Transition Technologies MS (TTMS), polski software house, który w najbliższych tygodniach rozpocznie ofertę publiczną akcji, w konsorcjum z siostrzaną spółką Transition Technologies Software oraz BREVCO Services będą realizować projekt na rzecz Agencji NATO Standarization Office (NSO). Wartość kontraktu to 0,9 mln EUR.
W ramach projektu dla natowskiej agencji NSO, powstanie nowy system, którego zadaniem będzie tworzenie, zarządzanie i rozpowszechnianie terminologii związanej z wojskowością. TTMS wraz ze spółką TT Software będą odpowiedzialne za całościową, aktywną implementację rozwiązania IT. Nowy system ma opracowywać dokładne definicje specjalistycznych pojęć i słownictwa technicznego związanych z wojskowością, odpowiednio zarządzać terminologią tak, by wszystkie jednostki wojskowe w ramach NATO mogły korzystać z takich samych, ujednoliconych pojęć oraz by miały one do nich dostęp. Dzięki temu komunikacja, procedury i operacje będą mogły być prowadzone wg tego samego zestawu standardów i definicji.
– Będzie to kolejna nasza realizacja w sektorze obronnym, gdzie mamy już doświadczenie m.in. we wdrażaniu technologii do szukania anomalii w cyberprzestrzeni, wsparcia w podejmowaniu decyzji w obszarze obrony przeciwlotniczej czy koordynacji działań na polu walki. Celem systemu, który stworzymy jest ułatwienie komunikacji w ramach NATO tak, by wszyscy członkowie paktu, jego agencje i jednostki, posługując się pojęciami związanymi z wojskowością wiedziały, co one dokładnie oznaczają. W przypadku skrótów nasz system zapewni ich standaryzację, która będzie przechowywana i na bieżąco aktualizowana w bazie terminologii NATO – mówi Sebastian Sokołowski, prezes TTMS.
Nowy projekt jest 11 kontraktem w sektorze obronnym w portfelu zleceń TTMS od początku działalności spółki.
– Przy poprzednich projektach realizowaliśmy głównie systemy C4ISR (wsparcie w obszarach: dowodzenie, kontrola, łączność, komputery, wywiad, obserwacja i rekonesans), m.in. dla firm z polskiego sektora zbrojeniowego, wojsk lądowych oraz obrony przeciwlotniczej. W części z nich w dalszym ciągu świadczymy usługi utrzymania i rozwoju. Najnowszy projekt będziemy realizować przez półtora roku i jest on pierwszym etapem większego przedsięwzięcia, które NATO planuje w najbliższych latach – dodaje prezes TTMS.
W kolejnych etapach projektu przewiduje się budowę modeli semantycznych i ontologii nazewnictwa oraz skrótów, które mają posłużyć stworzeniu bazy do nauki algorytmów AI. Celem jest wsparcie budowy, w kolejnych etapach, autonomicznych systemów walki (model rozpoznawania pojęć i znaków będzie używany do ujednolicenia komunikacji nie tylko w relacji człowiek – człowiek, ale też człowiek – maszyna i maszyna-maszyna).