wtorek, 1 kwietnia, 2025

Gen AI zmieni oblicze cyberbezpieczeństwa

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Najnowszy raport Capgemini „Nowe systemy zabezpieczeń, nowe zagrożenia: co AI i Gen AI wnoszą do cyberbezpieczeństwa”, pokazuje, że aż 92% organizacji doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa w minionym roku, co stanowi drastyczny wzrost w porównaniu do 51% w 2021 roku. Co więcej, 43% ankietowanych firm poniosło straty finansowe na skutek ataków z użyciem deepfake’ów. Mimo rosnących zagrożeń, firmy upatrują szansy na zwiększenie bezpieczeństwa właśnie w narzędziach Gen AI – ponad połowa organizacji, które wzięły udział w badaniu, oczekuje, że dzięki nim będą w stanie szybciej i dokładniej wykrywać zagrożenia w sieci.

Liczba cyberataków nieustannie rośnie, co szczególnie dotyka kluczowe sektory gospodarki. Przeciętna organizacja mierzy się z około 30 incydentami bezpieczeństwa dziennie, a najwyższy poziom zagrożeń notuje sektor bankowy – aż 61% firm z tej branży zgłasza od 10 do 50 ataków dziennie. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w branży obronnej (60%), ubezpieczeniowej (58%) oraz telekomunikacyjnej (58%).

– Coraz więcej firm mierzy się z rosnącymi zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem GenAI. Chociaż niektóre problemy, jak kradzież danych, są już od dawna znane, technologia ta kreuje nowe ryzyka, takie jak przejęcie algorytmów czy zmiany w ich działaniu. Generatywna AI może tworzyć nieodpowiednie treści lub być podatna na manipulacje. W odpowiedzi firmy modyfikują wewnętrzne regulacje i wzmacniają ochronę systemów, aby lepiej chronić się przed nowymi zagrożeniami. Jednocześnie Gen AI jest szansą. Dostosowane wewnętrzne regulacje w połączeniu z adaptacją odpowiednich narzędzi cyberbezpieczeństwa mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu odporności na różnego rodzaju ataki – mówi Edward Gołda, Data Protection Officer w Capgemini Polska.

Nowe narzędzia, większe zagrożenia

Sztuczna inteligencja, w tym GenAI, staje się popularnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Dzięki niej mogą tworzyć zaawansowane złośliwe oprogramowanie, generować przekonujące wiadomości phishingowe czy manipulować plikami w sposób trudny do wykrycia. Przykładem jest wzrost liczby złożonych ataków phishingowych, w których AI pozwala na tworzenie niezwykle realistycznych e-maili. Według oceny brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), sztuczna inteligencja prawie na pewno zwiększy liczbę i skalę cyberataków w ciągu najbliższych dwóch lat1.

Generatywna AI, której popularność gwałtownie wzrosła po debiucie ChatGPT w 2022 roku, znacząco obniża próg wejścia dla cyberprzestępców, umożliwiając im przeprowadzanie bardziej zaawansowanych i wyrafinowanych ataków. Przykładem są ataki typu prompt injection, w których złośliwe dane wprowadzane do modeli AI mogą prowadzić do błędnych wyników, kradzieży danych czy sabotażu operacyjnego. Z kolei technologia deepfake umożliwia oszustwa oparte na fałszywych wizerunkach i nagraniach audio, co zagraża zarówno reputacji firm, jak i bezpieczeństwu finansowemu. Według Capgemini aż 43% organizacji, które wzięły udział w najnowszym badaniu, przyznało, że doświadczyło strat finansowych w wyniku deepfaków. 6 na 10 firm uważa, że musi zwiększyć swój budżet na cyberbezpieczeństwo, aby konsekwentnie wzmacniać swoją obronę.

AI jako klucz do szybszej cyberobrony

Jak wspomina ekspert Capgemini, sztuczna inteligencja, choć generująca większe zagrożenie, może być jednocześnie swojego rodzaju „zbawieniem”. Mimo, że zależność firm od AI wciąż rośnie, jej rola w umacnianiu infrastruktury bezpieczeństwa staje się coraz bardziej kluczowa. Większość dostępnych na rynku rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa opiera się na tradycyjnych technologiach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

– AI przyspiesza wykrywanie zagrożeń i reakcję na nie, analizując ogromne ilości danych, identyfikując wzorce i przewidując potencjalne naruszenia bezpieczeństwa. Takie proaktywne podejście znacząco skraca czas reakcji i minimalizuje szkody. Co więcej, automatyzacja oparta na AI pozwala uprościć rutynowe zadania, dając ekspertom i ekspertkom ds. bezpieczeństwa możliwość skupienia się na bardziej złożonych wyzwaniach – tłumaczy Edward Gołda.

W dłuższej perspektywie, samouczące się systemy AI będą mogły lepiej dostosowywać się do zmieniających się zagrożeń. Nie bez powodu 66% organizacji traktuje AI jako priorytet w obszarze bezpieczeństwa, a 60% uznaje ją za niezbędną w skutecznym reagowaniu na zagrożenia.

Dzięki automatyzacji wykrywania zagrożeń i reakcji na nie, AI minimalizuje potrzebę ręcznej interwencji, zwiększając wydajność oraz zapewniając szybką, skuteczną i ekonomiczną obronę przed dynamicznie ewoluującymi cyberatakami. Ponad 60% ze wspomnianych organizacji zgłosiło, że wdrożenie AI w ich Centrach Operacji Bezpieczeństwa (SOC) skróciło czas wykrywania zagrożeń o co najmniej 5%, a prawie 40% zauważyło, że czas na usunięcie incydentów również zmniejszył się o 5% lub więcej.

Generatywna AI otwiera nowe możliwości w zakresie zaawansowanej symulacji zagrożeń i proaktywnych strategii obronnych. Aż 61% firm ankietowanych w badaniu Capgemini przewiduje, że Gen AI odegra kluczową rolę w przyszłości cyberbezpieczeństwa, a 62% oczekuje, że technologia ta będzie aktywnie wspierać wykrywanie podatności. Te wyniki pokazują rosnące zaufanie do zdolności Gen AI do wprowadzenia bardziej prewencyjnych działań w obszarze ochrony danych i systemów, co może znacząco zmienić krajobraz cyberobrony w najbliższych latach.

1: National Cyber Security Centre, “The near-term impact of AI on the cyber threat,” January 24, 2024.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Przyszłość DevOps to automatyzacja wspierana przez sztuczną inteligencję

DevOps to dzisiaj standard branży – badania pokazują, że...

Polskie firmy coraz chętniej sięgają po sztuczną inteligencję – nowy raport EFL

Już niemal 70 lat minęło od chwili, gdy po...

Niebezpieczne telefony od „windykacji Pekao”. To próba wyłudzenia danych

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o nowej formie...

Podobne tematy

Transformacja to nie tylko procesy i technologie – to przede wszystkim ludzie

Zmiana jest nieuniknionym elementem rozwoju, a umiejętne zarządzanie nią,...

AI Overviews od Google może zaszkodzić firmom. Czy czeka nas rewolucja w SEO?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz...

Sektor finansowy UE na celowniku hakerów – raport ENISA

Banki są najbardziej narażonymi na cyberataki organizacjami finansowymi w...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Automatyzacja w IT: jak AI zmienia programowanie i cyberbezpieczeństwo?

Trzy lata temu sztuczna inteligencja podbiła świat, wyznaczając główne...

Rewolucja w wyszukiwarkach: jak AI zmienia Google i strategie SEO?

Ostatnie pięć lat przyniosło prawdziwą rewolucję, zmieniającą zasady gry...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Nowe zagrożenia cybernetyczne: AsyncRAT i wzrost ataków na platformy mobilne

Edukacja, badania, telekomunikacja i administracja należą do najczęściej atakowanych...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie