EDUKACJASzkolenia w wirtualnej rzeczywistości

Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości

Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości

Kiedy wyobrażasz sobie szkolenia nowych pracowników, to co przychodzi Ci na myśl? Dla większości osób to klasyczny obraz sali konferencyjnej, gdzie pracownicy notują zagadnienia przy stolikach, a na czele znajduje się szkoleniowiec i pulpit z rzutnikiem. Jednak w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, placówki szkoleniowe oraz edukacyjne muszą szybko adaptować się do zmieniających się warunków i wdrażać innowacyjne metody nauczania. Wszystko to po to, aby finalnie móc sprostać wymaganiom XXI wieku. Każdego dnia coraz głębiej wkraczamy w świat wirtualnej rzeczywistości i innych zaawansowanych technologii, które obiecują rewolucję w wielu różnych dziedzinach życia, szczególnie w biznesie.

XR czyli VR (Wirtualna Rzeczywistość) i MR (Mieszana Rzeczywistość) już dziś jest szeroko stosowany w wielu branżach na całym świecie, takich jak: szkolenia, medycyna, edukacja, motoryzacja, rozrywka, biznes i innych. Rozwiązanie to pomaga firmom wznieść się na wyższy poziom planowania, komunikacji i egzekucji działań. Jednocześnie pozwala zaoszczędzić koszty i znacząco wpływa na poprawę wyników. Według prognoz CCS Insight, na przestrzeni najbliższych 5 lat, przedsiębiorstwa zainwestują w XR i kupią o 20% więcej urządzeń rozszerzonej rzeczywistości. Natomiast badania przeprowadzone przez National Training Laboratory wykazało, że wskaźniki zapamiętywania treści prezentowanych w VR wyniosły aż 75%, co w stosunku do tradycyjnych metod nauczania na poziomie wykładu (5%) i czytania (10%)3, są znacznie wyższe.

Szkolenia w VIVERSE stanowią nowy i obiecujący sposób uczenia się w wielu dziedzinach. Poprzez tworzenie w pełni interaktywnych i immersyjnych środowisk, uczestnicy mogą zdobywać doświadczenie i umiejętności w scenariuszach, które do złudzenia przypominają te realne. Pozwala to nie tylko na idealne przygotowanie na różne okoliczności i globalną współpracę, ale także oszczędność pieniędzy i możliwość analizy dużej ilości danych. VIVERSE otwiera drzwi do przyszłości uczenia się, integrując świat wirtualny z realnym biznesem.

Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa

Bezpieczeństwo danych jest kluczowe dla sukcesu każdej organizacji. Tradycyjne metody szkoleń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa często nie są wystarczająco skuteczne w przygotowaniu pracowników do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony hakerów i cyberprzestępców. Tutaj właśnie idealnie sprawdza się VR, umożliwiając tworzenie interaktywnych szkoleń, które angażują w realistyczne scenariusze cyberataków i pozwalają zdobyć praktyczną wiedzę.

Firmy Sun Capital i Giant Lazer stworzyły symulację szkoleniową, która umożliwia uczestnikom wcielenie się w rolę hakera. Ta pełna wrażeń immersyjna przygoda pozwala zdobyć wgląd w metody, jakimi posługują się hakerzy, by w przyszłości móc się przed nimi bronić. Uczestnicy zdobywają wiedzę i poznają najlepsze praktyki, które pozwalają na lepsze zabezpieczenie swoich firm i siebie przed potencjalnymi zagrożeniami w świecie wirtualnym.

„Company (Un)Hacked”, przyjmuje formę gry wideo w wirtualnej rzeczywistości, która pozwala na pełne zaangażowanie w szkolenie. Wchodząc do filmowego blockbusteru, pracownicy wcielają się w postać wybitnego hakera, odpowiadając na wezwanie tajemniczego, bezimiennego pracodawcy. Ich misją jest przeniknięcie do twierdzy, gdzie przechowywane są poufne dane dużych banków i korporacyjnych gigantów. Uczestnik korzysta z różnych narzędzi i metod, aby uzyskać dostęp do danych firmy. Obejmuje to zbieranie informacji o celach wewnątrz firmy za pomocą mediów społecznościowych i inżynierii społecznej do pozyskania haseł, a także wykorzystanie złośliwego oprogramowania i phishingu w celu nieuprawnionego dostępu.

Kompleksowa baza wiedzy zawarta w oprogramowaniu podsumowuje każdą lekcję i oferuje konkretne wskazówki dotyczące najlepszych praktyk, które można zastosować w codziennym życiu zawodowym. Pomaga to osiągnąć lepsze wyniki zarówno dla pracownika, jak i dla firmy.

Szkolenie w kosmosie

Szkolenie w kosmosie Uniwersytet Wrocławski właśnie odebrał długo wyczekiwany symulator edukacyjny statku kosmicznego. To niezwykłe urządzenie zostało stworzone, aby zapewnić niezapomniane doświadczenie prawdziwej podróży po kosmosie. Wyposażony w najnowocześniejszą technologię wirtualnej rzeczywistości VIVE, symulator zapewnia wieloosobową interaktywną podróż przez Układ Słoneczny.

Ta podróż rozpoczyna się w obserwatorium astronomicznym, gdzie czekają cztery stacje symulacyjne. Każda z nich jest pełna innowacyjnych możliwości, które pozwolą uczestnikom na odkrywanie tajemnic poszczególnych planet i księżyców. W kilkunastominutowej podróży statkiem kosmicznym, odwiedzimy Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i wiele innych niesamowitych miejsc w naszym Układzie Słonecznym. Szkolenie w kosmosie

Realizację tego projektu powierzono firmom Flint Systems oraz SLASE. Flint Systems zaprojektowało i dostarczyło sprzęt w postaci zaawansowanych ruchomych platform, które sprawią, że uczestnicy poczują się jak prawdziwi astronauci. Natomiast firma SLASE przygotowała prezentację wirtualną, która zapewni w pełni immersyjne wrażenia podczas podróży kosmicznej.

Symulator podróży po Układzie Słonecznym nie tylko zachwyca swoją technologią, ale również stanowi doskonałe narzędzie edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zdobyć wiedzę o kosmosie w sposób interaktywny. Ta podróż stanie się częścią interaktywnej wystawy promującej wiedzę o kosmosie i będzie dostępna dla zwiedzających już wkrótce.

Szkolenia logistyczne

W świecie logistyki, gdzie efektywność i skuteczność są kluczowe, wirtualna rzeczywistość sprawdza się bezbłędnie. Dzięki VIVERSE nauka logistyki staje się interaktywna i angażująca, dając pracownikom i studentom możliwość praktycznego szkolenia w realistycznym środowisku. WSB Merito University w Gdańsku wdrożyło VR jako narzędzie do wzbogacenia swoich kursów logistyki. Uniwersytet zwrócił się w tej sprawie o pomoc do firmy Giant Lazer, która słynie z wykorzystania możliwości jakie daje wirtualna rzeczywistość w różnych branżach.

Firmy wspólnie opracowały kompleksowy system dydaktyczny dla edukacji logistycznej. Ten projekt miał na celu przedstawienie różnych tematów i działań logistycznych, w tym tworzenie prototypu magazynu, załadunek kontenera w porcie morskim i kontrolę ciężarówki na placu logistycznym, oraz wiele innych. W efekcie powstało trzynaście aplikacji, w tym jedenaście VR oraz dwie zaprojektowane specjalnie dla okularów AR, stworzone aby ożywić i urozmaicić doświadczenia szkoleniowe z zakresu logistyki. Dzięki partnerstwu pomiędzy WSB Merito University Gdańsk, Giant Lazer i zespołu HTC VIVE, przyszłość szkoleń stała się jeszcze bardziej immersyjna, angażująca i skuteczna.

Wszystkie te wirtualne szkolenia są możliwe do przeprowadzenia dzięki zaawansowanej technologii takiej jak min. gogle HTC VIVE XR Elite. Jest to flagowy, konsumencki zestaw All-in-One. XR Elite łączy możliwości mieszanej rzeczywistości (MR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR) w jednym kompaktowym, lekkim, potężnym i bardzo wszechstronnym urządzeniu – idealnym do gier, rozrywki, fitnessu, treningu produktywności, biznesu, szkoleń i wielu innych zastosowań. VIVE XR Elite łączy w sobie to, co najlepsze w sprzęcie i oprogramowaniu HTC VIVE, umożliwiając zanurzenie się bezpośrednio w XR za pośrednictwem VIVERSE. Zestaw VIVE XR Elite został wyposażony w kolorową kamerę oraz funkcję śledzenia dłoni, co umożliwia zupełnie nowy wymiar scenariuszy MR i otwiera nowe możliwości w rozrywce, pracy i nauce. Dotyczy to zarówno gier, w których wirtualne obiekty i postaci będą wtapiały się w nasze naturalne otoczenie, ale także możliwości wykorzystania wirtualnych monitorów oraz rzeczywistej klawiatury i myszy do pracy.

VIVE XR Elite posiada zarówno fizyczne kontrolery, jak i technologię śledzenia dłoni, co pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności podczas gier, wymagających szkoleń i nauki. Zestaw VIVE XR Elite został wyposażony w cztery kamery o szerokim polu widzenia i wyjątkowej dokładności śledzenia, czujniki głębi, śledzenie dłoni i technologię, która śledzi ruch poszczególnych palców spoczywających na kontrolerach. Obraz VIVE XR Elite jest czysty i wyraźny dzięki zastosowaniu szerokiego kąta widzenia kamery 110 stopni oraz rozdzielczości 4K o częstotliwości odświeżania 90Hz. VIVE XR Elite posiada regulowane soczewki, co umożliwia korzystanie osobom z wadą wzroku na używanie VIVE XR Elite bez okularów. Cały zestaw VR waży zaledwie 625 g, wliczając w to baterię, która jest umieszczona z tyłu dla zachowania odpowiedniej równowagi.

Z drugiej strony HTC oferuje rozwiązania softwarowe takie jak VIVERSE dla Biznesu, które to umożliwia szybkie i łatwe stworzenie własnej przestrzeni wirtualnej, przenosząc miejsce pracy na zupełnie nowy poziom. Platforma zwiększa możliwości biznesowe w zakresie produktywności, współpracy i interakcji dla Twoich pracowników, dostawców, partnerów i klientów, a dzięki wielu wirtualnym przestrzeniom, może przyspieszyć rozwój całego biznesu.

Przykładów wykorzystania VIVERSE w szkoleniach możemy wyliczyć dziesiątki. Wraz z rozwojem tej technologii, możemy oczekiwać jeszcze bardziej zaawansowanych i innowacyjnych szkoleń wirtualnych dla biznesu. Nauka nowych umiejętności w XR nie tylko zapewnia praktyczne doświadczenia, ale również angażuje uczestników w sposób, którego tradycyjne metody szkoleniowe nie są w stanie zapewnić. Dzięki XR możemy praktykować swoje umiejętności w realistycznym środowisku, co pozwala na lepsze zrozumienie ich zastosowań. Błędy popełniane w wirtualnej przestrzeni nie mają żadnych rzeczywistych konsekwencji, co tworzy bezpieczne miejsce do nauki na podstawie doświadczeń i pomyłek. To pozwala nam eksperymentować, testować różne rozwiązania i doskonalić swoje umiejętności bez obawy o negatywne skutki.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...