piątek, 13 czerwca, 2025

Polscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Jak radzili sobie globalni pracodawcy w 2023 roku, w jakich krajach zatrudniano pracowników  z zagranicy, kto był zatrudniany na jakie stanowiska i jak klimat gospodarczy wpłynął na zwolnienia i wynagrodzenia? Na wszystkie te pytania odpowiada Global Hiring Report 2023 opracowany przez ekspertów Deel, globalnego gracza dostarczającego technologię dla sektora rekrutacji.

Szeroki obraz

Raport Deel o stanie globalnego zatrudnienia czerpie informacje z setek tysięcy globalnych umów o pracę zawartych w 2023 roku. Ich analiza napawa umiarkowanym optymizmem. Niewątpliwie cieszą rosnące wynagrodzenia i popyt na pracę. W większości regionów w minionym roku wynagrodzenia wzrosły lub pozostały średnio na niezmienionym poziomie. W skali światowej nastąpił ogólny spadek liczby wypowiedzeń (z wyjątkiem USA). W listopadzie 2023 r. odnotowano globalnie 52% mniej wypowiedzeń w porównaniu do stycznia 2023 r.

Bez rewolucji

Pomimo umacniającego się trendu powrotu do biur, jednocześnie wciąż dobrze ma się praca zdalna. Konsekwentnie jej dostępność wychodzi poza branżę IT – poza rolami technicznymi z dobrodziejstw trybu home office korzystają też sektor sprzedaży czy branża kreatywna.

– Świat nieodwracalnie zmienił się po pandemii. Także świat pracy. Mimo, że po kilku latach wracamy znów na znane wcześniej tory i wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, praca zdalna zostanie już z nami. Dla wybranych sektorów jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów złożonych z zaangażowanych w obowiązki pracowników. Pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie, czemu jako Deel bardzo kibicujemy – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Polska na tle świata

W 2023 r. Polska znalazła się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wniosków wizowych. Polskie talenty były najchętniej zatrudniane przez firmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, w Szwecji i Niemczech. Z kolei wśród najpopularniejszych branż opanowanych przez polskich pracowników znalazły się: oprogramowanie komputerowe, IT i usługi, usługi finansowe czy gry komputerowe. Najbardziej pożądani na globalnym rynku pracy byli w ubiegłym roku inżynier oprogramowania, programista czy backend developer.

– Nasz raport jasno pokazuje, że rekrutacja jest zjawiskiem globalnym. Dziś firmy nie ograniczają się do zatrudniania pracowników tylko w swoim kraju. Praca zdalna pozwala im korzystać ze światowych zasobów i wybierać talenty bez ograniczeń. To trend, który będzie się umacniał we współczesnym, zdominowanym przez technologię świecie – zauważa Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Polskie firmy w 2023 roku kadrę kompletowały nie tylko w Polsce, ale także w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającymi się rynkami dla rodzimych firm były Meksyk, Argentyna, Brazylia, Kanada i Wielka Brytania. Wśród najpopularniejszych branż znalazły się natomiast: technologie i usługi informatyczne, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo IT, marketing i reklama. Najbardziej poszukiwane stanowiska to przede wszystkim programista, zwłaszcza programista back-end, inżynier oprogramowania czy… Influencer.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Mikro-urlopy coraz popularniejsze. Nowy trend wśród pracowników

Coraz więcej pracowników – zarówno tymczasowych, jak i zatrudnionych...

Ukraińcy w Polsce: przepaść między pozycją w pracy i w społeczeństwie

Centrum Analityczne Gremi Personal zaprezentowało wyniki obszernego badania przeprowadzonego...
00:03:29

Oczekiwania pracowników w zmieniającym się świecie

Z perspektywy historii 35 lat to niemal wiek –...

Pierwsza praca nastolatka – obowiązki pracodawcy i prawa młodocianego

Praca nieletnich – pierwsze kroki na rynku pracy pod...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Podobne tematy

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Rynki w zawieszeniu: oczekiwanie na wybory w Kanadzie i nowe impulsy

Na rynkach ostatnio widać silne wyczekiwanie. Wiele instrumentów znajduje...

Bitcoin bije rekordy, złoto traci. W Polsce średnia płaca rośnie, ale zatrudnienie spada

Wzrost średniej płacy zawsze cieszy. Trzeba jednak pamiętać, że...

Rynki reagują na rozmowy Trump – Putin: ropa tanieje, dolar się umacnia

Świat liczył na pokój na Ukrainie, a dostał brak...

Koszty obsługi długu w Europie szybko rosną, Kanada obniża stopy, RPP czeka

Polska utrzymuje stopy procentowe, co nikogo nie powinno zaskakiwać....

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

CGI przejmuje Novatec – ekspansja na rynki cyfrowe w Niemczech i Hiszpanii

CGI (TSX: GIB.A) (NYSE: GIB), jedna z największych niezależnych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version