GOSPODARKAPolska gospodarka odnotowała spadek w ujęciu kwartalnym

Polska gospodarka odnotowała spadek w ujęciu kwartalnym

Polska gospodarka odnotowała spadek w ujęciu kwartalnym

  • Wstępny szacunek polskiej gospodarki w III kwartale tego roku pokazał, że produkt krajowy brutto (PKB) spadł o 0,2% kwartał do kwartału, po zrewidowanym wzroście o 1,2% w II kwartale. W ujęciu rok do roku wzrost PKB spowolnił do 2,7% r/r z 3,2% r/r w II kwartale. Szczegółowe dane będą dostępne pod koniec miesiąca, ale jest prawdopodobne, że spowolnienie to wynikało przede wszystkim z niekorzystnego rozwoju sytuacji w sektorze detalicznym (zwłaszcza we wrześniu, w którym odnotowano spadek o 3,0% r/r). Negatywny wpływ miał również słaby popyt zewnętrzny. Dziś warto będzie zwrócić uwagę na ostateczną inflację CPI za październik (wstępny szacunek 5,0% r/r).
  • W USA październikowa inflacja CPI okazała się całkowicie zgodna z szacunkami (0,2% m/m, 2,6% r/r), nawet w komponencie bazowym (0,3% m/m, 3,3% r/r). Niemiecka inflacja CPI za październik została potwierdzona na poziomie 0,4% m/m i 2,0% r/r (HICP 0,4% m/m, 2,4% r/r). Nastąpiło przyspieszenie z 1,6% r/r we wrześniu (głównie z powodu rosnących cen usług i żywności). Gospodarka strefy euro wzrosła o 0,4% kw/kw i 0,9% r/r w III kwartale, zgodnie ze zrewidowanymi szacunkami. Wrześniowy spadek produkcji przemysłowej w strefie euro był jednak rozczarowujący (-2,0% m/m wobec szacunków -1,3% m/m; -2,8% r/r wobec szacunków -2,0% r/r).
  • EUR nadal gwałtownie osłabiało się względem USD, testując w ciągu tygodnia poziom 1,05 USD/EUR, najsłabszy poziom EUR od października ubiegłego roku. Złoty osłabił się wobec euro na początku tygodnia i przekroczył poziom 4,35 PLN/EUR, ale w drugiej połowie tygodnia odrobił te straty. W piątek rano notowany był blisko poziomu 4,32 PLN/EUR. W stosunku do dolara, złoty osłabił się w ciągu tygodnia do poziomu 4,14 PLN/USD (najniższego poziomu od roku), podążając za rozwojem sytuacji EURUSD, gdzie dolar kontynuował gwałtowne umocnienie.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...