poniedziałek, 10 maja, 2021
TRANSPORT I LOGISTYKASposób na trudne ładunki

Sposób na trudne ładunki

-

Sposób na trudne ładunki

Transport samochodowy stanowi fundament całej gospodarki. Każda branża wytwórcza potrzebuje sprawnego łańcucha dostaw i odbiorów, a jakiekolwiek opóźnienia generują potężne straty i niekorzystnie wpływają na stabilność funkcjonowania przedsiębiorstw.

Transport niskopodwoziowy

Samochodami ciężarowymi przemieszcza się niemal każdy rodzaj towarów, niektóre z nich wymagają specjalnego traktowania. W przypadku żywności często konieczne będzie zapewnienie należycie niskiej temperatury oraz spełnienie rygorystycznych norm sanitarnych, z kolei ładunki ponadgabarytowe będą wymagać zarówno specjalistycznego sprzętu załadunkowego, jak i odpowiednich samochodów. Jednak poza kwestiami czysto technicznymi równie ważne jest właściwe doświadczenie i przygotowanie przewoźnika biorącego odpowiedzialność za te często niełatwe przedsięwzięcia.

W przypadku przewozu towarów ponadnormatywnych stosuje się zaawansowane technologicznie, specjalistyczne naczepy o obniżonym progu załadunku. Jest to warunek umożliwiający poprawne ulokowanie, a następnie bezpieczny przewóz tak trudnych ładunków, jak na przykład ciężkie maszyny budowlane czy potężne elementy konstrukcyjne. Wymagane jest też odpowiednie przygotowanie trasy.

Przykładowo transport niskopodwoziowy Warszawa – Lublin nie może być realizowany z udziałem autostrad, dlatego niezwykle ważne jest uwzględnienie każdego mostu, wiaduktu, a nawet ronda czy ostrego zakrętu, który mógłby zatrzymać cały przejazd.

Nie tylko gabaryty

Równie dużych nakładów pracy wymaga przygotowanie transportu materiałów niebezpiecznych. Konieczna jest w tym wypadku współpraca pomiędzy nadawcą, którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie ładunku, kierowcą posiadającym właściwe uprawnienia do tego typu przewozów oraz firmą przewozową koordynującą cały proces. Posiłkując się poprzednim przykładem, transport ADR Warszawa – Lublin będzie wymagał między innymi dokładnego określenia stref, w których ruch tego typu pojazdów jest zabroniony ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców lub środowiska. W takich wypadkach niezbędne okaże się wytyczenie optymalnych objazdów.

Konieczność zrealizowania specjalistycznego transportu to duże wyzwanie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego przewoźnika. Musi on dysponować nie tylko odpowiednim sprzętem, ale także uprawnieniami pozwalającymi na podjęcie tego typu zleceń. Ważne będzie też doświadczenie i zdobyta wiedza praktyczna. Wybrana firma powinna reprezentować brand o ugruntowanej pozycji rynkowej, cieszący się zarówno dobrą opinią, jak i zaufaniem klientów.

Sprawdź ofertę firmy transportowej Daabs.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...