wtorek, 1 kwietnia, 2025

Złoty w odwrocie po wygranej Trumpa: co dalej z „Trump Trade”?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W USA Republikanie nie tylko mają swojego prezydenta, ale również zyskali władzę w Izbie Reprezentantów i Senacie. Zmiany polityczne wciąż odczuwa rynek walutowy – polski złoty zaczął tydzień gwałtowną wyprzedażą, choć w zeszłym tygodniu radził sobie lepiej niż pozostałe waluty CEE. Możliwe, że „Trump trade” utrzyma się jeszcze jakiś czas.

Kluczowe punkty:

  • Zwycięstwo Trumpa wspiera dolara.
  • Republikanie przejmują Kongres.
  • Fed obniża stopy o 25 pb., nie daje forward guidance.
  • Euro radzi sobie gorzej przez obawy o cła Trumpa.
  • BoE jastrzębi po ogłoszeniu budżetu Wlk. Brytanii.

Taki rozwój sytuacji wzbudza niepewność dotyczącą polityki podczas drugiej kadencji Trumpa. Nie będzie jednak, czego obawiały się rynki, problemu z podważaniem wyników głosowania. Częściowo w tym kontekście zyski odnotowała giełda amerykańska, wzrosła również znaczna część globalnych indeksów – wyjątek stanowiły europejskie. Rynkowe stopy wzrosły na całej krzywej, co wiążemy z przewidywaną wyższą inflacją podczas drugiej kadencji Trumpa. Dolar doświadczył gwałtownej aprecjacji, choć nie tak silnej, jak można było się spodziewać. Sugeruje to, że rynki już przed wyborami wyceniały po części zwycięstwo kandydata Republikanów. Wyniki pokazały, że rynki predykcyjne były trafniejsze niż sondaże.

Wybory w USA za nami, ponownie istotne stają się więc wieści z frontu makro i bankowości centralnej. Ich wpływ będzie okresowo spadać, gdy będą pojawiać się nowe informacje o nadchodzących zmianach w polityce USA, w szczególności o cłach. Nie jest jasne, na ile pogróżki z kampanii prezydenckiej Trumpa przełożą się na rzeczywiste zmiany w ustawodawstwie. Kluczowy będzie teraz raport dotyczący inflacji CPI w USA (środa 13.11).

Na skróty:

PLN

Choć początkowo wpływ wygranej Trumpa na złotego był zaskakująco ograniczony, zmienność jest wciąż podwyższona, a polska waluta zaczęła tydzień gwałtowną wyprzedażą – możliwe, że „Trump trade” utrzyma się jeszcze jakiś czas.

Poza wieściami spoza kraju dla inwestorów istotna w ubiegłym tygodniu była również polityka monetarna NBP. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, uwaga skupiła się więc na zrewidowanych projekcjach. Są one nieco bardziej pesymistyczne, jeśli jednak chodzi o inflację, dużo zależy od decyzji rządu w zakresie regulowanych cen energii. Temat cięć stóp procentowych powróci w marcu, kiedy opublikowane zostaną nowe prognozy. Obniżka wtedy wydaje się całkiem prawdopodobna, choć oczywiście nie jest pewna. W najbliższych dniach istotne będą zarówno wieści ze świata, jak i z Polski, szczególnie dynamika PKB w III kwartale w czwartek (14.11).

EUR

Po ogłoszeniu zwycięstwa Trumpa euro ucierpiało niemal najsilniej spośród głównych walut. Perspektywy nałożenia ceł przez kraj będący największym rynkiem zbytu dla eksporterów z Unii Europejskiej pojawiły się w czasie wrażliwym dla gospodarki strefy euro. Dynamika PKB w III kwartale była lepsza od oczekiwań, lecz wyprzedzające wskaźniki (takie jak PMI) sugerują, że w IV kwartale może dojść do stagnacji.

Rosnąca różnica między stopami procentowymi między USA a strefą euro również zwiększa presję na wspólną walutę, na obecnych poziomach wiele złych wieści jest już jednak wliczone w jej wycenę. Kurs EUR/USD spadł w poniedziałek rano do nowych minimów, poniżej 1,07 i sądzimy, że może być jeszcze niższy, ponieważ rynki wciąż trawią potencjalne skutki ponownego objęcia prezydentury przez Trumpa.

