sobota, 19 kwietnia, 2025

Protest generalny rolników w Niemczech uderzy w lekarzy na polsko-niemieckim pograniczu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Każdego dnia dziesiątki – o ile nie setki – lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych i farmaceutów przekraczają granicę polsko-niemiecką. Pracują w Schwedt, Locknitz czy Prenzlau. Ich sytuacja jest trudna od jakiegoś czasu z kilku powodów np. kontroli granicznych. Na jeszcze poważniejsze utrudnienia szykują się w poniedziałek, gdy w Niemczech odbędzie się strajk generalny rolników.

Lekarze wcześniej w pracy albo będą nocować w szpitalach lub u znajomych

Rolnicy mają zablokować znaczną część dróg dojazdowych na polsko-niemieckim pograniczu. Sytuacja będzie odczuwalna między innymi w Kołbaskowie czy w Lubieszynie.

Zaniepokojone sytuacją jest środowisko medyczne. Ze Szczecina do pracy codziennie dojeżdża ogromna ilość lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów.

– Tematem zajmuje się już komisja ds. lekarzy praktykujących zagranicą. Ostatnie miesiące były dla pracowników szpitalu w Prenzlau czy Schwedt bardzo trudne, bo kontrole stacjonarne na granicy bardzo często zajmowały im wiele czasu. Funkcjonowanie na polsko-niemieckim pograniczu od jakiegoś czasu jest dużo trudniejsze i poniedziałkowy protest będzie kolejnym elementem utrudniającym lub nawet uniemożliwiającym pracownikom medycznym dotarcie do pacjentów – mówi Rafał Krysztopik, pełnomocnik Okręgowej Rady Lekarskiej ds. lekarzy praktykujących zagranicą.

– Niektórzy lekarze przyjadą do pracy w niedzielę wieczorem lub zostaną na noc w wynajmowanych mieszkaniach lub u znajomych lekarzy. Organizujemy się tak, by w poniedziałek móc dotrzeć do pracy, a wiemy, że to byłoby niemożliwe gdybyśmy dojeżdżali ze Szczecina. To jest skala protestu dotychczas niespotykana w Niemczech. Budzi to nasz wielki niepokój – dodaje Krysztopik.

Wyzwanie dla Rządu RP i samorządu

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa przyznaje, że sprawą sytuacji polsko-niemieckiego pogranicza aktywniej powinna zainteresować się strona rządowa i samorządowa.

– Nie zauważamy, by to był temat palący dla rządzących, a szkoda, bo każdego dnia przyjeżdżają do nas do pracy osoby mieszkające po stronie niemieckiej, a do Niemiec wyjeżdżają pracownicy, w tym sektora ochrony zdrowia, którzy mieszkają w Szczecinie i regionie. Standard ich życia jest w ostatnim czasie mocno utrudniony – dodaje prezes ORL.
Protest w Niemczech trwać będzie przez cały poniedziałek.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Profilaktyka prywatnie, leczenie publicznie. Tak wygląda dziś system ochrony zdrowia w Polsce

Długi kolejki w państwowych placówkach powodują, że publicznie...

Podobne tematy

Używane auta w Polsce: coraz starsze, częściej uszkodzone i coraz częściej hybrydowe

Według danych CARFAX za pierwszy kwartał 2025 r. statystyczne...

Czy Polacy przekonają się do chińskich aut i elektryków? Wyniki najnowszego badania PZWLP

Rynek samochodów, jaki znamy od lat, zmienia się dynamicznie...

Koszyczek świąteczny drożeje, a zadłużenie sklepów bije rekordy – raport BIG InfoMonitor i BIK

Okres Wielkanocy w sektorze handlu tradycyjnie postrzegany jest jako...

Nowe rowery miejskie w Kołobrzegu. System z publiczno-prywatnym finansowaniem

Już od 15 kwietnia mieszkańcy Kołobrzegu oraz odwiedzający miasto...

Delikatne obniżki cen paliw. Eksperci liczą na kontynuację trendu

Miniony tydzień przyniósł lekką ulgę dla kierowców – cena...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie