GIEŁDA I INWESTYCJESłabnie zaufanie inwestorów do rynków. Skrajne oczekiwania w czasach niepewności

Słabnie zaufanie inwestorów do rynków. Skrajne oczekiwania w czasach niepewności

Saxo Bank przeprowadził kolejną ankietę wśród swoich klientów, tym razem sprawdzając ich nastroje na ostatni kwartał roku.

Badanie wykazało słabnące zaufanie inwestorów do globalnych rynków. Mimo optymizmu panującego wśród wielu respondentów, rosnące obawy dotyczące inflacji, stóp procentowych oraz ryzyk geopolitycznych kształtują oczekiwania rynkowe na najbliższe miesiące.

Nastroje na rynku akcji pogarszają się, a liczba oczekujących znacznych zysków maleje

Ankieta na czwarty kwartał 2024 r. ujawniła spadek optymizmu wobec globalnych rynków akcji w porównaniu do Q3. Znaczna część respondentów (40,6%) przewiduje wzrosty na rynkach, natomiast w poprzednich kwartałach było to odpowiednio 42,1% w Q3 i 50,5% w Q2. Ta ostrożność inwestorów odzwierciedla rosnące niepewności dotyczące warunków gospodarczych, przy czym napięcia geopolityczne i inflacja znajdują się na początku listy obaw.

Skrajne odpowiedzi sugerują wzrost niepewności i wątpliwości

Co ciekawe, liczba respondentów zajmujących skrajne stanowiska (tj. przewidujących duży wzrost lub duży spadek) znacznie wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym jedynie 1,5% przewidywało duży wzrost, a obecnie odsetek ten wyniósł 5,6%. Z kolei 2,4% oczekiwało dużego spadku w Q3, a teraz ponad trzy razy więcej – 8,4% – przewiduje taki scenariusz.

Obserwujemy większą rozbieżność w przekonaniach klientów na temat rynków, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę wzrost ryzyka geopolitycznego oraz zbliżające się wybory w USA w listopadzie – mówi Peter Garnry, główny strateg inwestycyjny Saxo.Skrajne odpowiedzi sugerują wzrost niepewności i wątpliwości

Młodsze pokolenia bardziej optymistyczne

Jak już zauważyliśmy w poprzedniej ankiecie, młodsze pokolenia inwestorów wykazują wyższy poziom optymizmu w porównaniu do starszych. W grupie wiekowej 18–35 lat ponad połowa respondentów oczekuje wzrostu lub znacznego wzrostu w nadchodzącym kwartale.Skrajne odpowiedzi sugerują wzrost niepewności i wątpliwości 2

Napięcia geopolityczne, wybory w USA i stopy procentowe na czele obaw inwestorów

Wraz z narastającymi niepokojami na świecie, napięcia geopolityczne stały się największym zmartwieniem inwestorów. Podobnie jak w poprzednim kwartale, wybory w USA oraz stopy procentowe zajmują kolejne miejsca na liście obaw.Napięcia geopolityczne, wybory w USA i stopy procentowe na czele obaw inwestorów

Utrzymujące się obawy o napięcia geopolityczne są związane z toczącymi się konfliktami globalnymi oraz sankcjami gospodarczymi. Równocześnie rosnące stopy procentowe i inflacja pozostają istotnymi zagrożeniami dla globalnych rynków. Znaczący wpływ na nie mogą mieć również zbliżające się wybory w USA, które odbędą się już za mniej niż miesiąc – dodaje Garnry.

Prognozy sektorowe: IT i opieka zdrowotna na prowadzeniu

Klienci Saxo nadal postrzegają sektory technologiczny, energetyczny oraz ochrony zdrowia jako te, które będą osiągać najlepsze wyniki. Technologia cieszy się najwyższym zaufaniem – 20,6% respondentów uważa, że będzie on radzić sobie najlepiej w tym kwartale. Na branżę energii wskazało 11,5% ankietowanych, z kolei na opiekę zdrowotną – 10,1%.IT i opieka zdrowotna na prowadzeniu

Chociaż sektor IT nadal dominuje w tej ankiecie, widzimy, że jego wynik znacząco spadł wporównaniu do poprzednich dwóch kwartałów, kiedy wynosił ponad 30%. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego słabe wyniki amerykańskich akcji technologicznych w minionych trzech miesiącach. Równie zaskakujące jest niskie przekonanie do sektora użyteczności publicznej, który radził sobie najlepiej w ciągu ostatnich trzech miesięcy – zauważa Garnry.

Niepewność inwestorów wobec Europy

Większość ankietowanych w pytaniu o region, który będzie najlepiej sobie radzić w czwartym kwartale, wskazała na Amerykę Północną (49,3%) – podobnie jak w ostatnich dwóch okresach. Europa została uznana za najgorzej rokujący region – aż 47% respondentów przewiduje, że będzie najsłabiej sobie radzić w ostatnim kwartale 2024 roku. Co ciekawe, ta tendencja utrzymuje się przez cały okres trwania badania.

Klasyczna narracja o amerykańskiej wyjątkowości wydaje się pozostawać silna, mimo rosnących obaw dotyczących budżetu USA czy zbliżających się wyborów. Analizując tegoroczne wyniki indeksów S&P 500 w USA oraz EUROSTOXX 600 w Europie, amerykańskie spółki osiągnęły prawie trzykrotnie wyższe zwroty niż europejskie. Czas pokaże, czy ten trend się utrzyma wkwartale, w którym cały świat skupi się na USA – dodaje Garnry.

O badaniu:

Celem badania było uzyskanie wglądu w oczekiwania klientów Saxo na nadchodzący kwartał.

Ankieta została zrealizowana w dniach 23.09.2024-04.10.2024 i objęła 712 respondentów. Przeprowadzono ją na rynkach angielskim, francuskim, holenderskim i duńskim.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version