PRACA I KARIERABEZROBOCIEPraca elastyczna kontra wzrost płacy minimalnej i niedobory kadrowe

Praca elastyczna kontra wzrost płacy minimalnej i niedobory kadrowe

Praca elastyczna kontra wzrost płacy minimalnej i niedobory kadrowe

Nowa stawka minimalnego wynagrodzenia, która będzie obowiązywać od 1 lipca z pewnością nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw niemal każdej skali, z naciskiem na branże handlową, produkcyjną i logistyczną. Różnica w bezwzględnej wartości nowej pensji minimalnej w stosunku do starej to 58 zł. Jeżeli spojrzymy na nią przez pryzmat kosztów pracodawcy – wówczas sięgnie ona już 70 zł per pracownik. Zakładając, że pracodawca zatrudnia 50 pracowników, miesięczny koszt wzrośnie o 3500 zł, rocznie da nam to natomiast kwotę 42 tys. zł. Jeśli postanowimy odnieść tą kalkulację do większego przedsiębiorstwa, które zatrudnia 1000 osób, roczne koszty pracy będą wyższe o 840 tys. zł. W praktyce będą jednak istotnie wyższe, bo w międzyczasie dojdzie do kolejnej, tym razem dużo bardziej widocznej zmiany kwoty minimalnego wynagrodzenia, od 1 stycznia 2025 roku.

Zwiększanie poziomu wysokości płacy minimalnej to oczywiście nie jedyna trudność z jaką muszą mierzyć się firmy. Jak dowiedliśmy w naszym badaniu „Rynek pracowników szeregowych 2024” przedsiębiorstwa ze wspomnianych wcześniej sektorów mają ogromny problem z niedostatkiem pracowników wykonujących tzw. niespecjalistyczne czynności. Aż 84% firm z sektora handlowego zwróciło uwagę na ten problem, w przypadku logistyki było to 76% przedsiębiorstw, zaś w branży produkcyjnej 72%. Brak rąk do pracy jest tutaj zatem problemem powszechnym. W połączeniu z koniecznością zwiększenia obecnych kosztów pracy tworzy problem naprawdę dużej skali, który jednak można próbować w pewien sposób minimalizować. Jak?

Wiemy, że już dziś wiele firm z podanych branż wspiera się dzisiaj pracownikami tymczasowymi, jako odpowiedź na braki kadrowe. Nie chodzi tutaj absolutnie o zastępowanie stałej kadry pracowników a uzupełnianie braków. Warto uświadomić sobie jeszcze jeden wymiar korzystania z pomocy pracowników natychmiastowych – mianowicie, oszczędności.

Weźmy pod uwagę przykładowe wyliczenie dokonane przy pomocy naszego kalkulatora miesięcznych kosztów zatrudnienia pracownika niespecjalistycznego. Założyliśmy, że potrzebująca 50 pracowników (otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej od lipca 2024) firma ze względu na niedobór kadr odda 30% zatrudnienia w ręce pracowników tymczasowych, a miesięczna liczba godzin pracy realizowanej przez jednego pracownika natychmiastowego wyniesie 50 h. W tym przypadku, dzięki połączeniu pracy kadry stałej oraz tymczasowej miesięczny koszt zatrudnienia wyniesie 219 236 zł. Jeśli zaś całość obowiązków realizowana byłaby wyłącznie poprzez kadrę stałą, koszt ten będzie już równy 277 837 zł. Tylko w ciągu miesiąca daje to blisko 60 tysięcy zł oszczędności, w skali roku będzie to już ponad 700 tysięcy złotych.

Krzysztof Trębski, członek zarządu, Tikrow sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...