GOSPODARKAPolska gospodarka była w II kwartale napędzana głównie przez konsumpcję

Polska gospodarka była w II kwartale napędzana głównie przez konsumpcję

Polska gospodarka była w II kwartale napędzana głównie przez konsumpcję

  • Według danych GUS, stopa bezrobocia w Polsce wzrosła w lipcu do 5,0% z 4,9% w czerwcu. Polska gospodarka wzrosła o 1,5% kw/kw w II kwartale, podczas gdy wzrost w I kwartale został zrewidowany w górę do 0,8% kw/kw (z 0,5% kw/kw). W ujęciu rok do roku produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 3,2% (po 2,0% r/r w I kwartale, najszybszym wzroście PKB od prawie dwóch lat). Zarówno konsumpcja gospodarstw domowych (4,7% r/r), jak i nakłady brutto na środki trwałe (2,7% r/r) wzrosły, podczas gdy popyt zewnętrzny również wniósł pozytywny wkład (eksport +3,4% r/r, import +5,4% r/r). Oprócz konsumpcji prywatnej, polską gospodarkę wspierały również wyższe wydatki publiczne (10,7% r/r).
  • Ostateczne dane potwierdziły spadek niemieckiej gospodarki o 0,1% kwartał do kwartału w II kwartale, podczas gdy PKB uległ stagnacji rok do roku. Według instytutu Ifo, nastroje niemieckich firm ponownie pogorszyły się w sierpniu (ocena bieżącej sytuacji i oczekiwania na przyszłość), gospodarka coraz bardziej zmaga się z kryzysem. Według wstępnych szacunków niemiecka inflacja CPI spowolniła w sierpniu do 1,9% r/r (szacunki rynkowe 2,1% r/r). Spowolnienie inflacji daje więc Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) przestrzeń do obniżki stóp procentowych.
  • Euro osłabiło się wobec dolara, oddając zyski z ubiegłego piątku i kończąc dzień poniżej poziomu 1,11 USD/EUR. Złoty osłabił się wobec euro do poziomu 4,30 PLN/EUR (w oczekiwaniu na informacje o przyjętym przez rząd budżecie na przyszły rok). W piątek rano był nieco powyżej poziomu 4,28 PLN/EUR. Wobec dolara złoty osłabił się powyżej poziomu 3,87 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...