EKOLOGIACo dalej z Zielonym Ładem? Oczekiwania Polek i Polaków względem polityki klimatycznej

Co dalej z Zielonym Ładem? Oczekiwania Polek i Polaków względem polityki klimatycznej

Co dalej z Zielonym Ładem? Oczekiwania Polek i Polaków względem polityki klimatycznej

Polki i Polacy nie mają wątpliwości, że klimat się zmienia. Chcieliby przy tym, aby zarówno rząd jak i Unia Europejska zajęli się przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu. Jednak dotychczasowe działania nie są pozytywnie oceniane i budzą wiele wątpliwości. Kluczowe dla społeczeństwa jest, aby polityka klimatyczna nie została wprowadzona kosztem innych priorytetów, ale pomogła w ich realizacji – wynika z najnowszych badań More in Common Polska.

More in Common Polska sprawdziło, jak Polki i Polacy oceniają dotychczasową politykę klimatyczną oraz jakich zmian oczekują. Wyniki badań sondażowych realizowanych we współpracy z agencjami IPSOS oraz Opinia24 podsumowujemy w raporcie „Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji”.

89% Polskiego społeczeństwa uważa, że klimat się zmienia. A lęk przed kryzysem klimatycznym staje się zbiorowym doświadczeniem. 71% Polek i Polaków deklaruje, że obawia się zmian klimatu. Dostrzegamy też pilność działań proklimatycznych – 57% badanych jest zdania, że, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego, działania zaradcze należy podjąć teraz.

Jednak dotychczasowe działania i plany Unii Europejskiej mające na celu ochronę klimatu zbierają negatywne oceny. Polki i Polacy obawiają się, że doprowadzą one do wzrostu cen energii (67%).  Bardzo krytycznie oceniany jest także sam Europejski Zielony Ład. Aż 72% badanych uważa, że w obecnej formie przyniesie on więcej strat niż korzyści. Jednocześnie 62% Polek i Polaków uważa, że przeciwdziałanie zmianie klimatu to dobra inwestycja środków publicznych, a „burza” wokół Zielonego Ładu nie wpłynęła negatywnie na te przekonania.Polki i Polacy obiecują sobie po przyjaznej klimatowi polityce korzyści wykraczające poza sferę klimatu i środowiska

– Polki i Polacy obiecują sobie po przyjaznej klimatowi polityce korzyści wykraczające poza sferę klimatu i środowiska. Upatrują w niej szansy na rozwój gospodarczy, obniżenie cen energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla Adam Traczyk, dyrektor Fundacji More in Common Polska, autor raportu. 61% badanych traktuje przeciwdziałanie zmianom klimatu jako szansę dla polskiej gospodarki, a 68% dostrzega pozytywny wpływ inwestycji w odnawialne źródła energii na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Co więcej, nawet w drażliwych obszarach dostrzegamy konieczność działania. Mimo szerokiego poparcia dla protestów rolniczych, aż 57% badanych uważa, że rolnicy muszą zmienić sposób prowadzenia swoich gospodarstw, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami kryzys klimatyczny.Zielony Ład

–  Dopóki Zielony Ład będzie kojarzony z poświęceniami zamiast z korzyściami społecznymi, nie zdobędzie poparcia większości. Dlatego polityka klimatyczna musi w centrum postawić człowieka i jego potrzeby. A jej komunikacja być prowadzona w taki sposób, aby polskie społeczeństwo nie miało żadnych wątpliwości, czyje interesy ona chroni i wyraźnie dostrzegało jej pozytywny wpływ, nie tylko na ochronę przyrody, ale także codzienne życie wszystkich obywateli – zwraca uwagę Maria Wittels, badaczka More in Common, autorka raportu.

Jednocześnie, pomimo licznych obaw, większość polskiego społeczeństwa, nie opowiada się za odrzuceniem Zielonego Ładu, lecz jego poprawy. Niemal połowa badanych chce wprowadzenia pewnych zmian, które pozwolą pogodzić różne priorytety. – To ważny sygnał, bo pokazuje, że mimo krytycznej oceny Europejskiego Zielonego Ładu, rządzący nie powinni rezygnować z ambitnego kursu w polityce klimatycznej, ale inaczej rozłożyć akcenty – dodaje Wittels.

stosunek polaków do Zielony Ład

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...