piątek, 4 kwietnia, 2025

Powołanie nowych członków Rady Naukowej Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

23 października w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Minister Krzysztof Bolesta wręczył powołania nowym członkom Rady. Wśród dwudziestu osób, które wchodzą w jej skład, znaleźli się eksperci m.in. z zakresu ekonomii, nauk społecznych, rozwoju sztucznej inteligencji, biologii oraz prawa ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem prawa energetycznego i klimatycznego.

Nadrzędnym celem Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego jest tworzenie naukowych podstaw ochrony środowiska, dostarczanie wiedzy administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotom gospodarczym, a także podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie proekologicznych postaw społeczeństwa.

W czasach, gdy zmiany klimatu, degradacja ekosystemów, presja na środowisko naturalne oraz dezinformacja stają się coraz bardziej odczuwalne, rola instytucji naukowych jest kluczowa. Wyzwania, z którymi jako społeczeństwo musimy się obecnie mierzyć, wykraczają poza klasyczny podział na dziedziny nauki. Oznacza to, że także zespoły badawcze muszą stawać się coraz bardziej interdyscyplinarne, aby skutecznie na te wyzwania odpowiadać.

Nowy skład Rady jest doskonałym przykładem takiej multidyscyplinarności, integrując wybitnych ekspertów z różnych dyscyplin nauki, w tym inżynierii środowiska, nauk socjologicznych, prawa, finansów, a także nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji.

Polska stawia sobie ambitne cele w zakresie realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej. Czas, abyśmy przestali gonić za Unią Europejską i jej członkami, i zaczęli sami kreować propozycje oraz rozwiązania, które będą dyskutowane na arenie międzynarodowej. Wymaga to jednak solidnych podstaw naukowych, uwzględniających wiedzę z różnych dyscyplin, a także rzetelnych danych oraz analiz, które, jak wierzę, dostarczy nam Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy – podkreślił podczas ceremonii powołania nowych członków Rady Minister Krzysztof Bolesta.

Nowy dyrektor IOŚ-PIB, dr hab. Marcin Stoczkiewicz, zaznaczył, że Instytut powinien dostarczać naukowych podstaw do kreowania polityki ochrony środowiska oraz wiedzy, jakie działania należy podejmować, aby skutecznie środowisko chronić, uwzględniając aspekty społeczne, prawne i ekonomiczne. – Chciałbym, aby prace naukowe, badawcze i rozwojowe, które realizujemy, były przede wszystkim użyteczne i odpowiadały na obecne wyzwania, wspierając Ministerstwo Klimatu i Środowiska w realizacji jego celów. Zależy mi na tym, aby Instytut stał się symbolem jakości – nowoczesnym ośrodkiem, który dostarcza rzetelnych analiz i innowacyjnych rozwiązań na najwyższym poziomie, przyczyniając się do skutecznej ochrony środowiska i kreowania polityk, które będą temu sprzyjały – dodał.

Do Rady Naukowej IOŚ-PIB powołani zostali:

  1. dr hab. Monika A. Król, prof. UŁ
  2. dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW
  3. dr hab. Krzysztof Klincewicz, prof. UW
  4. dr hab. Jerzy Jendrośka, prof. UO
  5. dr inż. Marcin Kowalski
  6. dr Maciej Grabowski
  7. dr Karolina Kulicka
  8. dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska
  9. dr Joanna Maćkowiak-Pandera
  10. dr Adrian Wójcik

Z ramienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Radzie zasiadła dr hab. Małgorzata Ulewicz. Przewodniczącą Rady została dr hab. Monika A. Król, prof. UŁ, a jej zastępcą dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.

Współczesny świat stoi w obliczu fundamentalnych wyzwań środowiskowych, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań na poziomie globalnym, regionalnym i lokalnym. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy pełni istotną rolę w kraju, prowadząc badania służące tworzeniu interdyscyplinarnych podstaw ochrony środowiska, wspierając administrację publiczną oraz podnosząc świadomość ekologiczną społeczeństwa. Konieczne jest kontynuowanie badań nad ochroną kluczowych zasobów środowiskowych, podejmowanie działań sprzyjających przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz osiągnięciu neutralności klimatycznej. Uważam, że Instytut powinien także podjąć nowe wyzwania, takie jak wycena usług ekosystemowych czy odbudowa zasobów przyrodniczych zgodnie z unijnym rozporządzeniem Nature Restoration Law. Jako przewodnicząca Rady Naukowej IOŚ-PIB, składającej się z ekspertów z różnych dyscyplin, deklaruję pełne wsparcie przy realizacji tych ambitnych celów — podkreśliła przewodnicząca Rady Naukowej, dr hab. Monika A. Król, prof. UŁ.

Nowo powołani członkowie Rady Naukowej otrzymali gratulacje oraz wyrazy uznania za gotowość do podjęcia wyzwań, jakie niesie ze sobą współpraca na rzecz ochrony środowiska w dzisiejszych czasach.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Girteka z nowym liderem. Edvardas Liachovičius zastępuje Jeroena Eijsinka

Grupa Girteka wprowadza zmianę w zespole zarządzającym. Edvardas Liachovičius,...

Zmiany na czele Orbico Polska – Ireneusz Wawrzeń zastąpi Roberta Grzyba

Z dniem 1 kwietnia 2025 roku Ireneusz Wawrzeń, dotychczasowy...

Zmiany w Zarządach Grupy Dekpol

Dotychczasowy prezes Dekpol Budownictwo, Michał Skowron, z dniem 1.04.2025...

Żaneta Urbaniak na czele nowej praktyki prawa zamówień publicznych w KPMG Law

Kancelaria KPMG Law poszerza zakres usług, tworząc Praktykę prawa...

Podobne tematy

Czy sprzątanie ulic może poprawić jakość powietrza w miastach? Naukowcy potwierdzają

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień...

Ekologiczny koszt Black Friday: Tydzień zakupów, 150 tys. ton odpadów opakowaniowych

Według Organizacji Odzysku Opakowań Pro R3, w samym tygodniu...

Tegoroczna powódź: straty mogą być większe niż sądzimy

Na szacowanie szkód z wrześniowej powodzi jeszcze za wcześnie....

W Rzeszowie rozmawiano o wyzwaniach stojących przed sektorem ciepłownictwa systemowego w Polsce

Przyszłość sektora ciepłownictwa systemowego była jednym z tematów dyskusji...

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zweryfikuj swój ślad wodny

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), to międzynarodowa inicjatywa, której...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie