BEZPIECZEŃSTWORansomware: wzrost o 33% w 2023 roku

Ransomware: wzrost o 33% w 2023 roku

Ransomware: wzrost o 33% w 2023 roku

Nawet 1 na 10 organizacji na świecie doświadczyła próby ataku z wykorzystaniem ransomware. To wzrost aż o 33 procent względem 2022 roku. Średnia liczba wszystkich ataków na pojedynczą organizację w skali roku sięgała z kolei 60 tysięcy – wynika z danych ujawnionych przez Check Point Research. Branżą o największym przyroście cyberincydentów był z kolei „hurt i detal”.

Przeprowadzona przez Check Point Research analiza danych dotyczących cyberataków ujawniła, że organizacje doświadczyły średnio 1158 cyberataków tygodniowo. Oznacza to wzrost w porównaniu z 2022 r, co sygnalizue stały i niepokojący trend w krajobrazie zagrożeń cyfrowych.

W 2023 r. ataki typu Ransomware (kradzież danych i wymuszanie okupu) nadal stanowiły poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mniejszych i słabiej zabezpieczonych firm. Taktyka ta jest widoczna w dwóch najgłośniejszych incydentach hakerskich ostatnich miesięcy – atakach MOVEit i GoAnywhere. Cybeprzestępcy nie wykorzystywali tradycyjnego oprogramowania ransomware opartego na szyfrowaniu, lecz koncentrowali się na wymuszeniach, w których żądali zapłaty w zamian za nieujawnianie publicznie skradzionych danych.

Podział branżowy ujawnia bardziej dynamiczną zmianę. Sektor edukacyjny/badawczy, który wcześniej był głównym celem ataków, odnotował znaczny spadek liczby ataków o 12%, choć nadal pozostaje na szczycie listy z największą liczbą cyberataków. Znaczący wzrost widoczny jest w przypadku sektora handlu detalicznego/hurtowego, który odnotował wzrost o 22%, co może bardzo niepokoić największe gospodarki świata oparte na handlu. 3% wzrost ataków w sektorze opieki zdrowotnej jest szczególnie niepokojący, biorąc pod uwagę krytyczny charakter jego usług.2023 był rokiem ataków ransomware

Ransomware rośnie

W 2023 roku 10 proc. organizacji na całym świecie doświadczyło próby ataku ransomware. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 7 proc. organizacji dotkniętych tym samym zagrożeniem w 2022 roku, a także najwyższy wskaźnik w ostatnich latach.

Wpływ ransomware na organizacje był widoczny w każdym regionie świata, przy czym region APAC (Azja-Pacyfik) miał najwyższy wskaźnik – 11 proc. organizacji doświadczyło próby ataku. W obu Amerykach odnotowano największy wzrost – z 5 proc. organizacji w 2022 r. do 9 proc. w ubiegłym roku. Również w Europie nastąpił przyrost z 8 -10 proc.Ransomware rośnie 2 Ransomware rośnie

Branże, na które w 2023 r. najczęściej wpływały ataki ransomware to edukacja/badania – 22 proc. organizacji; instytucje rządowe/wojskowe – 16 proc. oraz opieka zdrowotna – 12 proc..

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...