe programy stymulują dodatkowy popyt, sektor mieszkaniowy nie jest oparty wyłącznie na nich, co udowadnia, że wchodzi on w fazę dojrzałości. Zainteresowanie mieszkaniami wśród kupujących utrzymuje się na zbliżonym poziomie – mówi Anita Makowska z firmy Archicom.

Popyt jest napędzany też przez wysoką dynamikę wzrostu wynagrodzeń, wyhamowanie tempa inflacji oraz niższy poziom stóp procentowych, po ich jesiennej obniżce. Aktywne są też osoby typowo inwestujące w nieruchomości. Wszystko to powoduje, że ruch w biurach sprzedaży nadal jest spory. Jako duży deweloper regularnie wprowadzamy na rynek nowe inwestycje. To z pewnością wpływa pozytywnie na zainteresowanie klientów naszą ofertą. Aktualnie mamy w niej około 4000 mieszkań, zróżnicowanych pod względem potrzeb różnych grup odbiorców, w tym także apartamenty typowo inwestycyjne – informuje Angelika Kliś ze spółki ATAL.

Grzegorz Smoliński z Dom Development przypomina natomiast, że w ostatnich kwartałach popyt na mieszkania był bardzo silny nie tylko ze względu na program BK2%.

Świadczy o tym chociażby utrzymujący się na wysokim poziomie udział transakcji gotówkowych. W IV kwartale 2023 r. stanowiły one 55 proc. łącznej sprzedaży w Grupie Dom Development. W styczniu 2024 r. zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania zakupami gotówkowymi, co jest naturalną konsekwencją wygaśnięcia programu BK2% – mówi Smoliński i dodaje: – Biorąc pod uwagę wysoką sprzedaż mieszkań, sukcesywnie uzupełniamy i będziemy zwiększać naszą ofertę. Niezależnie od tego, czy i kiedy program Mieszkanie na Start zostanie uruchomiony.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...