USD

Szkicowanie analiz i predykcji dotyczących wyborów prezydenckich w USA wymagało tyle czasu i wysiłku, że z przyjemnością wrócimy do normalności. Mamy nadzieję, że rozpoczęła się ona już w ostatni czwartek – kojącym posiedzeniem Rezerwy Federalnej i późniejszą konferencją prasową. Zgodnie z oczekiwaniami obniżono stopy procentowe o 25 pb., a prezes Jerome Powell niewiele powiedział o dalszej polityce banku, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą nadchodzących działań administracji Trumpa.

Wynik wyborów powinien oznaczać repricing w górę wycen stóp procentowych, w obliczu czego raport inflacyjny (środa 13.11) nabiera większego znaczenia. Rynek obligacji nie byłby zadowolony z zaskoczenia w górę jeszcze przed wprowadzeniem proinflacyjnej polityki Trumpa i wspierałoby ono narrację, że cięcia Rezerwy Federalnej w 2025 r. będą prawdopodobnie bardzo stopniowe.

GBP

Funt radził sobie po zwycięstwie Trumpa stosunkowo dobrze, a w pewnym momencie w czwartek odrobił niemal wszystkie straty względem dolara amerykańskiego z poprzedniego dnia. Uważamy, że jest to efekt względnej izolacji brytyjskiej gospodarki od reszty świata, w szczególności braku jej zależności od chińskiego popytu, który prawdopodobnie silnie ucierpi na propozycji ceł Trumpa.

Konsekwencje luźniejszego, niż oczekiwano, jesiennego budżetu wybrzmiewają wciąż na rynkach, wydaje się jednak, że rentowności obligacji uległy stabilizacji po początkowej silnej wyprzedaży. Bank Anglii był w czwartek dość jastrzębi – obniżył stopy procentowe o kolejne 25 pb. przy podziale głosów 8:1 oraz zrewidował w górę prognozy inflacji i w krótkim terminie dynamiki PKB, co wprost powiązał z ogłoszeniem nowego budżetu. Uczestnicy rynku odebrali to jako zapowiedź bardziej stopniowych cięć, w efekcie czego w kontraktach swap wyceniane są obecnie tylko dwa ruchy w dół BoE w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Autorzy: Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Michał Jóźwiak – analitycy Ebury

Autorzy
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Cła motoryzacyjne psują nastroje – giełdy w dół, kurs euro odbija, złoty w defensywie

Rynek kolejny już raz jest determinowany zapowiedziami kolejnych ceł....

Awersja do ryzyka uderza w giełdy, złoto znów bije rekordy

Giełdy solidarnie uginają się pod presją nadchodzącej wojny handlowej....

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Podobne tematy

FED łagodniejszy niż oczekiwano, Turcja w kryzysie, Szwajcaria tnie stopy

Wydawać się mogło, że wiadomością dnia będzie konferencja prezesa...

Fed zachowuje ostrożność: prognozy wciąż wskazują na dwie obniżki w 2025 r.

Fed przyjmuje postawę “wait and see”. Świadczy o tym...

Maraton banków centralnych rozpoczęty – rynki czekają na decyzję Fed

Rozpoczęliśmy maraton banków centralnych. Japonia zgodnie z oczekiwaniami utrzymała...

Raport JOLTs nie uspokaja rynków

Po publikacji raportu dotyczącym ofert pracy i rotacji pracowników...

Raport SoDA i Ebury: 77% polskich firm IT finansuje się samodzielnie, rentowność priorytetem

Fintech Ebury i SoDA, związek polskich firm technologicznych, spytali...

Kurs euro zyskuje lekkie wsparcie po wyborach w Niemczech, ale perspektywy pozostają niepewne

Najnowsze odczyty makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się niespodziewanie...

Logo Ebury na rękawie koszulek piłkarzy Lecha Poznań

Ebury rozpoczyna współpracę z Lechem Poznań jako oficjalny partner...

Inflacja powyżej celu Fed. Co to oznacza dla inwestorów i gospodarki USA?

Dane rynkowe oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej (Fed) wskazują,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie