sobota, 16 stycznia, 2021
WALUTY ZŁOTO Rynki złota na świecie – co warto wiedzieć?

Rynki złota na świecie – co warto wiedzieć?

-

Rynki złota na świecie – co warto wiedzieć?

Złoto traktowane jest jako forma lokowania oszczędności oraz zabezpieczenia na trudne czasy. W dużych ilościach kupuje się je w Europie m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Popyt na złote sztabki i monety w tym regionie w III kwartale 2020 roku kształtował się na poziomie 52,1 ton, z czego inwestycje naszych zachodnich sąsiadów stanowiły prawie 62% tej wartości (32,3 tony) – wynika z danych Światowej Rady Złota. Co więcej, jest on również istotny ze względu na liczne i silne powiązania gospodarki polskiej i niemieckiej. Kruszec jest również bardzo popularny w Azji, w szczególności w Chinach i Indiach. Co ciekawe, globalny popyt na sztabki złota i monety wzrósł w III kwartale o 49% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Europejski rynek złota

Rynek sztabek i monet bulionowych naszych zachodnich sąsiadów jest czwartym największym na świecie. Plasuje się on tuż za chińskim, indyjskim oraz amerykańskim. Odpowiada on za ponad połowę europejskiego popytu na monety bulionowe i sztabki. W III kwartale 2020 roku ukształtował się na poziomie 32,3 tony (wzrost aż o 81% rok do roku), tym samym plasując Niemcy jako lidera w Europie. Inwestycyjna rewolucja w Niemczech rozpoczęła się po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku wskutek upadku banku Lehman Brothers – roczne inwestycje w złote sztabki i monety wzrosły z około 15 ton notowanych przed kryzysem do 89,9 ton (dane na 2019 rok).

Tuż za nimi plasują się: Szwajcaria 10,2 tony (wzrost o 57% rok do roku), Wielka Brytania 3,1 tony (wzrost o 28% rok do roku) oraz Austria 2,4 t (wzrost o 128% rok do roku). Powodem pchającym inwestorów w kierunku sztabek i monet są wciąż obecne ujemne realne stopy procentowe oraz spowolnienie gospodarcze.

Polacy najchętniej kupują monety o wadze jednej uncji trojańskiej (31,1 gramów). W III kwartale 2020 roku firma Tavex odnotowała wzrost ich sprzedaży o ponad 317% rdr. –  wynika z danych firmy Tavex.

Warto pamiętać, że rynek fizycznego złota inwestycyjnego został w dużej mierze zdominowany przez popyt na monety bulionowe, ze względu na zainteresowanie aktywami pełniącymi funkcję bezpiecznej przystani. Duży wpływ miała na to pandemia COVID-19. Nie możemy jednak zapomnieć, że obecnie to popyt inwestycyjny pozostaje dominującym czynnikiem w obszarze złota. Najprawdopodobniej – w najbliższym czasie – utrzyma on swoje tempo wzrostowe w związku z nadal odczuwanymi skutkami lockdownu – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

W analizowanym okresie cała Europa uplasowała swój popyt na poziomie 52,1 tony, co stanowi ponad 23,4% światowej wartości. Co istotne, jest to wzrost aż o 65% rdr. Ten wynik, jest najlepszym dowodem na to, jakim zaufaniem inwestorzy w Europie darzą fizyczne złoto inwestycyjne.

Światowe złoto

W III kwartale 2020 roku globalny popyt na złote sztabki i monety wyniósł 222,1 tony. Liderem pozostaje Azja, gdzie podium zajęły Chiny i Indie osiągając analogicznie wyniki: 57,8 tony i 33,8 tony. Tuż za nimi plasuje się Turcja (48,5 tony).

Chiny odnotowały znaczący wzrost, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rdr. Zmienność na rynku akcji w Chinach, w połączeniu z niepewnością geopolityczną, wsparły lokalny popyt właśnie na królewski kruszec. Ponadto do wzrostu przyczyniło się m.in. powolne przywracanie gospodarki do normalnego funkcjonowania oraz wzrost kluczowych wskaźników determinujących charakter ożywienia (w tym PKB + 4,9% rok do roku).

Warto również zwrócić uwagę na sytuację w Turcji, gdzie popyt na złote sztabki i monety wzrósł ponad siedmiokrotnie – jest to najwyższy wynik kwartalny w historii. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku tureccy inwestorzy kupili 91,8 tony złota. Wartość ta stanowi niemal trzykrotny wzrost w stosunku do złota zakupionego w tym samym okresie w 2019 roku. Lokalni inwestorzy – podobnie jak na całym świecie – skierowali się w stronę bezpiecznych aktywów. Katalizatorem takich działań była rosnąca presja inflacyjna oraz duża dynamika cen złota – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

A jak na tym tle wypadają Stany Zjednoczone? Popyt na złote monety i sztabki w USA w III kwartale 2020 r. wzrósł ponad czterokrotnie rdr. do 19,2 tony. Zmiana jest najprawdopodobniej konsekwencją większej dostępności popularnych sztabek i monet. Na wzrost zainteresowania inwestycjami w USA – oprócz czynników ekonomicznych – z pewnością miały wpływ wówczas nierozstrzygnięte wybory prezydenckie.

Lokowanie oszczędności w złocie uważane jest za zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Kruszec chroni nas przed ryzykiem inflacyjnym, a także przed potencjalną falą bankructw przedsiębiorstw wywołaną kryzysem gospodarczy – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Jest świetną lokatą kapitału w perspektywie długoterminowej. Przenosi wartość pieniądza w czasie, dzięki czemu chroni jego siłę nabywczą – dodaje.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...