środa, 9 kwietnia, 2025

Kraków przyciąga inwestorów. Czy metro i nowy plan przestrzenny odmienią miasto?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wiele firm decyduje się na inwestycje w Krakowie ze względu na szereg korzystnych uwarunkowań. Po pierwsze, uczelnie krakowskie kształcą rzesze wykształconych specjalistów – co stanowi główny powód, dla którego świat biznesu przyciąga do tego miasto. Kraków jest również atrakcyjny geograficznie – leży w centrum Europy i jest miastem wielokulturowym, co sprzyja nowoczesnemu biznesowi. Jednak kluczowe jest, jak Kraków wykorzysta swoje wyjątkowe położenie. Miasto potrzebuje nowego zagospodarowania przestrzennego – obecna zabudowa jest chaotyczna, a niektóre tereny wykorzystywane są nieefektywnie.

– Pracujemy nad nowym dokumentem planistycznym, który ma na celu uporządkowanie przestrzeni Krakowa na najbliższe 20-40 lat. W dokumencie tym wyznaczymy, gdzie mają znajdować się mieszkania, tereny zielone i inne obiekty – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Stanisław Mazur, pierwszy zastępca prezydenta Krakowa. – Kraków potrzebuje również aktywnych działań w zakresie komunikacji. Uznaliśmy, że nowe linie tramwajowe i autobusowe to niewystarczające rozwiązania. Konieczne jest wprowadzenie metra. Odpowiadam za realizację tego projektu, który rozwija się w Urzędzie Miasta. Pierwsza linia metra o długości 16,26 km, prowadząca od Huty do Bronowic, jest już na etapie przygotowań – a my myślimy o drugiej linii. W tej chwili oczekujemy na decyzję środowiskową, która jest warunkiem rozpoczęcia budowy. Mimo trudnej sytuacji budżetowej miasta, w tym roku przyjęliśmy 100 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji technicznej budowy metra. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten projekt zrealizować, ponieważ jego brak jest dużą barierą rozwojową dla Krakowa. Kraków jest jedynym miastem tej wielkości w Europie, które nie posiada metra. Potrzebujemy go nie tylko dla ambicji, ale również dla zmniejszenia smogu, szybszego poruszania się po mieście oraz lepszego skomunikowania atrakcyjnych terenów dla biznesu. I wreszcie na czas wojny, wierzę, że to się nie przydarzy to są schrony – analizuje prof. Stanisław Mazur.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Tylko 11% studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku

Polska jest jednym z sześciu największych europejskich ośrodków szkolnictwa...

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Miasta z najlepszą infrastrukturą dla EV: Warszawa liderem, a Kraków w czołówce

Na koniec grudnia 2024 r. łączna liczba zarejestrowanych...

Grudzień na rynku najmu: mniej ofert, stabilne ceny i wzrost popytu na małe mieszkania

Grudzień na rynku najmu upłynął pod znakiem dalszych spadków...

Rekordowa aktywność deweloperów w 2024: Ponad pół miliona mkw. nowej powierzchni handlowej w Polsce

Międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield podsumowała sytuację w...

Active Ageing: przepis na dłuższe i lepsze życie

Czym jest aktywne starzenie? “Active Ageing” to według Światowej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie