środa, 1 lutego, 2023
NIERUCHOMOŚCIProgram Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Program Pierwsze Mieszkanie może być dostępny tylko dla dość zamożnych

Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku byłaby bardzo atrakcyjna, to 4-krotnie mniej niż to, co oferuje dziś rynek. Program „Pierwsze Mieszkanie” właśnie powstaje, jeżeli wejdzie w życie, to trzeba będzie spełnić kilka warunków. Beneficjentami mają być osoby do 45 roku życia, w przypadku małżeństwa lub rodziców wystarczy, aby warunek ten spełniała jedna osoba. To program dla osób, które nie mają mieszkania i nigdy wcześniej go nie miały.

Program polegać ma na dopłatach do oprocentowania kredytu, aby skorzystać z dofinansowania, trzeba będzie mieć jednak zdolność kredytową.

Nowy program, który zaoferuje możliwość zakupu zarówno mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, ale też zakup lub budowę domu, będzie połączony z funkcjonującym nadal programem kredytów bez wkładu własnego. Kto ma niewielkie oszczędności, ale posiadająca przyzwoite zarobki, będzie też mogą skorzystać z dobrodziejstw taniego kredytu mieszkaniowego. W planowanym przez rząd programie nie będą obowiązywały limity cen metra kwadratowego.

– Nowy program nie poprawi warunków mieszkaniowych młodych ludzi, ze względu na zbyt małą ich zdolność kredytową, ponieważ kredyty na 25 lat oprocentowane są na ok. 15% w skali roku – komentuje Ł.Cudek z Albero Invest. – Zdolność kredytowa Polaków w ciągu roku obniżyła się aż trzykrotnie.

Nawet jeśli KNF obniży swoje rekomendacje dla banków, nowy program rządowy może okazać się dostępny tylko dość zamożnych rodzin, a jednocześnie będzie bardzo kosztowny dla podatników, ponieważ ma być finansowany przez rząd. Wiele będzie też zależeć od tego, jak skutecznie prowadzona będzie walka z inflacją.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

5 czynników, które zmieniły branżę startupów w 2022 roku

0
2022 rok był jednym z najbardziej wyboistych okresów w świecie startupów. Finansowanie spadło, na rynku IPO widzimy wszechobecną posuchę, przez rynek przeszło tsunami, a fintechy B2C nie są już w łaskach inwestorów. Wstrzymane finansowania W...

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...