czwartek, 3 kwietnia, 2025

Przebudowa dworca Palędzie zakończona

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Zakończyła się przebudowa dworca Palędzie w województwie wielkopolskim. Inwestycja zrealizowana została z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej koszt to 9,17 mln zł.

Dworzec kolejowy Palędzie powstał na przełomie lat 1869/70 w ramach budowy Kolei Marchijsko-Poznańskiej z Poznania do Frankfurtu nad Odrą i Gubina (z rozgałęzieniem w Zbąszyniu). Obiekt zbudowano według typowego, powtarzalnego projektu dla tej linii, w utylitarnym stylu tzw. przemysłowym (lub „ceglanym”, niem. Rohbau). Aż do 1920 r. nosił nazwę Dąbrówka (pisane wówczas Dombrowka). Dworzec był pod koniec XIX lub na pocz. XX w. rozbudowany w kierunku zachodnim, dobudowano też pomieszczenie nastawni. W późniejszych latach budynek został także otynkowany. W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku wraz detalami architektonicznymi. Na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem pojawił się nowy zegar, a stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona na wzór historycznej.

Dzięki przebudowie dworzec Palędzie stał się nie tylko obiektem, któremu przywrócono historyczną świetność, ale przede wszystkim nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycje infrastrukturalne, w tym kolejowe, to bardzo ważny element intensywnego rozwoju aglomeracji poznańskiej, w której bardzo wielu mieszkańców każdego dnia korzysta z transportu publicznego – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.

Metamorfozę przeszło wnętrze dworca. Na parterze budynku znajduje się poczekalnia dla podróżnych oraz toalety. W przestrzeni dworca pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej. Strefa obsługi podróżnych dworca ma nowoczesny wygląd, ale część detali wnętrza, np. posadzka czy stolarka okienna i drzwiowa nawiązują swoim wyglądem do historycznego charakteru budynku. Na dworcu znajdują się też pomieszczenia komercyjne. Na parterze jest lokal przeznaczony dla spółki kolejowej, a na parterze i piętrze jest powierzchnia dla gminy Dopiewo. Podróżni będą mieli także wkrótce do dyspozycji automaty vendingowe oraz biletomat.

Istotnym elementem inwestycji było także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Stało się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w budynku zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym dworzec stał się niskoemisyjny i energooszczędny. W budynku zamontowano nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także panele fotowoltaiczne na dachu służące do pozyskiwania „zielonej energii”. Przebudowane zostało także najbliższe otoczenie dworca. Na nowo ułożona została nawierzchnia chodników, zamontowano stojaki rowerowe oraz powstały podjazdy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Inwestorem przebudowy dworca Palędzie były Polskie Koleje Państwowe S.A., roboty budowlane dokończyła firma Nova Term Budownictwo, a projekt przebudowy przygotowała pracownia Allplan sp. z o.o.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

PKP zakończyły przebudowę dworca w Kołodziejewie

Przebudowa dworca dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu...

Podobne tematy

PKP zakończyły przebudowę dworca w Kołodziejewie

Przebudowa dworca dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu...

Dworzec w Ząbkach po metamorfozie – nowoczesność w historycznej oprawie

Jest symbolem modernistycznej architektury, kształtem przypomina wagon z lat...

PKP Intercity przyspiesza modernizację – nowe lokomotywy, wagony i inwestycje

W 2024 roku PKP Intercity odebrało 40 nowych lokomotyw...

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Niewypłacalności przedsiębiorstw na rekordowym poziomie. Branża budowlana i transport w kryzysie

W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576...

Kurs dolara szybko odrabia straty po danych CPI, rynki akcji rosną, funt słabnie

Wczorajsza zmienność kursu EUR/USD to jedynie chwilowe osłabienie USD....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie