ZARZĄDZANIERola lidera w świecie VUCA

Rola lidera w świecie VUCA

Rola lidera w świecie VUCA

Ostatnie półtora roku w sposób dotąd niespotykany wpłynęło na wszystkie aspekty zarządzania firmą. Świat VUCA  stał się rzeczywistością, szybkość i nieprzewidywalność zmian stawiała i stawia pod znakiem zapytania realizację nawet tych strategii, które obejmują kilkumiesięczny okres. O swoich doświadczeniach w zarządzaniu firmą w tak trudnym otoczeniu opowiada Wojciech Kamiński, Dyrektor Zarządzający Maxi Zoo Polska.

VUCA jest akronimem po raz pierwszy zastosowanym w 1987 roku w odniesieniu do teorii przywództwa Warrena Bennisa i Burta Nanusa w celu opisania zmienności (volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) i niejednoznaczności (ambiguity) ogólnych warunków i sytuacji.[1] Ostatnie miesiące idealnie wpisują się w te założenia, a niepewność nawet co do najbliższej przyszłości jest jedną z niewielu pewnych rzeczy w otaczającej rzeczywistości. Zarządzanie firmą w błyskawicznie zmieniającej się podczas pandemii sytuacji nie jest łatwe, ponieważ niejednokrotnie z dnia na dzień są wprowadzane nowe zarządzenia czy przepisy, pracownicy chorują lub są na kwarantannie, zdarzają się również problemy z zachowaniem łańcucha dostaw.

Od wybuchu pandemii Maxi Zoo nie tylko nie zwolniło żadnego pracownika, ale zwiększyło zatrudnienie, otworzyło, i wciąż otwiera, nowe sklepy. Rok 2020 firma zakończyła z 48 sklepami, w tym roku liczba ta zwiększy się ponad sześćdziesięciu, a w kolejnych latach będzie powstawać co roku kilkanaście obiektów, tak by na koniec 2023 było ich około setki.

Uzyskanie takich efektów w tak trudnych czasach niewątpliwie wymaga od lidera wypracowania specyficznych cech charakteru – rozmawiamy o tym podczas mentoringów w Fundacji Liderek Biznesu, z którą, w ramach wolontariatu, współpracuję od 2016 roku. Na pewno bardzo ważna jest odwaga w podejmowaniu decyzji – czasem na ich wprowadzenie jest dosłownie kilka, kilkanaście minut. Moim zdaniem istotna jest autentyczność i spójność, czyli umiejętność bycia sobą, przekazywania na zewnątrz tego, co w danym momencie odczuwamy i myślimy, bycie szczerym w obcowaniu z drugą osobą. To buduje zaufanie wśród pracowników i w otoczeniu zewnętrznym, co procentuje w trudnym świecie VUCA. Ważna jest również odpowiedzialność – oczywiście za podejmowane decyzje, ale też, a może przede wszystkim, za pracowników, za firmę, którą się zarządza. Kluczowe jest też, by firma dążyła do realizacji swojej misji, niezależnie od trudnych okoliczności. Naszą misją jest robienie wszystkiego, aby życie zwierząt i ich opiekunów stało się prostsze, lepsze i szczęśliwsze – to właśnie dlatego było dla nas tak istotne utrzymanie wszystkich sklepów i otwieranie kolejnych – podsumował Wojciech Kamiński.

Świat zmienia się tak dynamicznie, jak nigdy dotąd. Nie wiadomo, co zdarzy się za tydzień czy w kolejnym miesiącu. Liderzy powinni dostosowywać procesy w organizacji do pracy agile’owej – zwinny model pracy, skrócenie horyzontu planowania oraz cykliczne optymalizowanie krótkoterminowych planów pozwala na budowanie między innymi kompetencji przyszłości – inteligencji emocjonalnej i odporności psychicznej.

[1] U.S. Army Heritage and Education Center, Who first originated the term VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity and Ambiguity)? – USAHEC Ask Us a Question,, usawc.libanswers.com, 7 maja 2019 [dostęp 2019-08-15]. Warren Bennis, Burt Nanus, Leaders: Strategies for Taking Charge, 1985.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...