sobota, 16 stycznia, 2021
BEZPIECZEŃSTWO Polskie firmy ignorują zagrożenia atakami hakerskimi

Polskie firmy ignorują zagrożenia atakami hakerskimi

-

Polskie firmy ignorują zagrożenia atakami hakerskimi

Ponad połowę globalnego rynku cyberbezpieczeństwa stanowią usługi, w których cloud security jest najbardziej dynamicznym obszarem odnotowującym +33% r/r[1]. Na światowej arenie dominują firmy z USA, z prawie 40% udziałem w branży. Polski rynek w 2019 r. wykazywał +14,3% r/r wzrost, jednak w bieżącym roku nastąpiło spowolnienie spowodowane pandemią, w efekcie którego odnotowano spadek o -4,7% r/r.

Ostatnie doniesienia o ataku cybernetycznym i uzyskaniu przez hakerów dostępu do serwerów pocztowych kluczowych urzędów administracji Stanów Zjednoczony jasno pokazują, że ryzyko wycieku danych dotyczy każdej firmy, nawet największych instytucji. Zaniedbanie kwestii bezpieczeństwa może skutkować upublicznieniem lub wykorzystaniem wrażliwych danych, a w konsekwencji zmierzeniem się z wysokimi karami finansowymi. Fundusz inwestycyjny Venture INC postanowił przyjrzeć się tej branży w Polsce i przebadać firmy w obszarze cyber security.

Globalny rynek cyberbezpieczeństwa

Ponad połowę globalnego rynku cyber security stanowią usługi. Z czego, najszybciej rosnącym obszarem są usługi bezpieczeństwa w chmurze (cloud security), które urosły o 33% r/r[2]. Również na polskim rynku gdzie przeważają firmy oferujące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. odpowiedzialne za audyty bezpieczeństwa czy testy penetracyjne.

Dzięki szybko rosnącej branży i rynkowi zbytu przedsiębiorstwa technologiczne mają szansę na odniesienie globalnego sukcesu. Branża jest skoncentrowana w kilku punktach na świecie – USA odpowiada za prawie 40% całego rynku cyberbezpieczeństwa. Swoją pozycję w tym obszarze umacniają też Chiny, które są wprawdzie ponad 6-krotnie mniejszym rynkiem, ale rosną w tempie 25% r/r[3].

Polskie podejście do bezpieczeństwa danych

Polski rynek w 2019 wykazywał wysoką dynamikę wzrostu (+14,3% r/r), jednak w obecnym roku nastąpiło załamanie i odnotowano spadek o -4,7% r/r. Było to spowodowane głównie przez cięcia kosztów i zamrożenie budżetów spowodowane pandemią. Jednak eksperci patrzą pozytywnie w przyszłość i prognozują powrót do tendencji wzrostowych w najbliższych latach[4].

W raporcie Venture INC można wyczytać, ze dwie trzecie ankietowanych polskich firm, z branży cyberbezpieczeństwa, za największą barierę w rozwoju swojej firmy uważa niską świadomość rynku odnośnie powagi zagrożenia wyciekiem danych i konieczności zabezpieczania się przed potencjalnymi atakami. Często wymienianymi czynnikami przez ankietowanych były również problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników i brak wystarczającego kapitału na rozwój tego obszaru.

Trzy czwarte ankietowanych uznało pozyskanie odpowiednich kontaktów i rekomendacji na rynkach zagranicznych za najbardziej kluczowe do odniesienia sukcesu na skalę globalną. Istotnym czynnikiem było również pozyskanie kapitału na rozwój biznesu, a co ciekawe, preferowanym źródłem był kapitał prywatny, np. fundusze VC czy anioły biznesu.

O raporcie

Raport powstał w oparciu o wywiady eksperckie, analizę danych (desk research) i ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorstw aktywnych na rynku. Efektem tych działań jest publikacja, ale również otwarta baza firm i podmiotów z Polski aktywnych w obszarze cyberbezpieczeństwa. Będzie ona na bieżąco aktualizowana i uzupełniana. Zachęcamy do samodzielnego dodawania do niej swoich przedsiębiorstw i innych instytucji działających na tym rynku. Znajdą tam Państwo także zestawienie wszystkich rund finansowania zebranych dotychczas przez podmioty z branży cyberbezpieczeństwa w Polsce.  Raport został stworzony z pomocą #cybermadeinpoland, SecurityInside, Afine, Resilia i Xopero Software.

[1] Gartner

[2] Gartner

[3] Gartner, CEIS, IDC

[4] PMR

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...