TRANSPORT I LOGISTYKAPwC: Inteligentne miasta w CEE przyspieszają transformację mobilności dzięki technologiom i współpracy...

PwC: Inteligentne miasta w CEE przyspieszają transformację mobilności dzięki technologiom i współpracy międzysektorowej

PwC opublikowało w 2024 r. “CEE Smart Cities Mobility Index”, który analizuje zmieniający się krajobraz mobilności miejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Raport podkreśla kluczową rolę współpracy międzysektorowej w podejmowaniu wyzwań związanych z szybką urbanizacją, celami klimatycznymi i zmieniającymi się oczekiwaniami konsumentów. Oferuje praktyczne wskazówki dla włodarzy miast, firm i inwestorów zaangażowanych w rozwój zrównoważonych, opartych na technologii rozwiązań transportowych.

Indeks został zaprezentowany podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. Raport identyfikuje kilka kwestii kluczowych dla interesariuszy, tj. władz lokalnych, operatorów transportu, inwestorów i instytucji finansowych.

„Mobilność jest podstawową potrzebą – a jednak odpowiada za prawie jedną czwartą globalnej emisji CO2. Indeks *CEE Smart Cities Mobility Index* jest wezwaniem do działania dla zainteresowanych stron, aby współpracowały nad postępowymi rozwiązaniami, które napędzają zrównoważony rozwój i poprawiają jakość życia” – mówi Harald Wimmer, partner PwC i Global Automotive Leader.

Władze lokalne: Miasta Europy Środkowo-Wschodniej muszą naśladować najlepsze praktyki liderów municypalnych w Europie, takich jak Kopenhaga, która stanowi dobry przykład dla regionu. Celem jest poprawa transportu publicznego, ułatwienia dla rowerzystów i infrastruktura dla pojazdów elektrycznych (EV). Samorządy lokalne mogą aktywnie współpracować z firmami technologicznymi i energetycznymi, aby zachęcać do częstszego korzystania z pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz obniżać emisję spalin. Ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych w UE w latach 2017-2023rosła trzykrotnie szybciej niż liczba punktów doładowywania, samorządy lokalne mogą odegrać znacznie bardziej aktywną rolę w poprawie tej infrastruktury. Planiści miejscy mogą również wyjść poza tradycyjne projekty ulic, aby stworzyć bardziej przyjazne do życia obszary, po których można chodzić i jeździć na rowerze.

Operatorzy transportu: Prywatne firmy są kluczowymi graczami w ekosystemie, ale muszą pogłębić współpracę z lokalnymi władzami i skupić się na zobowiązaniach ESG. Niektóre miasta Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Tallinn w ramach programu „Test in Tallinn”, aktywnie angażują międzynarodowych dostawców zielonych technologii i start-upy, aby stworzyć warunki do testowania ich rozwiązań.

Inwestorzy i instytucje finansowe: Wszystkie miasta w Indeksie Mobilności Inteligentnych Miast Europy Środkowo-Wschodniej są w trakcie transformacji swoich flot transportowych. Innowacyjne mechanizmy finansowania są jednak niezbędne do przyspieszenia zielonej transformacji i wsparcia projektów inteligentnej mobilności w całym regionie.

„Z przyjemnością zaprezentowałem nasz raport, który w istocie dotyczy poprawy jakości życia w miastach. Do tego powinni dążyć wszyscy interesariusze z obszarów miejskich, a poprawa mobilności ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju miast w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Jens Hörning, partner PwC, dyrektor ds. produkcji przemysłowej i branży motoryzacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Indeks mobilności inteligentnych miast Europy Środkowo-Wschodniej jest wynikiem szeroko zakrojonych badań i wywiadów z ponad 20 kluczowymi interesariuszami, co zaowocowało mapą drogową dla budowania inteligentniejszych, bardziej zrównoważonych miast w regionie. Indeks mobilności inteligentnych miast Europy Środkowo-Wschodniej jest wynikiem rocznego projektu analizy danych i wywiadów z interesariuszami, który rozpoczął się po ogłoszeniu raportu na Kongresie Nowej Mobilności w 2023 roku. Indeks ma na celu lepsze zrozumienie inteligentnych miast i mobilności w najważniejszych metropoliach Europy Środkowo-Wschodniej. Zainspirowana globalnym raportem PwC „Smart Cities: Mobility ecosystems for a more sustainable future”, opublikowanym w 2022 r., wersja dla CEE obejmuje 25 miast w całym regionie.

„Przed nami wciąż ogromne wyzwania, szczególnie w zakresie skalowania infrastruktury i zapewnienia długoterminowej stabilności. Niemniej jednak pozytywna dynamika w tej części świata jest kluczowym krokiem w realizacji szerszej wizji zrównoważonej i zintegrowanej Europy” – mówi Maciej Mazur, Prezes AVERE i Dyrektor Zarządzający PSNM.

W ramach tego wspólnego projektu PwC Central and Eastern Europe współpracowało z AVERE, Europejskim Stowarzyszeniem na rzecz Elektromobilności, Stowarzyszeniem na rzecz Nowej Mobilności (PSNM) i EIT Urban Mobility, a raport został zatwierdzony przez CEE GTI (Central and Eastern Europe Green Transport Initiative).

Podczas prezentacji Indeksu w Łodzi wiele miast regionu otrzymało nagrody za znamienite innowacje w pięciu kategoriach związanych z Indeksem Mobilności Inteligentnych Miast Europy Środkowo-Wschodniej. Na podstawie studiów przypadku zawartych w raporcie, wyróżniono następujące miasta:

  • Praga, Rzeszów i Warszawa za partnerstwa na rzecz mobilności
  • Budapeszt, Lwów i Ryga za innowacje w transporcie publicznym
  • Bratysława, Gdańsk i Łódź za aktywną mobilność
  • Kijów, Tallin i Wrocław za rozwiązania w zakresie mobilności oparte na technologii i danych, oraz
  • Brno i Ryga w zakresie inteligentnego finansowania mobilności.

Piotr Michalczyk, partner PwC Polska, dyrektor ds. przedsiębiorczości i biznesu prywatnego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz branży motoryzacyjnej w Polsce, poprowadził sesję panelową dla interesariuszy mobilności miejskiej z udziałem przedstawicieli Gdańska, Kijowa, Łodzi i Pragi, zorganizowaną z okazji prezentacji Indeksu.

„Oczywiste jest, że interesariusze wciąż mają przed sobą długą drogę do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości. W miarę przyspieszania tej transformacji ważne jest, aby pamiętać, że pokonywanie wyzwań związanych z mobilnością wymaga współpracy między obywatelami, przedstawicielami władz lokalnych i krajowych, liderami biznesu w sektorze motoryzacyjnym i energetycznym oraz szeroko pojętego sektora prywatnego” – mówi Piotr Michalczyk.

„Raport CEE Smart Cities Mobility Index podkreśla znaczące możliwości dalszych innowacji, szczególnie w zakresie rozbudowy infrastruktury doładowań i wdrażania stref niskoemisyjnych. Przeprojektowując obszary miejskie tak, by priorytetem byli ludzie, miasta mogą poprawić jakość powietrza i zmniejszyć zatory na drogach. Takie podejście przyczyni się do stworzenia bardziej zrównoważonego i przyjaznego do życia środowiska dla ich mieszkańców” – dodaje Traian Urban, dyrektor ds. innowacji w EIT Urban Mobility.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version